ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی سقف و دیوار

ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی سقف و دیوار، شامل لایه میانی پلی استایرن و بتن پاششی (۳D)

ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی ۳D، بنا به ملاحظات لرزه ای، حریق و آکوستیک برای احداث ساخمان ها، تا ۲ طبقه مسکونی مجاز است. پانل ۳D، شامل یک شبکه خرپای فضایی از میلگرد های ساده، یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین است. شبکه خرپای فضایی، ار اتصال شبکه های فولادی ساخته شده به روش جوش نقطه ای اتوماتیک توسط، میلگردهای مورب حاصل می شود.

در تولید این پانل ها، ابتدا لایه پلی استایرن به ضخامت ۴ الی ۹ سانتی متر، روی شبکه فولادی تحتانی قرار گرفته و میلگرد های مورب توسط دستگاه ها، از داخل لایه پای استایرن عبور داده شده و به شبکه فولادی تحتانی جوش می شوند. در مرحله بعد، شبکه فولادی فوقاتی بر روی مجموعه قرار گرفته و به میلگردهای مورب جوش داده می شود. در  سیستم ساختمان های نیمه پیش ساخته بازشوها در زمان تولید درکارخانه و یا قبل از نصب، تعبیه شده، و تقویت های لازم در گوشه ها با استفاده از شبکه فولادی انجام می شود.

لازم است پانل ها برای تحمل برش و خمش وارده در سقف و تحمل بار برش عرضی در دیوارها طراحی شوند و جزئیات لازم برای یکپارچه نمودن اجزاء سیستم به دقت مورد توجه قرار گیرد. در این پانل ها، لایه پلی استایرن علاوه بر نقش قالب بندی، در عایق حرارتی، برودتی و صوتی نیز موثر است. پانل های ۳D در قطعاتی با عرض یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید می شوند. پس از حمل به کارگاه و اجرای زیر سازی مناسب، در موقعیت خود قرار داده شده و به یکدیگر متصل می شوند. پس از نصب و اجرای تاسیسات  برقی و مکانیکی لازم، دو سمت پانل ها به ضخامت ۴ الی ۷ سانتی متر با بتن ریز دانه بتن پاشی می شود. پس از انجام بتن پاشی، سطح بتن در دو مرحله به وسیله ماله تخته ای و ماله فلزی پرداخت می شود.

مزایای سیستم ساختمان های نیمه پیش ساخته در سه بخش معماری، سازه و اقتصادی عبارتند از: انعطاف پذیری پانل های ساندویچی برای ایجاد اشکال مختلف در بازشوها و فضاهای داخلی ساختمان، باز پخش بیشتر نیرو به دلیل پیوستگی بین دیوارها و سقف، سهولت نصب پانل ها، کاهش زمان اجرای پروژه و نیروی انسانی مورد نیاز، امکان احداث سریع ساختمان و اسکان آسیب دیدگان ناشی از بلایای طبیعی.

هم چنین از نقاط ضعف این سیستم می توان موارد زیر را بر شمرد: ترد بودن فولادهای پیش کشیده، دشواری رعایت رواداری ها به هنگام نصب  شاقول کردن پانل ها، دشواری کنترل ضخامت بتن پاشیده، عدم امکان ایجاد حفره در داخل بتن پاشیده شده داخل اتصال، عدم دست یافتن به مقاومت های بالای بتن، امکان ایجاد خوردگی در شبکه فولادی، عدم امکان دسترسی برای تعمیر یا اصلاح میسر تاسیساتی.

سیستم ساختمان های نیمه پیش ساخته در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه، در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن، در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز است.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است