دیوار باربر بتن مسلح ویژه

دیوار باربر بتن مسلح ویژه چیست؟

دیوار باربر بتن مسلح ویژه یک سیستم سازه‌ای بتنی است که اتصال قطعات پیش ساخته بتن مسلح دیواری در امتداد افقی و قائم، عمدتا توسط قلاب های U شکل که در کناره های این قطعات تعبیه شده است صورت می گیرد.

دیوار باربر بتن مسلح

نصب دیوار باربر بتن مسلح

بعد از نصب این قطعات، با افزودن آرماتورهای طولی (موازی لبه قطعه و رد شده از حلقه قلاب ها)، قلاب‌های U شکل یاد شده به یکدیگر دوخته شده و سپس فضای بین این قطعات که باید به یکدیگر متصل شوند، با بتن کاملا پر می‌شود.

بارهای مرده و زنده از طریق دال های بتن آرمه کف به دیوارهای بتنی منتقل شده و دیوارها، نیروهای ناشی از بارهای وارده را به شالوده (پی) منتقل می‌نمایند.

در این سیستم، پانل های دیواری علاوه بر تحمل بارهای ثقلی ساختمان، بارهای جانبی اعمالی را نیز به صورت دیوار برشی تحمل می نمایند. در نتیجه این نوع سیستم در دسته بندی سازه‌ای، یک سیستم دیوار باربر از نوع دیوار برشی بتن مسلح می باشد.

مقاومت در برابر لرزش و زلزله

بدلیل اتصالات ویژه، این سیستم قابل کاربرد در کلیه پهنه های لرزه خیزی کشور می باشد.

این سیستم سازه ای در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و کاربرد آن در حیطه الزامات تدوین شده مور تایید است.

دیوار باربر بتن مسلح

الزامات سیستم دیوار باربر بتن مسلح ویژه

 1. در این سیستم سازه ای بتنی، اتصال قطعات پیش ساخته بتن مسلح دیواری در امتدادهای افقی و قائم، عمدتا توسط قلاب های u شکل که در کناره های این قطعات تعبیه شده است صورت می گیرد. بعد از نصب این قطعات، با افزودن آرماتورهای طولی (موازی لبه قطعه و رد شده از حلقه قلاب ها)، قلابهای U شکل یاد شده به یکدیگر دوخته و سپس فضای بین این قطعات که باید به یکدیگر متصل شوند، با بتن کاملا پر می شود.
 2. مشخصات و محدودیت های لرزه ای مربوط به سیستم پیش ساخته دیوار باربر بتن مسلح ویژه حاصله مانند: ضریب رفتار، حداکثر ارتفاع مجاز (تعداد طبقات) از تراز پایه، استفاده در مناطق با خطر لرزه خیزی بالا و … بر اساس آیین نامه ASCE 318-08  تعیین می شود.
 3. مشخصات مصالح، ضوابط اجرایی و طرح سازه ای و لرزه ای این سیستم سازه ای باید بر اساس آیین نامه ACI 318-08 و راهنمای طراحی PCI انجام گیرد.
 4. رعایت ضوابط مربوط به شکل پذیری ویژه در این سیستم مطابق آیین نامه ACI 318-08 الزامی است.
 5. مشخصات مصالح، ضوابط اجرایی و طرح سازه ای قسمت پیش ساخته پیش تنیده سقف بر اساس آیین نامه ACI 318-08 و راهنمای طراحی PCI انجام گیرد.
 6. لازم است پیوستگی بین قسمت سازه ای پیش ساخته و در جای سقف مطابق تمهیدات در نظر گرفته شده در ACI 318-08 تامین می شود.
 7. تامین ضوابط دیافراگم صلب مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران برای کلیع سقف ها در این سیستم الزامی است.
 8. ضروری است برای تامین پیوستگی در سیستم، اتصالات بین انواع قطعات پیش ساخته سازه ای مورد استفاده، جهت تحمل انواع نیروهای وارده مطابق ACI 318-08 کنترل شود. به جای استفاده از قلاب های U شکل در محل اتصالات، استفاده از سایر روش های مورد تایید مطابق ACI 318-08 نیز مجاز می باشد.
 9. تامین یکپارچگی سازه ای در کل این سیستم با تعبیه انواع کش های  (Ties) عرضی، طولی، قائم و پیرامونی مورد نیاز مطابق ۳۱۸-۰۸ ACI  ضروری است.
 10. در طرح سازه ای و لرزه ای این سیستم سازه ای و اتصالات آن، راهنمای ACI 5501 R-01 مورد توجه قرار گیرد.
 11. بارگذاری ثقلی و لرزه ای این سیستم، به ترتیب بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” بارهای وارد بر ساختمان” و استاندارد ۲۸۰۰ ایران صورت گیرد.
 12. کنترل سازه در مقابل بار باد بر مبنای مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایارن انجام شود.
 13. ساختمان در مقابل واژگونی کنترل شود.
 14. کنترل خیز قائم و تغییر شکل جانبی مطابق آیین نامه های مربوطه ضروری است.
 15. دیوارهای غیر باربر داخلی و خارجی و جدا کننده ها باید برای بارهای خارج از صفحه مانند طوفان، زلزله و … طراحی شوند. در اتصال این عناصر به اعضای سازه ای لازم است که ضوابط استاندارد ۲۸۰۰ ایران در ارتباط با انتقال نیروها و تاثیر آن ها بر حرکت جانبی سازه رعایت شود.
 16. در قالب بندی و قالب برداری و اجرای این ساختمان بتنی، رعایت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا” الزامی است.
 17. لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد.
 18. کلیه کصالح و اجزاء در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام، بهداشتی و زیست محیطی باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی بکار گرفته شوند.
 19. الزامات مربوط به انرزی در پوسته خارجی ساختمان باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” صرفه جویی در مصرف انرژی” رعایت شود.
 20. رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق” و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی اجزای ساختمانی الزامی است.
 21. صدابندی هوابرد جداکننده های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات می بایست مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان “عایق بندی و تنظیم صدا” تامین شود.
 22. اخذ گواهی نامه فنی برای محصولات تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است