آلومینا

آلومینا – اکسید آلومینیوم خالص

آلومینا

روش های تولید و مراحل ساخت

آلومینا یا اکسید آلومینیوم با فرمول شیمیایی Al۲O۳ که اصطلاحاً آن را بوکسیت نیز می‌نامند یک ماده سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوع و مهمی می‌باشد.

اصطلاح شیمیایی آلومینا همان اکسید آلومینیم خالص است خاک رس حاوی مقدار زیادی آلومیناست و خالص ترین نوع خاک رس یعنی کائولینیت متشکل ازترکیبات آلومینا, سیلیس و آب است.

کائولینیت جزء اصلی کائولن است که خود از محصولات حاصل از هوازدگی سنگها در شرایط خاص ژئولوژیکی است. چنانچه در اثر تغییرات بیشتر ژئولوژیکی این محصولات از جای اولیه تشکیل شدن خود “ته نشت اولیه” تغییر محل دهند و مجددا” بوسیله رودخانه ها یا طوفان ها رسوب داده شوند تشکیل خاک رس می‌دهند.

مشخص کردن و تعریف این ماده طبیعی یعنی خاک رس بسیار مشکل است زیرا که باتوجه به تاریخ تشکیل آن ممکن است حاوی انواع ناخالصی ها عمدتا کوارتز, اکسیدفریک همچنین مقادیر جزئی از باقیمانده های حاصل از تجزیه مواد آلی وغیره باشد.

ترکیب شیمیایی خاک رس معمولی آنچنان است که سیلیس آن معمولا” حدود دو برابر مجموع آلومینا و اکسید فریک است هم چنین آلومینای آن دو برابر اکسید فریک است. خاک رس معمولی چندان مناسب برای ساخت آلومینای خالص نیست برای این منظور ارجح این است که از بوکیست که اساسا” متشکل از آلومینای هیدراته است استفاده شود.

بوکیست خاص ماده اولیه معمول برای ساخت آلومینا کوراندوم وموادنسوز است. ازجنبه شیمی سیمان نقش اکسید آلومینیم قابل توجه است زیرا مشابه سیلیس با آهک و آب ترکیب می شود و ترکیب ژله ای شکل می دهد.

فرمول شیمیایی آلومینا

Al۲O۳.۲SiO۲.۲H۲O

درصد این ترکیبات برمبنای وزن ملکولی عبارت است از:

۴۶٫۵ درصد سیلیس SiO۲

۳۹٫۵ درصد آلومینا (اکسید آلومینیوم) Al۲O۳

۱۴ درصد آب H۲O

کاربرد در صنعت سیمان

از نظر صنعت سیمان ته نشست های ژئولوژیکی مطلوب آنهایی هستند که به نام مارل نامیده می شوند و حاوی مخلوطی از کربنات کلسیم و خاک رس هستند این چنین مخلوط های طبیعی نه تنها برای ساخت آهک هیدرولیک بله برای سیمان نیزدارای اهمیت هستند.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است