لوله مانیسمان (بدون درز)

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان که با نام لوله‌های بدون درز نیز شناخته می‌شوند در اصطلاح علمی به آنها سیمی لس گفته میشود؛ به آن دسته از لوله های فولادی گفته میشود که در فرآیند تولید آن ها از انواع روشهای مختلف جوش فلرات، استفاده نمی شود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه تولید این محصولات می باشد.

لوله های بدون درز به صورت اکسترودینگ توسط قالب‌های مختلف تولید می‌شود. اصولا تولید لوله های بدون درز مستلزم وجود تکنولوژی فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد. لوله مانیسمان از شمش های فولادی تولید می شود که عموماً با کشش و نورد شمش های گرد فولادی می توان این محصول را تهیه نمود. البته تولید لوله مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه های تولید می گردد.

در تولید لوله های درزدار، فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک کاری تشکیل شده است، ولی در تولید لوله مانیسمان (لوله های بدون درز) از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره (اکسترود) و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالاتر و با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد و به دلیل عدم جوش کاری و وجود درز در آن میزان آسیب پذیری لوله مانیسمان در هنگام عمل و تحت فشار بیشتر، بسیار مناسب تر از لوله های درز دار بوده و مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

نکته جالب در باره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد و سایزهای۰٫۵ و ۰٫۷۵ و ۱ اینچ معمولاً به روش سرد تولید می شوند؛ یعنی برای تولید سایز ۰٫۵ اینچ ابتدا باید روی شمش ۷۶ پس از حرارت دهی، سوراخ ۰٫۵ اینچ ایجاد شود و پس از نورد و کشش درخط تولید لوله ۱٫۲۵ اینچ تولید شده وپس از آن باروش سرد لوله ۱٫۲۵ اینچ کشیده شده و پس از اسید کاری و طی چند مرحله کشش به سایز موردنظر ۰٫۵ اینچ برسد. این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکار رفت و به همین دلیل در ایران به این نام خوانده می شود.

لوله مانیسمان چیست فلزات آهنی

مراحل تولید مانیسمان

تولید لوله مانیسمان مراحل مختلفی دارد. این مراحل عبارتند از:

 1. برش: در اولین مرحله شمش فولادی را بعنوان ماده اولیه تولید لوله مانیسمان،  بنا به درخواست مشتری به ابعاد گوناگون برش می دهند.
 2. مرحله گرمادهی: شمش های برش داده شده را داخل کوره هایی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به درجه حرارت مناسب جهت شکل دهی برسند.
 3. سامانه لخ پرس: در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند.
 4. دستگاه اللنگاتور: در این مرحله فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد میکنند.
 5. مرحله شلیک سمبه: میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد. این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول ۱۲ متر را داخل شمش فولادی می نمایند.
 6. تاب گیری: در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می گردد.
 7. جداسازی سمبه: در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.
 8. مرحله کروی : در این مرحله سروته لوله گرفته می شود و لوله به حالت گرد در می آید. (قبل از این مرحله سر و ته لوله حالت تیز و برنده داشته است)
 9. مرحله کشش: در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا ۲۴ متر تحت کشش قرار می دهد.
 10. مرحله سرد کردن: لوله را با آب و با فرایندهای سرد کردن مخصوص، خنک می کنند
 11. مرحله اندازه گیری: لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده می شود. (معمولاً این ابعاد ۶ متری می باشد)
 12. مرحله آزمایش یا تست: با استفاده از تجهیزات الکترونیکی، لوله را تست می کنند تا ضایعات بر روی لوله باقی نمانده باشد و کیفیت لوله تضمین گردد.
 13. مرحله کونیک شدن دو سر لوله: در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود. (بخاطر تسهیل امر جوشکاری)
 14. پولیش زدن: در این مرحله لوله بوسیله روغنی مخصوص پوشیده می گردد. این عمل جهت جلوگیری از زنگ زدگی لوله مانیسمان می باشد.
 15. بسته بندی لوله ها: در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند. شکل بسته بندی شش ضلعی بوده و با تسمه محکم بسته بندی شده و آماده بارگیری می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است