سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس چیست؟

سقف کوبیاکس یکی از روش‌های نوین اجرای سقف ساختمان با استفاده از گوی‌های پلاستیکی توخالی از جنس پلی اتیلن است. دال دو محوره توخالی و یا دال‌های مجوف دوپوش از دیگر نام‌های این روش اجرای سقف هستند. در انگلیسی نام این نوع سقف Cobiax است.

سقف کوبیاکس

سقف‌های بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل‌ها و ترک‌ها، بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه‌های کوچک می‌شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف‌های بتن مسلح، به ویژه  دال‌ها را به نحوی بهبود بخشید که بتواند علاوه بر تامین ضوابط کنترلی، در مقایسه با دال‌های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشند، می‌توان به شیوه جدیدی در روش اجرای دال های بتن مسلح دست یافت.

معرفی سقف کوبیاکس

با توجه به آنکه در دال های بتنی دو طرفه، معمولاً از نظر تحمل نیروی برشی مشکلی وجود ندارد، اصول طراحی سقف کوبیاکس بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می‌باشد به نحوی که یک دال بتنی حاوی حفره‌های ناشی از حضور گوی های کروی تو خالی فراهم می‌شود.

سقف‌های مجوف بتن مسلح کوبیاکس (Cobiax)، از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و بطور گسترده قرار می‌گیرد و حد فاصل این دو لایه با گوی های کروی شکل از جنس پلی‌ پروپیلن یا پلی اتیلن پر می‌شود؛ که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی، ابعاد مختلفی دارند.

روش اجرا

در روند اجرای سیستم سقف کوبیاکس، ابتدا پس از آرماتور گذاری لایه زیرین، قفسه‌هایی از گوی های کروی شکل با فاصله کنار هم روی شبکه آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از آرماتوربندی لایه فوقانی، بتن رویی ریخته می‌شود. در نهایت مقطع دال به صورت I شکل با جان با ضخامت متغیر در می‌آید.

 این نوع سقف در زمینه های سازه، انرژی، حریق و آکوستیک در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و کاربرد آن در حیطه الزامات تدوین شده مورد تأیید می‌باشد.

این نوع سقف همانطور که در شکل زیر می‌بینید در دو روش اکو لاین (Eco-Line) و اسلیم لاین (Slim-Line) اجرا می‌گردد.

سقف کوبیاکس

مزایا

از مهم‌ترین مزایاس سیستم سقف کوبیاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش مصرف بتن
 • کاهش المان‌های سازه‌ای
 • کاهش مصرف آرماتور
 • کاهش زمان ساخت و ساز
 • کاهش هزینه‌های اجرای تأسیسات (حذف تیرها و مشکلات ناشی از آنها)
 • کاهش ارتفاع کلی سازه به دلیل بهینه‌سازی ارتفاع سقف

معایب

عیب بزرگ این روش اجرای سقف، تحمل وزن پایین آن است بطوریکه برای اجرای پارکینگ‌های چند طبقه مناسب نبوده و تنها جهت پارکینگ‌هایی که محل عبور اتومبیل سواری با حداکثر وزن ۲٫۵ تن با بار متمرکز ۱ تن می‌باشد مجاز است.

