بتن مسلح قالب آلومینیومی

سازه بتن مسلح قالب آلومینیومی

بتن مسلح قالب آلومینیومی یک روش نوین قالب بندی در بتن‌ریزی است که در آن از قالب‌های سبک از جنس آلومینیوم استفاده می‌کنند.

ساختمان نیمه پیش ساخته

مزایای قالب آلومینیومی

ساختمان‌های بتن مسلح با سیستم دیوار باربر، از جمله ساختمان‌هایی هستند که استفاده از آنها بر اساس استاندارد  ۲۸۰۰ ایران در تمام مناطق لرزه خیزی کشور مجاز است. با توجه به گستردگی استفاده از این ساختمان‌ها ممکن است بوجود بیاید، با تدابیر مختلف برطرف شود تا این سیستم ساختمانی علاوه بر مورد تایید بودن از حیث رفتار سازه ای، از نظر اجرائی نیز مطلوب می‌باشد.

یکی از مشکلات موجود در روش اجرای این ساختمان‌ها، قالب‌بندی بتن‌ریزی در آنها است که بعضا فرآیند زمان بری است و در کنار آن، در اغلب موارد با قالب‌های سنگین فولادی سروکار دارد.

برای آشنایی بیشتر با بتن و بتن‌ریزی می‌توانید مقالات منتشر شده در بخش بتن دانشنامه گچ سمنان اسپندار را مطالعه کنید.

بر اساس مطالعات به عمل آمده، نوع جدیدی از قالب ها به بازار صنعت ساختمان معرفی شدند که علاوه بر مدولار بودن و سهولت در نصب و اتصال، از جنس آلومینیوم بوده و به مقدار قابل توجهی در مقابل سایر قالب ها سبک هستند.

استفاده از این نوع سیستم قالب بندی در صورت رعایت الزامات، چه در مورد مسائل اجرائی و چه در مورد مقاومت قالب‌ها، مورد تایید این مرکز می‌باشد.

بتن مسلح قالب آلومینیومی

الزامات روش اجرای ساختمان های بتن مسلح با قالب های آلومینیومی

 1. سیستم سازه ای حاصل از این روش اجرا، به عنوان سیستم سازه ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتنی مسلح محسوب می شود. در صورتی که ضوابط شکل پذیری بر اساس آئین نامه ۲۸۰۰ و مبحث نهم مقررات ملی ایران، کاربرد این سیستم صرفا در مناطق با خطر نسبی کم و متوسط و برای ساختمان های دارای اهمیت کم و متوسط تا حداکثر ارتفاع ۱۰ متر مجاز می باشد. بدیهی است در صورتی که ضوابط شکل پذیری رعایت شود، ضمن رعایت ضوابط مقاومت در برابر حریق، حداکثر ارتفاع ساختمان بر اساس ضوابط آئین نامه ۲۸۰۰ ایران، ۵۰ متر از تراز پایه می باشد.
 2. طرح سازه ای سیستم حاصل از این روش، باید بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان یا آئین ناممه ACI 318-05 و ویرایش های بعد از آن صورا گیرد.
 3. ضخامت دیواره های بتنی نباید از ۱۵ سانتی متر کمتر باشد.
 4. بتن مصرفی باید از نوع بتن سازه ای و با حداقل مقاومت ۲۰MPA و حداکثر اندازه اسمی سنگدانه مصرفی، ۲۰ میلی لیتر باشد.
 5. مشخصات کلیه مصالح مصرفی مربوط به اجزاء قالب بندی، باید مطابق با استاندارد های بین المللی معتبر و اسناد ارائه شده باشد. مشخصات سایر مصالح مصرفی نیز باید مطابق استانداردها و آئین نامه های ملی یا نعتبر بین المللی باشد.
 6. قالب ها می بایست برای مقاومت در برابر بارهای وارده حین بتن ریزی، طراحی و ضوابط مندرج در آئین نامه ACI 347-1 را برآورده سازد.
 7. مقاومت سیستم در برابر آتش برای دیوار و سقف، باتوجه به تعداد طبقات، نوع و جزئیات دیوار بتنی و …، مطابق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در خصوص حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق و الزامات نشریه ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره ها در مقابل حریق تامین شود.
 8. رعایت کلیه مباحث مندرج در مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان به جهت صدابنمدی دیوار و سقف، الزامی است.
 9. لازم است تمهیدات لازم به منظور تامین صدابندی مورد انتظار، بخصوص در دیوارهای بین واحدها، با استفاده از روش های توصیه شده در مقررات ملی ایران، انجام شود.
 10. رعایت مباحث مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی مطابق مبحث شماره ۱۹ مقررات ملی ساختمان ملی ساختمان ضروری است.
 11. تمهیدات لازکم در شرایط اقلیمی مختلف کشور برای پوشش نهایی جهت مقابله در محیط های خورنده و نیز استفاده از فولاد گالوانیزه دراین محیط ها و رعایت الزامات مربوط به مبحث نهم مقررات ملی ساختمان الزامی است.
 12. در تمامی مراحل تولید و اجراء مسئولیت نظارت عالیه و منترل کیفی بر عهده شرکت متقاضی می باشد.
 13. رعایت کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان و آئین نامه های ملی در استفاده از این سیستم الزامی است.
 14. اخذ گواهینامه فنی برای قالب های اجرائی پس از راه اندازی خط تولید کارخانه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است