گچ سمنان

گچ پرداختی

گچ پرداختی چیست؟

گچ پرداختی که نام دیگر آن گچ پوشش هست، بصورت پودر میباشد و ماده اصلی تهیه آن سنگ گچ معده است که در برخی موارد ضمن ترکیب با سایر افزودنی ها به کیفیت و خواص لازم جهت رسیده و جهت انجام مرحله نهایی گچ کاری (سفید کاری) سطوح مختلف است.

گچ پرداختی چیست؟


انواع گچ پرداختی ساختمانی سفیدکاری (گچ پرداخت کاری)

کاربرد گچ پوشش یا گچ پرداخت چیست؟

گچ پرداخت یا همان گچ پوشش جهت دستیابی به سطوح تراز، همگن و یکدست در گچ کاری ساختمان برای اندود لایه نهایی در موارد زیر استفاده می شود:

  • برای پوشش نهایی سطوح پیش ساخته گچی (گچ برگ) و صرفا در فضای داخلی کاربرد دارد.
  • برای پوشش نهایی سطوح گچی (دیوار و سقف ساختمان)، سیمان آهکی، پلاستر سیمان، موارد بازسازی و نوسازی.

سطح پرداخت شده با گچ پوشش زیرسازی مناسبی جهت نصب انواع پوشش ها مانند کاغذ دیواری و یا رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان میباشد.

در صورت نیاز به پرداخت ویژه و یا ایجاد سطوح خاص و صیقلی از گچ پرداخت باید استفاده شود. گچ پوشش جهت استفاده در سیستم های ساخت و ساز خشک مناسب نمیباشد.

آماده سازی سطح زیرکار برای اجرای اندود گچ پرداختی

سطوح زیرکار میبایس پایدار و تمیز و سطوح بتنی خشک و عاری از مواد اضافهمانند روغن و نفت باشد. سطوح بتنی را ابتدا با استفاده از برس سیمی و یا شستشو با آب تمیز نموده سپس تا خشک شدن سطح صبر کنید.

درزهای بین قطعات پیش ساخته بتنی را با استفاده از گچ پوشش باید پر شود.

در مواردی که سطح زیرکار از لایه ها با درصد جذب بالا تشکیل شده و یا از قالب های پلاستیکی و فلزی در اجرای سطوح استفاده شده باشد بهتر است پیش از شروع کار یک لایه پرایمر بدون افزودن حلال روی سطح اندود شود.


نحوه ترکیب گچ با آب و اجرا

به میزان کافی آب در یک ظرف تمیز ریخته و پودر گچ را به آرامی روی سطح آب میریزیم. نسبت درست ترکیب معمولا نسب وزنی یکسان گچ و آب است. سپس با استفاده از دست به آرامی یا همزن مکانیکی با سرعت پایین مخلوط گچ پوشش را تا دستیابی به ملات یکدست مخلوط میکنیم.

به این ملات نباید ماده دیگری اضافه شود. ملات گچ پوشش به ضخامت ۱ الی ۲ سانتی متر روی سطوح کار میشود و سپس با استفاده از ماله گچ کاری سطح را پرداخت منماییند.

پس از سفت شدن ملات سطح اندود شده با گچ پوشش را میتوان بین ۲ تا ۳ بار پرداخت نمود. کیفیت سطح نهایی پرداخت شده بستگی به دفعات پرداخت دارد.

پرداخت اولیه را بدون مرطوب نمودن ابزار میتوان انجام داد. جهت مراحل بعدی پرداخت میتوان با مرطوب نمودن قلم موی نقاشی این کار صورت گیرد. مرحله آخر پرداخت را میتوان پس از گذشت ۱۰۰ دقیقه انجان داد.


روش بکارگیری گچ پرداختی

گچ پوشش نباید با سایر موادی که باعث تغییر در خواص و مشخصات فیزیکی محصول میگردد ترکیب گردد.

گچ پوشش را نمیتوان به عنوان بتونه درزگیر در سیستم های ساخت و ساز خشک استفاده نمود.

توجه : هنگامی که ملات گچ پوشش سفت شد نمیتوان با اضافه نمودن آب آن را رقیق نمود و یا با هم زدن آن را برای استفاده آماده نمود. این ملات دیگر قابل کار نمیباشد.

ظروف آماده سازی ملات و ابزار کار باید بلافاصله پس از استفاده با آب شسته شود باقی ماندن آن روی ابزار باعث کوتاه شدن زمان استفاده ملات بعدی میشود.

میزان مصرف گچ پوشش بستگی به نا همواری ها و نوع سطح زیرکار دارد.


نگهداری گچ

با استفاده از پالت چوبی و در محل خشک میتوان در حدود ۶ ماه گچ پوشش را انبار نمود. در صورتی که کیسه ها باز شده اند باید به خوبی در برابر رطوبت محافظت شوند.


قیمت گچ پرداخت

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت گچ پرداخت، با همکاران ما در واحد فروش کارخانه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس