بتن های ویژه

آشنایی با انواع بتن های ویژه

امروزه تعداد انواع بتن با ویژگی های خاص (بتن های ویژه) به بیش از ۱۰۰ نوع می رسد که در ادامه به صورت مختصر به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

بتن ممتاز (پر مقاومت)

بتن ممتاز یکی از انواع بتن های ویژه می باشد که با سنگ سیلیسی و سیمان ممتاز ساخته می شود به طوری که مقاومت فشاری ۲۸ روزه آن به بیش از ۶۰ مگا پاسکال می رسد.

بتن پلیمری –  Polymer Concrete

برای تهیه این بتن مقداری پلیمر نظیر لاستیک، پلی استر و… به مخلوط بتن اضافه می کنند. این پلیمرها باعث کاهش نفوذ آب و گاز به درون بتن سخت شده می شوند. از این بتن می توان برای پر کردن شکاف های ایجاد شده در نمای بتنی استفاده کرد.

بتن الیافی –  Fiber Concrete

در ساخت این بتن از الیافی نظیر پنبه نسوز، کنف مخصوص، الیاف شیشه، الیاف فولاد، پروپیلن و … استفاده می کنند. این الیاف مقاومت کششی، سختی بتن و شکل پذیری آن را افزایش می دهند و از ترک های ناشی از انقباض بتن هنگام گرفتن نیز جلوگیری می کنند. از این بتن بیشتر در کف سازی یا در سطوح پر انحنا استفاده می شود.

بتن گوگردی –  Sulphur Concrete

بتن گوگردی یکی دیگر از انواع بتن های ویزه می باشد. گوگرد به عنوان یک ماده ارزان قیمت در بتن مورد استفاده قرار می گیرد و سبب می شود که بتن ساخته شده در مدت ۶ الی ۸ ساعت به ۹۰ درصد مقاومتش برسد. از بتن گوگردی در قطعات پیش ساخته استفاده می کنند ولی از معایب آن مقاومت کم در برابر یخبندان، شکنندگی و اثر خورندگی بر فولاد است. هنگام استفاده از این بتن، قالب ها را بیشتر پر می کنند، زیرا گوگرد ضمن سرد شدن منقبض می شود. در نهایت بتن اضافی با اره بریده می شود.

بتن غلطکی –  Roller-compacted Concrete

تن غلتکی یا بتن متراکم شده با غلتک، بتنی است که با ارتعاش توسط غلتک های ویژه ای محکم و سخت شده است به طوری که عدد اسلامپ آن صفر است. کاربرد این بتن در سد سازی، اجرای سریع روسازی بزرگراه ها و … می باشد.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است