گچ سمنان

بلوک AAC چیست؟

بلوک ACC چیست؟

بلوک AAC یا بلوک سبک، محصول ساختمانی جدید که مناسب برای ساخت و سازهای تجاری، صنعتی و مسکونی به کار گرفته می‌شود. بلوک‌ سبک AAC محصولی قابل بازیافت و غیر سمی بوده که وجود سلول‌های هوا در این بلوک‌ها آنها را سبک وزن می‌سازد.

از این بلوک های سبک جهت دیوارچینی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند.

بتن سبک گازی

مزایای بلوک سبک سازی شده هبلکس

وزن سبک بلوک‌ سبک Siporex (وزن یک متر مکعب بلوک هبلکس معادل ¼ وزن یک متر مکعب بتن)

صرفه جویی در استفاده از آهن و آرماتوردر اسکلت به دلیل وزن کم و کاهش بار مرده ساختمان

کاهش حجم موتور خانه و لوله های تأسیسات تا ۲۰ درصد به دلیل عایق بودن و حفظ گرما و سرما در محیط

عدم نیاز به مصرف ملات ماسه سیمان (کاهش دستمزد تهیه ملات و سرعت بیشتر) – بلوک ACC با استفاده از چسب نصب می‌گردد.

عدم نیاز به زیر سازی به دلیل سطح کاملاً صاف

کاهش چشمگیر ضایعات در مرحله حمل و اجرا

استفاده از ضایعات بلوک ACC به عنوان پوکه در ساختمان

افزایش سرعت اجرا نسبت به آجر فشاری، سفال، بلوک سیمانی و لیکا به میزان ۲ الی ۳ برابر

سبک سازی ساختمان و مقاومت بیشتر سازه در مقابل زلزله

بهترین عایق حرارتی (گرما و سرما) و همچنین مقاومت بالا در مقابل آتش سوزی

بلوک‌ سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده Siporex با ابعاد زیر در پالت‌های چوبی با پوشش پلاستیکی محافظ در برابر رطوبت و نور خورشید تولید می‌گردد.


تولید

مواد و مصالح مورد استفاده در تولید بلوک های سبک عبارتند از موارد زیر:

برای تولید بلوک ای ای سی، ابتدا آب و سیلیس را با هم مخلوط می‌کنند تا بصورت یه مخلوط یکنواخت و همگن درآید، پس از آن آهک، سیمان و گچ را به نسبت مشخص به این مخلوط اضافه کرده و هم می‌زنند تا ملات نهایی حاصل گردد.

پس از تهیه ملات با میزان غلطت مناسب، این ملات درون قالب‌های مخصوص با ظرفیت حدود ۳ مترمکعب ریخته می‌شود. و پس از آن این قالب‌ها را درون کوره های اتوکلاو قرار میدهند تا به میزان مناسب تحت فشار و دمای مشخصی قرار بگیرند.

در مرحله نهایی قالب‌های بلوک سبک را از کوره خارج کرده و از محصول نهایی را برای کنترل کیفیت نمونه برداری می‌کنند. درصورتیکه همه مشخصات فنی نمونه در آزمایشگاه کنترل کیفیت، مثبت ارزیابی شود، محصول را در ابعاد مورد نظر برش زده، بسته بندی می‌کنند و روانه بازار می‌نمایند.


