گچ سمنان

نحوه محاسبه ابعاد اتاق و سقف جهت طراحی گچبری

محاسبه ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچبری

در طراحی گچ‌بری سقف و دیوار، یکی از موارد بسیار پر اهمیت محاسبه ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچبری می‌باشد. همانطور که قبلا در بخش مربوط به نحوه محاسبه میزان و متراژ گچ‌کاری ساختمان مطرح شد، انجام محاسبات اینچنینی قبل از انجام عملیات‌های گچ‌کاری و گچ‌بری باعث افزایش کیفیت کار و مصرف مواداولیه به میزان مناسب خواهد شد که برای افزایش کیفیت  و به حداقل رساندن هزینه‌های ساخت بسیار پراهمیت خواهد بود.

گچبری پیش ساخته

جهت طراحی گچ بری و انجام محاسبات مربوط به اندازه‌گیری ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچبری بر روی دیوارها و سقف ابتدا باید چهار گوش بودن سقف و دیوارها بوسیله متر و اندازه‌گیری اضلاع و قطر کنترل نمود. جهت مشخص کردن مرکز دیوار و اطاق بوسیله ریسمان از گوشه های مقابل هم قطر را رسم کرده و تقاطع دو قطر نشان دهنده مرکز می‌باشد. که در مورد گچ بری وسط سقف و دیوار کاربرد دارد.

در مورد طراحی و ترسیم قاب دور سقف و دیوار نیز فاصله‌های موازی از چهار گوش خطوط موازی ترسیم می‌نمایند و شکل حاصل همانند سقف و دیوار خواهد شد. در خصوص طراحی و ترسیم انواع اشکال دیگر مانند چند ضلعی های منتظم نیز می توان از مرکز دایره و مربع استفاده نمود.

در مورد اتاق‌هایی که شکل منتظم ندارند و به عبارتی چهرگوش نبوده و به نوعی ناقص هستند، نیز رسم خطوط موازی در دیوار می تواند قاب دور سقف را به شکل اتاق ترسیم نمود.

در مورد بقیه حالت های گچ بری نیز می توان از ترکیب اشکال مختلف به کمک متر و ریسمان کار استفاده نمود.

شناخت سبک ها و یادگیری چیدمان ابزار و طرح های گچبری از مواردی است که علاوه بر نیاز به دانش فنی و حرفه‌ای، زمانبر نیز می‌باشد و علاقمندان به این مبحث می‌توانند با دنبال کردن نوشته‌های منتشر شده در بخش گچبری با این هنر آشنایی بیشتری پیدا کنند.

خواص گچ
کشویی گچبری کشویی گچکاری توانایی کشوزنی در گچکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس