نمای مدولار پرسلان

نمای مدولار پرسلان چیست؟

نمای مدولار پرسلان کتیبه ای است از جنس خاک رس که بوسیله دستگاه اکستروژن و از طریق پخت خاک رس با دانه بندی پرسلان در دمای بسیار بالا و فشردگی بسیار زیاد تولید می‌شود.

نمای مدولار پرسلان

نمای ساختمان به بخشی از سازه گفته می شود که در تماس با فضای خارجی بوده و در معرض دید قرار دارد. نماکاری از اهمیت بسیار بالایی در معماری و ساختمان سازی برخوردار است زیرا به نحوی زندگی خصوصی را از فضای عمومی جدا می‌کند. به منظور ایجاد یک نمای ایده آل، جنس و رنگ مصالحی که مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مهم و حیاتی است، و از این رو انتخاب مصالح مناسب امری است که همواره در نماکاری ساختمان باید بدان توجه ویژه داشت.

تولید نمای مدولار پرسلان

نمای مدولار پرسلان در رنگ‌های مختلف با طیف رنگی آزاد و در قطعات نسبتاً بزرگ (با ابعاد حداقل ۳۰۰*۳۰۰ و حداکثر ۶۰۰*۱۲۰۰ میلی متر) و به صورت توخالی ساخته می شود.

کاربرد نمای مدولار

کاربرد این محصول در فضاهای داخلی و خارجی و اغلب در نما و کف ساختمان و همچنین به عنوان کف پله و یا دکورهای داخلی می‌باشد.

از آنجا که مصالح بکار گرفته شده در ساخت نمای مدولار پرسلان ، با فرهنگ حاکم بر معماری ایرانی و استانداردهای ملی ایران مطابقت دارد، لذا کاربرد آن در ساختمان های متداول، تناقضی با معماری و شهرسازی با توجه به استانداردها و ضوابط معماری ایرانی ایجاد نمی کند.

استفاده و نگهداری

با توجه به خواص این نما و قابلیت برش کاری و فرم دهی با توجه به معماری سازه و نیز حداقل بودن تعمیر و نگهداری آن در برابر شرایط مختلف آب و هوائی و اقلیمی کشور و سازگاری کامل با محیط زیست، می توان از نمای مدولار پرسلان در انواع ساختمان های نوساز و قدیمی در اکثر مناطق کشور استفاده کرد.

نمای مدولار

روش نصب

به منظور نصب و اجرای این نما می توان از پروفیل های آلومینیومی و شیوه اجرای خشک استفاده کرد که بدلیل شکل ظاهری قطعات و وجود حالت کام و زبانه در آن ها اجرای این نما، با مدنظر قرار دادن دقت کافی، بسیار تمیز و سریع و با کیفیت بالا انجام خواهد پذیرفت.

مزایا

با استفاده از این نما می توان از هدر رفتن انرژی بطور قابل ملاحظه ای جلوگیری کرد. شایان ذکر است که فضای داخلی موجود در قطعات به عنوان عایقی مناسب برای حرارت و صدا عمل می کند. هم چنین این نما غیر قابل اشتعال می باشدو امکان استفاده از آن با رعایت ضوابط مندرج در مقررات ملی ایران وجود دارد.

الزامات نمای مدولار پرسلان

نمای مدولار پرسلان در گروه کاشی های سرامیکی اکسترودی با جذب آب کمتر یا مساوی ۳% (گروه AI) قرار می گیرد.

رعایت کلیه ضوابط مرتبط با گروه کاشی های سرامیکی مورد اشاره در بند ۱، مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۲۵ با عنوان”کاشی های سرامیکی-تعاریف-طبقه بندی-ویژگی هاو نشانه گذاری” الزامی است.

رعایت کلیه ضوابط مندرج در بند ۶-۷-۳-۸ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران، در خصوص اتصال قطعات نما به ساختمان، الزامی می باشد.

کلیه قطعات الحاقی به ساختمان باید در مقابل نیروهای جانبی براساس ضوابط ارائه شده در بند ۶-۷-۲-۸ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران محاسبه شوند.

پوشش های ساختمان، شامل نماها، باید برای اثرات ناشی از نیروی باد براساس ضوابط بند ۶-۶ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران طراحی و ساخته شوند.

در صورتی که ضخامت بیش از حد متعارف (حدود۵ سانتی متر) برای عایق در نظر گرفته شود، طراحی دستک ها و اتصالات به دیوار پشت کار، می بایست متناسب با وضعیت دیوار و نیروهای اعمال شده باشد.

رعایت کلیه ضوابط مندرج در مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران و آئین نامه ۴۴۴ این مرکز در مورد حفاظت ساختمان ها در برابر حریق و هم چنین جلوگیری از انتقال حریق با سایر واحدهای مجاور الزامی است.

از آنجا که در این سیستم، عایق کاری حرارتی عمدتاً از خارج صورت می گیرد و یک لایه هوا بین قطعات نما و عایق حرارتی در نظر گرفته می شود، لازم است از عایق های معدنی غیر قابل سوختن استفاده شود. استفاده از مصالح آتش بند(FIRE STOP) بین طبقات مطابق با مقررات ایمنی در برابر آتش الزامی است.

رعایت ضوابط مندرج در مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی الزامی است. شایان ذکر است که مقاومت حرارتی دیوار، به طور کلی توسط دیوار اصلی و عایق حرارتی تأمین می شود. هم چنین باتوجه به اینکه معمولاً لایه هوا، تهویه شده است، مقاومت لایه هوا و قطعات سفالی در زمینه عایق حرارت مدنظر قرار نمی گیرد.

در استفاده از زیر سیستم مذکور، اثر پل حرارتی ناشی از دستک ها ناچیز است، ولی در صورت بالا بودن ضخامت عایق حرارتی، لازم است اثر آن لحاظ شود.

با توجه به وجود درزهای عمودی و افقی، اثر قطعات نما در صدابندی دیوار حاصل ناچیز است. لذا لازم است صدابندی دیوار تمام شده، توسط دیوار اصلی و عایق حرارتی و مطابق با مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران تأمین شود.

تأمین هوابندی موردنیاز، می بایست توسط دیوار پشت کار صورت گیرد.

از آنجا که با توجه به جزئیات و نقشه های ارائه شده، آب بندی موردنیاز برای استفاده از این زیرسیستم تأمین خواهد شد، لذا در صورت رعایت جزئیات مذکور، دیوار اجرا شده به همراه این نما، از نظر رفتار در برابر آب ناشی از بارندگی، از نوع سوم محسوب می شود و امکان استفاده از آن در مناطق با بارندگی شدید و کج باران نیز وجود دارد.

به منظور حفظ نما در برابر شرایط مختلف محیطی و تأمین دوام مورد احتیاج، لازم است زیرسازی، شامل دستک ها، سپری ها و پرچ ها، همگی از جنس آلومینیوم باشد.

لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد.

کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام، زیست محیطی و … باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تأیید به کار گرفته شود.

رعایت کلیه مقررات ملی ساختمان ایران در طرح، ساخت و اجرای این نما الزامی است.

اخذ گواهی نامه فنی برای محصولات تولیدی پس از راه اندازی خط تولید کارخانه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است