سیستم بتنی قاب خمشی پیرامونی و دال تخت

سیستم بتنی قاب خمشی پیرامونی و دال تخت

سیستم قاب خمشی پیرامون و دال تخت، مبتنی بر بکارگیری تیرهای با ارتفاع بلند و ستون های عریض در پیرامون ساختمان به منظور جذب و انتقال نیروهای ناشی از زلزله به فونداسیون است که از دال تخت و ستون های میانی برای انتقال نیروهای ثقلی استفاده می شود. به این ترتیب سطح زیرین دال سقف یکپارچه و تخت شده و اهداف زیر حاصل می شود:

         حذف تیرهای میانی، از قالب های یکپارچه با ابعاد بزرگ را مقدور ساخته و سرعت اجرا را افزایش می دهد.

         آرماتور گذاری تیرها فقط در پیرامون ساختمان صورت می گیرد.

         دال تخت سقف به وسیله شبکه هایی از میلگردهای فولادی به سرعت آرماتور گذاری می شود.

         سطح صیقلی زیر دال ها، عملیات نازک کاری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

این سیستم ساختمانی در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و کاربرد آن در حیطه الزامات تدوین شده مورد تایید است.


الزامات طراحی و اجرا برای سیستم بتنی قاب خمشی پیرامونی و دال تخت

 1. در این سیستم سازه ای بتنی، قاب های خمشی در پیرامون سازه قرار گرفته و در بخش های میانی، ساززه از نوع دال تخت و ستون می باشد. در سیستم مذکور، اعضای باربر جانبی، قاب های خمشی پیرامونی بوده و سیستم دال تخت و ستون در قسمت میانی، صرفاً وظیفه تحمل و انتقال بارهای ثقلی را بر عهدهخ دارند. در اجرای این سیستم، از روش میز پرنده (قالب پرنده) یا قالب مدولار برای قالب بندی یکپارچه سقف استفاده می شود.
 2. مشخصات و محدودیت های لرزه ای مربوط به قاب خمشی بتنی حاصله مانند: ضریب رفتار، حداکثر ارتفاع مجاز ار تراز پایه، استفاده در مناطق با خطر لرزه خیزی بالا و … بسته به میزان شکل پذیری، بر اساس استاندارد ۲۸۰۰ ایران تعیین می شود.
 3. مشخصات مصالح، ضوابط اجرایی و طرح سازه ای و لرزه ای این سیستم باید بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه” انجام می گیرد.
 4. در صورت استفاده از قاب خمشی متوسط یا زیاد، رعایت ضوابط مربوط به شکل پذیری مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران الزامی است.
 5. برای جلوگیری از گسیختگی برشی پانچ دال در محل اتصال دال به ستون، ضروری است در صورت لزوم مطابق بند ۲۱٫۱۳٫۶ آئین نامه ACI 318-08، در آن محل تقویت برشی صورت می گیرد.
 6. بارگذاری ثقلی و لرزه ای این سیستم، به ترتیب بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” بارهای وارد بر ساختمان” و استاندارد ۲۸۰۰ ایران صورت می گیرد.
 7. کنترل سازه در مقابل بار باد بر مبنای مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران و با در نظر گرفتن سیستم مقاومت در مقابل بار جانبی ناشی از زلزله انجام شود.
 8. کنترل خیزر قائم و تغییر شکل جانبی مطابق آئین نامه های مربوطه ضروری است.
 9. تامین ضوابط دیافراگم صلب مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران برای کلیه سقف ها در این سیستم الزامی است.
 10. در قالب بندی و قالب برداری و اجرای این ساختمان بتنی، رعایت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا” الزامی است.
 11. بارگذاری ثقلی و لرزه ای این سیستم، به ترتیب بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران  با عنوان “بارهای وارد بر ساختمان” و استاندارد ۲۸۰۰ صورت می گیرد.
 12. کنترل سازه در مقابل بار باد بر مبنای مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایارن و با در نظر گرفتن سیستم مقاوم در مقابل بار جانبی ناشی از زلزله انجام شود.
 13. کنترل خیز قائم و تغییر شکل جانبی مطابق آئین نامه های مربوط ضروری است.
 14. تامین ضوابط دیافراگم صلب مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران برای کلیه سقف ها در این سیستم الزامی است.قالب بندی و قالب برداری و اجرای این ساختمان بتنی، رعایت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا” الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است