پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی

توانایی پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی

بخش دوم

بخش اول این مقاله را اینجا بخوانید

 

وسایل حفاظت فردی

شامل گستره وسیعی از لوازم، وسایل و تجهیزات می باشد که به منظور  قسمت های مختلف بدن افراد از موهای سر گرفته تا کف پاها در برابر انواع خطرات احتمالی در محیط های کار طراحی، ساخته و ارائه می شوند.


آشنایی با مقررات ایمنی و حفاظتی عمومی در کارگاه

حادثه واقعه ای است غیرعمد که بطور غیرمنتظرهای اتفاق افتد و باعث خسارت مالی و یا صدمه جانی شود. حادثه ناشی از کار حادثه ای است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای شاغلین در کارگاه اتفاق می افتد. همچنین حوادث ناشی از کمک رسانی به افراد حادثه دیده نیز حادثه ناشی از کار محسوب می شود. مسئولیت ایمنی در هر کارگاه ساختمانی، کارفرما را موظف می نماید تا اقدامات لازم به منظور حفظ و تأمین ایمنی عمومی را بعمل آورد.

کارفرمایان کارگاه های ساختمانی موظف اند براساس مقررات ایمنی برای تأمین حفاظت سلامت و بهداشت کارگران خود در محل کار وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنها قرار دهند.


آشنایی با وسایل آتش خاموش کن

وسایل و تجهیزات اطفاء حریق:

 الف- سطلهای آب و ماسه و کپسولهای خاموش کننده و سایر وسایل قابل حمل که به منظور اطفاء حریق به کار می روند، باید در قسمتهای کارگاه ساختمانی به نحوی که در معرض دید و دسترسی باشند، نصب و آماده استفاده باشند.

 

انواع خاموش کننده ها (کپسول آتش نشانی)
  1. خاموش کننده های نوع آبی: این خاموش کننده ها جهت اطفاء حریق مواد جامد مانند چوب، پارچه پلاستیک و لاستیک مصرف می شوند و با حرف A مشخص می گردند.
  2.  خاموش کننده پودر و گاز: از این نوع برای اطفاء حریق جامدات و مایعات و حریقهای الکتریکی می توان استفاده نمود حامل خاموش کننده پودر خشک شیمیایی که اکثراً در داخل کشور ساخته می شوند و عامل خارج کننده پودر گاز CO۲ یا اذت می باشد.
  3.  خاموش کننده های نوع گازکربنیک Co۲: این نوع خاموشی کننده ها محتوی گاز دی اکسید کربن می باشد و به منظور اطفاء حریق سیستم های برقی و یا مایعات قابل اشتعالی در محیط بسته استفاده می شود.
  4.  خاموشی کننده کف شیمیایی و هالوژنه: که موارد دیگری از وسایل آتش خاموش کن می باشند.

شناسایی اصول پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی

برای جلوگیری از حادثه باید آن را شناخت و به مفهوم واقعی آن پی برد. طبق تعریف علمی حادثه ناشی از کار و بررسی و تجزیه و تحلیلی آن گام مهمی در شناخت ماهیت حوادث، عوامل بوجود آورنده و پیامدهای زیانبار آنهاست.

بدیهی است چنین شناختی عامل مؤثری در پیشگیری از وقوع مجدد حوادث در آینده خواهد بود.

  1. آشنا نمودن پرسنل با قوانین و مقررات ایمنی با توجه به شغل های مختلف.
  2. آشنا نمودن پرسنل با کمک های اولیه اطفاء حر یقی که دار مواقع ضروری بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.
  3. آشنا نمودن پرسنل با مسئولیت ایمنی که در قبال شغل شان دارند.
  4.  آموزش عملی و تئوری طرز استفاده صحیح از وسایل ایمنی و نگهداری صحیح از آنها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است