راهنمای نصب بلوک های AAC
 1. نگهداری بلوک ACC روی یک سطح صاف و بالاتر از زمین نگهداری شوند. تا زمان مصرف بلوکها، پوشش پالت بلوک ها کنده نشود. در پایان روز روی بلوکهای باقیمانده با نایلون پوشیده شود. پریدگیهایی که ممکن است در اثر حمل به وجود آید با چسب بلوک قابل ترمیم است. نگهداری چسب مشابه سیمان است. کیسه ها باید روی کف خشک با حداقل فاصله ۱۰ سانتیمتر از زمین قرار گیرند. حداکثر تعداد کیسه روی هم ۸ عدد است.
 2. آماده سازی پودر چسب بلوک مطابق دستورالعمل روی پاکت در داخل ظرف پلاستیکی مناسب با آب تمیز مخلوط می گردد. مخلوط کردن با همزن به مدت ۱۰ دقیقه انجام می شود. در هنگام همزدن مخلوط نباید به آن آب اضافه گردد. قبل از مصرف مخلوط دوباره همزده شود. زمان استفاده از مخلوط آماده شده ۲ ساعت است. در محل چیدن بلوکهای دیوار، با استفاده از ملات ماسه سیمان، سطح صاف و تراز به ضخامت ۱ تا ۲/۵ سانتیمتر، ایجاد می گردد. در دیوارهای همکف قبل از اجرای ملات یک لایه عایق رطوبتی اجرا شود.
 3. نصب بلوک ACC ردیف اول رج اول با کنترل تراز و راستا اجرا می گردد. ابتدا امتدادهای اصلی و سپس تقاطعها کار شود. پس از نصب هر بلوک سطح آن با برس تمیز شود و سپس به سطوح عمودی چسب بلوک زده می شود. حداقل ضخامت چسب ۱٫۶ میلیمتر و حداکثر آن ۳ میلیمتر می باشد. بعد از نصب هر بلوک تراز و شاغولی بودن آن چک شود. اصلاح در مدت زمان ۵ دقیقه با ضربات آهسته چکش پلاستیکی انجام می شود. پس از اتمام لایه اول به صورت تراز، باید فرصت داده شود که چسب خودش را بگیرد. اجرای لایه بعد باید پس از گیرش لایه قبل باشد. بهتر است سطح خارجی بلوک چند سانتیمتر جلوتر از ستونهای فلزی اجرا شود و روی ستونها عایق گردد. این کار برای جلوگیری از ایجاد پل حرارتی در محل اعضای فلزی است. برای جلوگیری از اثر میان قابی در هنگام وقوع زلزله، بهتر است دیوارها با فاصله یک سانتیمتر از ستونها و دیوارها اجرا شده و با تسمه های فلزی به سازه متصل شود. بر پر کردن فاصله ها می توان از گچ یا پلی اورتان استفاده نمود.
 4. برشکاری با اره دستی، اره نواری و لوازم نجاری به ابعاد و شکل دلخواه قابل انجام است.
 5. سوراخکاری با دستگاه برش دوار انجام شود. قطر سوراخ از یک سوم عمق بلوک بیشتر نشود.
 6. درزها اجرایی در فاصله های افقی به اندازه ۳ برابر ارتفاع دیوار یا ۳/۷ متر باید به اندازه ۱۰ تا ۱۳ میلیمتر در نظر گرفته شود.
 7. نصب بلوک ها ردیفهای بعدی برای تمام بلوکهای بعدی باید سطوح عمودی و افقی چسب زده شود. قبل از چسب زدن سطح بلوکها با برس تمیز شود. در هنگام نصب بلوک، ابتدا لبه دور از اتصال بلوک گذاشته می شود و سپس قسمت اتصال در محل خود قرار گیرد. از لغزاندن بلوک خودداری شود. با کاردک ملاتهای اضافی تمیز شود. کاردک به صورت ۴۵ درجه نسبت به بلوک گرفته شود و حرکت به گونه ای باشد که لبه تیز به سمت درز نباشد. همپوشانی بلوکها باید حداقل ۱۵ سانتیمتر است (حداقل فاصله درزهای قائم ۱۵ سانتیمتر است) و برای هر رج ثابت باشد. برای اجرای شاغولی دیوار، تراز و امتداد هر بلوک پس از نصب کنترل شود. از نوارهای فلزی سوراخدار در محل اتصال دیوارهای فرعی، درزها و اتصال به ستون استفاده شود. در صورتیکه دیوارهای محل اتصال هم ضخامت باشند باید همزمان چیده شوند. دیوار فرعی با ضخامت کمتر از دیوار اصلی با فاصله اجرایی حدود ۱ سانتیمتر و با استفاده از نوارهای فولادی با فاصله یک متر، به دیوار اصلی متصل می شوند. اتصال دیوارهای فرعی L یا T شکل که هم ضخامت باشند، به صورت لاریز اجرا شود. در محل اتصال L شکل دیوارهای اصلی از بلوک سوراخدار استفاده شود و سوراخها در یک امتداد قرار گیرند. سپس یک میلگرد در سوراخ عمودی اتصال قرار داده شده و با گروت پر میشود. جهت اتصال دیوار به ستونهای بتنی می توان از قطعه فلزی سوراخدار که با پیچ به دیوار و ستون متصل می شود، استفاده نمود. جهت اتصال دیوار به ستونهای فلزی از قطعه فلزی سوراخدار که از یک طرف با پیچ به بلوکهای دیواری و از طرف دیگر به ستون با جوش یا پیچ متصل شود، می توان استفاده کرد.
 8. اجرای تاسیسات برای اجرای مسیرهای تاسیسات می توان شیارهای عمودی و سوراخ کاری دوار در دیوارها انجام داد. بعد از اجرای تاسیسات مسیرها و سوراخها با چسب بلوک پر شود.
 9. لکه گیری سطح دیوار برای ترمیم پریدگی ها و لکه گیری می توان از چسب بلوک یا گروت ترمیمی استفاده شود. مدت زمان مصرف گروت ترمیمی کوتاه است. قبل از اجرا سطح با برس تمیز شود. لکه گیری با استفاده از کاردک انجام می شود. سپس سطح با یک سوهان ریز یا سمباده صاف و آماده رنگ آمیزی می شود.
 10. نصب در و پنجره در و پنجره به طور مستقیم روی بلوکها AAC قابل نصب است. توصیه می شود که از چهارچوبهای فلزی پر شده با ملات استفاده شود.
 11. نازک کاری با توجه به سطح صاف می توان دیوار را با اجرای کاغذ دیواری، لایه ای نازک گچ، پلاستر سیمان، سرامیک، پوششهای طرحدار آکریلیک یا ملات آماده پوشش داد. در محل نا پیوستگی دیوارها (نظیر اتصال به دیوار یا ستون بتنی و ستونهای فلزی) و گوشه بازشوها می توان از مشهای فایبر گلاس یا سایر انواع توری استفاده شود. در ساختمانهای صنعتی و پارکینگها می توان بلوک‌های AAC را به طور مستقیم با رنگ آکریلیک رنگ آمیزی نمود. 
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است