دانه رس منبسط شده

انواع فرآورده های دانه رس منبسط شده

  • بلوک ها
  • بتن
  • ملات ها
  • مخلوط های قیری

امروزه از دانه های رس منبسط شده جهت ساخت محصولات متنوعی نظیر بلوک ها، بتن، ملات ها، مخلوط های قیری و نظایر آن استفاده می کنند. در این بخش به بررسی انواع فرآورده های دانه رس منبسط شده خواهیم پرداخت.

 

  • بلوک ها

یکی از فرآورده های دانه رس منبسط شده، انواع بلوک های سبکی هستند که با استفاده از محصول تهیه می شوند.  بلوک های تهیه شده از این دانه ها نوعی قطعه پیش ساخته بتنی با عیار سیمان کم هستند. طرح اختلاط بتن آن ها بر اساس مقاومت مورد نیاز به دست می آید.

برای حفظ سبکی و تخلخل بالا، ریزدانه طبیعی از بتن حذف می گردد. وزن مخصوص بلوک های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از ۱٫۱ gr/cm۳ است. مقاومت این بلوک ها نیز بر اساس طرح اختلاط آنها، بین ۰٫۴ – ۱۰ gr/cm۲ متغیر است.

 

  • بتن

ایجاد تخلخل در داخل ملات، حذف ریزدانه از مخلوط برای ایجاد منافذ، و کاربرد دانه های سبک به جای سنگ دانه های معمولی، سه روش تولید بتن های سبک به شمار می روند. ویژگی اصلی این بتن ها وزن کم آن ها است و به طور کلی رسانایی حرارتی کمتری نسبت به بتن معمولی دارند. بتن های تهیه شده از دانه های رس منبسط شده در گروه بتن های دانه سبک طبقه بندی می شوند.

بتن های سبک و نیمه سبک تهیه شده از دانه های رس منبسط شده به طور گسترده ای در شیب بندی، پوشش کف و سقف، پر کردن فضاهای خالی، تولید بلوک های ساختمانی باربر و عایق، قطعات پیش ساخته بتن مسلح و نظایر آن کاربرد دارند.

این بتن ها دارای خواصی نظیر وزن کم، رسانایی حراراتی پایین، افت صوتی، مقاومت در برابر آتش و… می باشند. بدیهی است که مقادیر هر یک از این ویژگی ها بستگی مستقیم به طرح اختلاط بتن دارد، که بر اساس کاربرد مورد نظر تهیه می شود.

 

  • ملات

در انواع ملات های متداول می توان به جای ماسه از ریزدانه های سبک منبسط شده استفاده کرد. کاربرد این دانه ها علاوه بر کاهش وزن ملات، موجب افزایش کارایی آن نیز می شود؛ بهبود ویژگی های حرارتی، صوتی و مقاومت در برابر آتش از آن جمله اند.

امروزه برای افزایش کیفیت و سرعت اجرا، تولید و کاربرد ملات پیش ساخته گسترش یافته است. این ملات به صورت خمیری و… عرضه می شوند. نوع خشک آن با افزودن آب در محل برای اجرا آماده می گردد، وزن مخصوص ملات ها پس از سخت شدن در محل، کمتر ۱٫۲ gr/cm۳ از است.

 

  • مخلوط های قیری

یکی دیگر از فرآورده های دانه رس منبسط شده مخلوط های قیری تهیه شده به این روش هستند. دانه های سبک منبسط شده به روش های گوناگون می توانند با مواد قیری مخلوط شوند. از اختلاط این دانه ها با امولوسیون های قیر، نوعی پوشش مناسب برای جایگرینی بتن بام به دست می آید. این مخلوط به علت روانی قابل قبول می تواند مستقیم پمپ شود، بنابراین سرعت اجرا را افزایش خواهد داد.

با دانه های رس منبسط شده می توان، آسفالت گرم ساخت. روش تهیه آن همانند آسفالت گرم معمولی است. اندازه دانه ها میتواند تا ۲۰ میلیمتر باشد. اما تمام یا بخشی از ریزدانه سبک با ماسه شکسته جایگزین می شود تا مقاومت بیشتری حاصل گردد. مخلوط حاصل دارای ویژگی های مطلوبی از حیث زهکشی و مقاومت در برابر بارهای ناشی از آمد و شد متوسط است. وزن مخصوص مخلوط های قیری می تواند کمتر از ۱ gr/cm۳ باشد.