سقف کوبیاکس

الزامات اجرایی

 1. استفاده از این نوع سقف به شرط رعایت ضوابط محدودیت های ذکر شده در ذیل و مباحث ششم و نهم مقررات ملی ساختمان ایران، در ساختمان های دارای دیوار برشی بتن مسلح مجاز است.
 2. این ضوابط تنها برای سقف‌ کوبیاکس با گوی‌های کروی شکل کاربرد داشته و سقف با گوی با اشکال غیر کروی را شامل نمی‌شود.
 3. مجموع بار مرده روی این سقف ها شامل پارتیشن، کف سازی و نازک کاری محدود به ۲۶۰ کیلوگرم بر متر مربع بوده ضمن آنکه کاربرد این سقف تنها جهت پارکینگ‌هایی که محل عبور اتومبیل سواری با حداکثر وزن ۲٫۵ تن با بار متمرکز ۱ تن می‌باشد مجاز است.
 4. لازم است حداقل ضخامت بتن در اطراف گوی‌ها شامل بالا، پایین و ما بین دو گوی متوالی حداقل ۵ سانتی متر در نظر گرفته شود .
 5. در طراحی از ظرفیت برشی فولاد مورد استفاده در قفسه گوی‌ها صرفنظر شود، با این حال میزان فولاد با امتداد قائم در این قفسه بایستی مطابق بند۹-۱۲-۶-۳-۱ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با فرض bw برابر با حداقل فاصله بین دو گوی متوالی در هر جهت دال تامین شود.
 6. در طراحی برای برش در هر جهت دال، مقاومت برشی نهایی بتن (vc) باید حداکثر ۵۰ درصد مقدار محاسبه شده طبق رابطه ۹-۱۲-۴ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و با فرض مقطع تمام پر مبتنی محاسبه شود. در تمام نقاط دال که نیروی برشی نهایی (vu) بیش از مقاومت برشی نهایی تامین شده توسط بتن (vc) باشد، دال باید به صورت توپر و بدون گوی اجرا شود.
 7. در طراحی و کنترل برش در حالت حدی نهایی برای عملکرد دو طرفه در حوالی بارهای متمرکز و تکیه گاه ها، مقومت برشی نهایی بتن نباید حداکثر از ۵۰ درصد مقداری که از بند ۹-۱۲-۱۷-۲-۴ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران حاصل می شود بیشتر منظور شود.
 8. طراحی دال برای خمش در هر جهت بنا بر جزئیات اجرایی و با منظور نمودن حفره ها با مقطع دایره، در ضعیف‌ترین مقطع دال انجام گیرد.
 9. محاسبات تغییر شکل دال بر پایه بند ۹-۱۴-۲-۶-۱ و با محاسبه دقیق ممان اینرسی موثر دال سوراخدار انجام گیرد. اضافه افتادگی دراز مدت بر پایه بند ۹-۱۴-۲-۴-۳ محاسبه شود.
 10. ایجاد هر گونه بازشو در این نوع دال تابع ضوابط بند ۹-۱۵-۳-۵ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران می‌باشد.
 11. در محل تقاطع دیوارهای برشی و دال کوبیاکس، انتقال برش ناشی از زلزله از دال به دیوار باید در ضعیف‌ترین سطح مقطع دیوار کنترل شده و در صورت نیاز از فولادگذاری برای تسهیل انتقال برش درون صفحه دیافراگم به دیوار بهره برده شود.
 12. پیش بینی المان‌های مرزی در اطراف بازشوها ولبه دال حسب مورد مطابق ضوابط آئین نامه ها و مقررات موجود انجام گیرد.
 13. حداکثر دهانه (مرکز ستون به مرکز ستون) برای این نوع سقف در حالت کاربرد به صورت دال تخت به ۶٫۵ متر محدود می‌شود. در صورت کاربرد این سقف در ترکیب با قاب خمشی بتن آرمه شامل تیر و ستون مجزا که به تفکیک از دال طرح شده باشد، محدودیت فوق الذکر برای دهانه دال به ۸ متر افزایش می یابد .
 14. استفاده از روش پیش دال تنها در حالتی که قفسه و گوی ها در پیش دال درگیر بوده و فولادهای کششی در پیش دال پیش بینی شده باشد مجاز است.
 15. الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان “صرفه جویی در مصرف انرژی” رعایت شود.
 16. رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان “حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق” و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی اجزای ساختمانی الزامی است. تطابق شرایط و مشخصات مصالح و نحوه اجرا با مدرک فنی “General Test Certificate of Building Inspectorate-MFPA Leipzing Gmbh, P-SAC 02/Ⅲ-۱۸۷” نیز ضروری است.
 17. در خصوص عایق بندی بام، عایق پلی استایرن منبسط شده (پلاستوفوم) مورد استفاده، لازم است تا از نوع کندسوز مطابق با استانداردهای معتبر باشد. این عایق پلی استایرن باید بوسیله حداقل ۵/۱ سانتی متر اندود یا تخته گچی محافظت شود. اتصال مکانیکی اندود یا تخته به سازه بام ضروری است.
 18. صدابندی سقف بین طبقات باید مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان “عایق بندی و تنظیم صدا” تأمین شود.
 19. کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام و مسائل زیست محیطی باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های معتبر بین المللی بکار گرفته شوند.
 20. در شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران، رعایت تمهیدات لازم از نظر دوام و پایایی اعضای بتنی ضروری است.
 21. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است