ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا

فهرست مطالب

ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا

ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا برای ساختمان های با کاربری مسکونی تا حداکثر ۴ طبقه روی پارکینگ، مورد تایید است. این ساختمان ها متشکل از پانل های دیوار و سقف بوده و پانل های دیواری به دو صورت به کار گرفته می شوند. نوع اول به عنوان دیوارهای جدا کننده و نوع دوم در نقش اعضا سازه ای و باربر ثقلی و جانبی.

در ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا، بارهای کف را تحمل کرده و آن را به صورت مستقیم (بدون وجود المان تیر) به پانل های دیواری منتقل می نماید. پانل ها در قطعاتی با عرض معمول یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید و پس از انتقال به کارگاه، در موقعیت خود قرار گرفته و به یکدیگر متصل می شوند. اجزای پانلی دیوارهای سازه ای در این ساختمان ها، شامل یک شبکه خرپایی فضایی چهار لایه از میلگرد های ساده، یک لایه بتن میانی درجا، دو لایه ورق پلی استایرن و دو لایه بتن پاششی است. در هناگم ساخت شبکه فولادی، دو لایه ورق پلی استایرن به ضخامت ۴ تا ۹ سانتی متر، در دو وجه بیرونی شبکه قرار می گیرند. لایه پلی استایرن علاوه بر این که در عایق کاری حرارتی، برودتی و صوتی موثر است، به عنوان قالب ماندگار برای لایه بتن درجا نیز به کار می رود. لایه بتن میانی که پس از استقرار و محکم کردن پانل ها در محل، اجرا می شود، به صورت مسلح و به عنوان دیوار بار بر برای سیستم مذکور عمل خواهد کرد. پس از انجام بتن ریزی درجا و گیرش بتن، دو سمت بیرونی به ضخامت ۴ الی ۷ سانتی متر بتن پاشی می شود. ضخامت پانل ها، بر اساس محاسبات سازه ای تعیین شده و لازم است پانل ها برای تحمل برش و خمش در سقف ها و تحمل بار محوری و برش، در دیوارها محاسبه شوند. در حین مراحل نصب پانل ها و قبل از اجرای بتن میانی، لازم است تمهیدات لازم برای تامین اتصالات و تعبیه بازشوها در نظر گرفته شود. تاسیسات مکانیکی و برقی را می توان پس از اجرای درجا و قبل از بتن پاشی مجموعه، اجرا نمود.

از مزایای ساختمان های نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا می توان به انعطاف پذیری پانل ها در ایجاد اشکال مختلف در بازشوها و فضاهای داخلی ساختمان، باز پخش بیشتر نیرو به دلیل پیوستگی بین دیوارها و سقف، سهولت نصب پانل ها، کاهش زمان اجرای پروژه و نیروی انسانی مورد نیاز، امکان ساخت سریع ساختان های یک یک طبقه و امکان اسکان آسیب دیدگان ناشی از بلایای طبیعی با سرعت زیاد،اشاره کرد. همچنین] از نقطه ضعف این سیستم می توان موراد زیر را برشمرد: ترد بودن فولادهای پیش کشیده، امکان ایجاد خوردگی در شبکه فولادی، عدم امکان دسترسی جهت تعمیر یا اصلاح مسیر تاسیساتی. این سیستم در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه، در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن، در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز است.


الزامات ساختمان هی نیمه پیش ساخته با صفحات دو لایه ساندویچی ۳D و بتن میانی درجا

 1. در این سیستم صفحات ۳D طرفینت به عنوان قالب محسوب و دیوار میانی به عنوان دیوار باربر سازه ای محسوب می شود.

 2. سقف های سازه ای در این سیستم می تواند تیرچه بلوک و یا دال های بتن مسلح است.

 3. اجرای ساختمان در حداکثر ۴ طبقه مسکونی روی طبقه پارکینگ و یا ارتفاع ۱۶ متر مجاز است.

 4. الزامات طراحی و اجرا بر اساس آئین نامه ACI 318-05 و ویرایش های بعد از آن صورت گیرد.

 5. طرح لرزه ای می تواند بر مبنای آخرین ویرایش استاندارد ۲۸۰۰ ایارن و یا سایر آئین نامه های معتبر لرزه ای انجام شود.

 6. طراحی و کنترل سازه در مقابل سایر بارهای وارده بر مبنای مقررات ملی ساختمان صورت گیرد.

 7. مشخصات شبکه جوش باید بر اساس استاندارد ASTM باشد.

 8. تمهیدات لازم در شرایط مختلف اقلیمی برای بتن مسلح مانند فولاد گالوانیزه و بتن مقاوم در محیط خورنده لحاظ شود.

 9. حداقل تنش تسلیم فولاد ۲۴۰ مگاپاسکال و حداقل قطر آن ها ۳ میلی متر باشد.

 10. عمل سختی زدایی در صورت استفاده از فولاد پس کشیده انجام گیرد.

 11. کاربرد پلی استایرن منبسط شونده از نوع کندسوز مطابق با دستور العمل ارائه شده مرکز و یا استاندارد ASTM مجاز است.

 12. رعایت مباحث مربوط به انرژی، حریق و آکوستیک بر اساس مقررات ملی ساختمان الزامی است.

 13. امکان اجرای نما از نوع تذ و یا با رعایت تمهیدات خاص از نوع خشک وجود دارد.

 14. چنانچه مجموعه ضوابط، دستورالعمل و یا آئین نامه در خصوص این سیستم توسط این مرکز انتشار یابد؛ شرکت های تولید کننده، کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران ملزم به رعایت آن می باشند.

 15. کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم اعم از معماری، سازه ای و تاسیسات مکانیکی و برقی از حیث دوام، خوردگی، زیست محیطی، بهداشتی و غیره می بایستی بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود، در غیر این صورت اخذ تاییدیه فنی در این خصوص از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

 16. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان  و مسکن الزامی است.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است