الزامات روش اجرای ساختمان های بتن مسلح دیوار باربر

الزامات روش اجرای ساختمان های بتن مسلح دیوار باربر با قالب های عایق ماندگار بلوکی پلی استایرن و نئوپور

 1. سیستم سازه ای حاصل از روش قالب های عایق ماندگار بلوکی پلی استایرن و نئوپور، به عنوان سیستم سازه ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتن مسلح محسوب می شود. در صورتی که ضوابط شکل پذیری بر اساس آئین نامه ۲۸۰۰ و مبحث مقررات ملی ایران رعایت نشود، با استناد به بند ۹-۲۰-۲-۵-۲ مبحث نهم مقررات ملی ایران، کاربرد این سیستم صرفا در مناطق با خطر نسبی کم و متوسط و برای ساختمان های دارای اهمیت کم و متوسط تا حداکثر ارتفاع ۱۰ متر مجاز می باشد. بدیهی است در صورت که ضوابط شکل پذیری رعایت شود، ضمن رعایت ضوابط مقاومت در برابر حریق، حداکثر ارتفاع ساختمان بر اساس ضوابط آئین نامه ۲۸۰۰ ایران، ۵۰ متر از تراز پایه می باشد.
 2. بارگذاری ثقلی و لرزه ای سیستم سازه ای حاصل از این روش، باید به ترتیب بر اساس آخرین ویرایش های مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ ایران صورت گیرد.
 3. طرح سازه ای سیستم حاصل از این روش، باید بر اساس مبحث نهم مقررات ملی یا آئین نامه ACI 318-05 و ویرایش های بعد از آن صورت گیرد.
 4. ضخامت مفید دیواره های بتنی نباید از ۱۵ سانتی متر کمتر باشد.
 5. بتن مصرفی باید از نوع بتن سازه ای و با حداقل مقاومت ۲۰ MPA و حداکثر اندازه اسمی سنگدانه مصرفی، ۲۰ میلی متر باشد.
 6. مشخصات کلیه مصالح مصرفی مربوط به اجزاء قالب بندی ماندگار، باید مطابق با استانداردهای بین المللی معتبر و اسناد ارائه شده باشد. مشخصات سایر مصالح مصرفی نیز باید مطابق استانداردها و آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی باشد.
 7. مقاومت سیستم در برابر آتش (که وابسته به نوع و جزئیات دیوار است)، باید مطابق با الزامات مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و آئین نامه ۴۴۴ مرکز تامین شود. مدرک ارائه شده توسط متقاضی معرف سیستمی با مقاومت ۹۰ دقیقه در برابر آتش است که برای ساختمان های بلند کافی نیست. برای مقاومت های  بالاتر به ضخات های بیشتر دیوار بتنی نیاز می باشد.
 8. پلی استایرن باید از نوع کند سوز (خود خاموش شو) باشد (توجه: اصولا استفاده از پلی استایرن منبسط شده معمولی در ساختمان مجاز نیست و حتما همیشه فقط باید از نوع خود خاموش شو استفاده شود.)
 9. پلی استایرن مورد استفاده باید مطابق با استاندارد های معتبر بین المللی و دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن باشد.
 10. محافظت از بلوک پلی استایرن باید به وسیله پوشش و مانع حرارتی مناسب صورت گیرد. به عنوان مثال، می توان از یک اندود یا تخته گچی حدود ۱۳ میلی لیتر یا سایر مصالح که از نظر مقاومت در برابر دمای بالا، معادل آن باشد، استفاده نمود. پوشش محافظت کننده باید دارای اتصال مکانیکی به سازه باشدو چسباندن آن به پلی استایرن به تنهایی قابل قبول نیست.( توجه: در مدرک /Thermo Haus 0310/08LAB به پوشش های تایید شده برای این کار اشاره شده است که متقاضی می تواند مشخصات آنها را از تولید کننده اصلی تهیه نماید.)
 11. توجه به نکات فنی ذکر شده در مدارک ۰۱۷۰/ ۰۵-ETA  و LAB 08/0310/Thermo Haus که توسط متقاضی پیوست شده است، ضروری است.
 12. لایه پلی استایرن بین واحدهای مستقل، نباید امتداد داشته باشد و حتما باید به وسیله مصالح غیر قابل سوختن کافی در برابر آتش قطع شود.
 13. لایه پلی استایرن باید در محل سیستم کف/ سقف قطع شده، بین طبقات امتداد نداشته باشد. از جمله هر گونه امتداد عمودی لایه پلی استایرن در دیوار های خارجی، شفت های پلکان، آسانسور و نظایر آنها بایر محل کف/سقف قطع شود.
 14. چناچه هر گونه سوراخ یا گشودگی در دیواره های با مقاومت الزامی در برابر آتش ایجاد شود (مثلا برای عبور تاسیسات)، گشودگی باید به نحو مناسب، آتش بندی شود، به گونه ای که درجه مقاومت در برابر آتش دیوار کاهش نیافته و ضمنا لایه پلی استایرنمنبسط شده در برابر آتش کماکان محافظت شود.
 15. در مناطقی که در معرض خطر حمله حشرات موذی، مانند موریانه، قرار دارند لازم است تمهیدات لازم برای محافظت از لایه پلی استایرن به عمل آید.
 16. تمهیدات لازم در شرایط اقلیمی مختلف کشور برای پوشش نهایی جهت مقابله در محیط های خورنده و نیز استفاده از فولاد گالوانیزه در این محیط ها و رعایت الزامات مربوط به مبحث نهم مقررات ملی ساختمان الزامی است.
 17. کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام، زیست محیطی و … باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.
 18. در خصوص این سیستم، رعایت مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” صرفه جویی در مصرف انرژی” الزامی است.
 19. صدابندی هوابرد جدا کننده های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات باید مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” عایق بندی و تنظیم صدا” تامین شود.
 20. کلیه مقررات ساختمانی و مقررات محافظت در برابر آتش باید به تناسب و بر اساس مقررات موجود در کشور رعایت شود.
 21. در تمامی مراحل تولید، طراحی و اجرا مسئولیت نظارت عالیه و کنترل کیفی بر عهده شرکت متقاضی می باشد.
 22. توجیه اقتصادی طرح از وظایف مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نبوده و صرفا به عهده شرکت متقاضی است.
 23. رعایت کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان و آئین نامه های ملی در استفاده از این سیستم الزامی است.
 24. اخذ گواهینامه فنی برای محصولات تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است