سیستم دیورهای توپر و سقف های با هسته تو خالی بتن مسلح پیش ساخته

بتن مسلح پیش ساخته

سیستم دیورهای توپر و سقف های با هسته تو خالی بتن مسلح پیش ساخته

این سیستم سازه ای، متشکل از دیوارهای توپر بتن مسلح است که بنا به ضوابط و نیازهای معماری پرویه طراحی و تولید می شود. مقطع عرضی این دیوارها ممکن است در طول ارتفاع، با توجه به نیاز تامین بازشو و یا طاقچه؛ متغیر باشد. در دو انتهای دیوارها نیم دایره های تو خالی به نحوی تامین شده است که با قرار گرفتن دو پانل دیواری در کنار یکدیگر، امکان تعبیه کلاف ها را فراهم می کند. سقف این سیستم از نوع سقف های با هسته تو خالی بتن مسلح پیش ساخته می باشد و لازم است کلیه ضوابط مربوط به طرح و اجرای آن ها مدنظر قرار گیرد.

این سیستم در زمینه های سازه و زلزله، انرژی، حریق و آکوستیک در این مرکز مورد بررسی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات تدوین شده مجاز می باشد.


الزامات سیستم دیوارهای توپر و سقف های با هسته توخالب بتن مسلح پیش ساخته

 1. اجرای این سیستم به عنوان سیستم سازه ای دیوارهای باربر با دیوار برشی بتن مسلح پیش ساخته معمولی، حداکثر تا ۵ طبقه یا ۱۵ متر از تراز پایه، برای ساختمان های مسکونی مجاز است.
 2. طراحی سیستم بر اساس آئین نامه های ASCE 7-05 یا ACI 318-08 , EC8 و راهنمای طراحی PCI الزامی است.
 3. منظم بودن ساختمان در پلان و ارتفاع الزامی است.
 4. رعایت ضوابط مربوط به حداقل درصد میلگردهای طولی و عرضی مورد استفاده برای تسلیح دیوارهای بتن مسلح و سقف های با هسته تو خالی پیش ساخته، فواصل میلگردها و هم چنین کلیه ضوابط مربوط به آرماتوربندی، مطابق آئین نامه ACI 318-08 یا EC8 و راهنمای طراحی PCI الزامی است.
 5. طراحی و تعبیه کلاف قائم در گوشه های اصلی ساختمان و در طول دیوار، با فواصل حداکثر ۵ متر، و هم چنین در محل اتصال دیوارها ضروری است. سطح مقطع کلاف قائم بتن مسلح درجا نباید از ۴۰۰ سانتی متر مربع کم تر باشد.
 6. طرح و اجرای کلاف افقی بر روی دیوارهای باربر، محل اتصال سقف به دیوار، پیرامون ساختمان، و هم چنین اطراف بازشو های سقف، به ممنظور تامین یکپارچگی الزامی است. عرض و ارتفاع کلاف افقی نباید از ۲۰ سانتی متر کم تر در نظر گرفته شود.
 7. طرراحی و اجرای شالوده بتن مسلح درجا و تعبیه میلگردهای ریشه انتظار برای دیوارها، بر اساس ضوابط آئین نامه ها و استانداردهای مورد اشاره در بند ۲ الزامی است.
 8. طراحی و تعبیه قفل ها و میل گردهای برش گیر در محل درز اتصالی قطعات پیش ساخته، مطابق آئین نامه ACI و راهنمای طراحی PCI الزامی است.
 9. اتصالات دو پانل پیش ساخته سقف به دیوارها، باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که یکپارچگی تامین سازه ای تامین و عملکرد صلب دیافراگم سقف فراهم شود.
 10. رعایت رواداری های مجاز برای ساخت و نصب قطعات پیش ساخته مطابق آئین نامه ACI-117 و راهنمای PCI الزامی است.
 11. رعایت تمهیدات لازم در شرایط اقلیمی مختلف و محیط های خورنده ایران برای دوام و پایایی بتن و میلگرد فولادی ضروری است.
 12. رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در خصوص حفاظت ساختمان ها در برابر حریق، هم چنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره ها در مقابل حریق با در نظر گرفتن تعداد طبقات، ابعاد ساختمان و وظیفه عملکردی عنصر ساختمانی الزامی است.
 13. رعایت الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان جهت صرفه جویی در مصرف انرژی برای دیوارهای خارجی و سقف بام الزامی است.
 14. صدابندی هوابرد بین واحدهای مستنقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات باید مطابق مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان تامین شود.
 15. اخذ گواهی نامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است