تاریخچه

پیشینه کاربرد دانه رس منبسط شده (Light Expanded Clay Aggregate (Leca)) به سال ۱۹۱۷باز می گردد. از دهه ۱۹۶۰صنعت تولید این فرآورده در دانمارک پایه ریزی شده و در زمان کوتاهی به اغلب کشورهای جهان راه یافت. اکنون فرآورده های حاصل از انبساط خاک رس و شیل در بیش از ۲۰ کشور جهان و با نام های تجاری گوناگون تولید می شوند.

پیشینه تولید دانه رس منبسط شده در ایران به سال ۱۳۵۵ باز می گردد. فرآورده های این محصول اکنون به صورت دانه، بلوک، بتن پیش ساخته و نظایر آن تولید می گردند.

دانه رس منبسط شده دانه لیکا


ضرورت استفاده و کاربرد

مجموعه ای از ویژگی های قابل توجه مانند وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی، و نظایر آن سبب گسترش کاربردهای این سنگ دانه های مصنوعی در صنعت ساختمان، طرح های عمرانی، کشاورزی، محیط زیست، راه سازی و… شده است.


روند تولید

سنگ دانه های منبسط شده از نوعب خاک رس مناسب برای انبساط تهیه می شوند. ویژگی اساسی این دانه ها بافت متخلخل آن هاست که نتیجه محبوس شدن گازهای ایجاد شده در خمیر زدن خاک رس در دمای ۱۲۰۰درجه سانتیگراد است. خواص این دانه ها و حتی ظاهرشان بر حسب روش تولید، متفاوت است. به طور کلی دانه های رس منبسط شده به دو روش کوره ذوب نواری و کوره ذوب گردان تولید می شوند.

دانه های حاصل از کوره گردان شکل تقریباً گرد و سطح زبر و ناهموار دارند و قشر خارجی آن ها دارای خلل و فرج ریز است. داخل دانه ها به صورت بافت اسفنجی سیاه رنگ است و رنگ پوشش خارجی به مقدار زیادی به ماده معدنی و روش و کیفیت تولید بستگی دارد و اغلب به رنگ اخرایی و قهوه ای است.

تخلخل و فضای خالی بین دانه ها عموماً بین ۷۷ تا ۸۳ % فضای کلی است. این میزان فضای خالی بین دانه ها سبب ایجاد ویژگی های مهمی از قبیل وزن کم، هدایت حرارتی پایین، افت صوتی (کاهش ضریب انتقال صوتی)، مقاومت در برابر آتش (خصوصیات ضد حریق) و… می گردد.

دانه های حاصل از کوره های ذوب گردان وزن ظاهری بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارند و دانه های حاصل از کوره ذوب نواری دارای چگالی جمعی بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشند.


ویژگی و خواص

ویژگی های فیزیکی دانه ها به طور مستقیم بستگی به اندازه دانه ها دارد. دانه بندی کلی این محصول دارای محدوده وسیعی بین ۲۵ تا ۶۰۰ میلی متر است. اندازه دانه ها بر حسب نوع ماده معدنی اولیه، فرآیند تولید، متغیرهای کوره مانند درجه حرارت، سرعت گردش و غیره متغیر است. بر همین مبنا دانه بندی محصول نهایی را میتوان با کاربرد مورد نظر تطبیق داد. PH این دانه ها حدود ۲٫۷ است. افت سرخ شدن بین ۰٫۲۳ تا ۰٫۸۴  گزارش شده است. میانگین چگالی دانه های رس منبسط شده در جدول زیر بررسی شده است.

دانه بندی (میلیمتر) مخلوط ۰ – ۲۵ ریز ۰ – ۳  میانه ۳ – ۱۰ درشت ۱۰ – ۲۰
چگالی حجمی (gr/cm۳) ۰٫۰۳ ± ۰٫۳۸ ۰٫۰۳ ± ۰٫۴۸ ۰٫۰۳ ± ۰٫۳۸ ۰٫۰۳ ± ۰٫۳۳
چگالی خشک (gr/cm۳) ۰٫۰۲ ± ۰٫۵۱ ۰٫۰۲ ± ۰٫۶۹ ۰٫۰۲ ± ۰٫۵۳ ۰٫۰۲ ± ۰٫۵۰
گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است