قاب ساده بتنی K

سیستم قاب ساده بتنی نیمه پیش ساخته K با دیوار برشی بتن مسلح درجا

در سیستم نیمه پیش ساخته K، اعضایی همچون تیر، ستون و سقف به صورت نیمه پیش ساخته در کارخانه تولید شده که پس از انتقال  به محل با استفاده از بتن ریزی درجا در محل اتصالات، پیوستگی سازه حاصل می شود. در این سیستم، تیرها و ستون ها به همراه اتصالاتشان تشکیل یک قاب ساده  بتن مسلح را می دهند و به شالوده منتقل می شود. شالوده در این سیستم به صورت درجا اجرا میشود.

قاب ساده بتنی نیمه پیش ساخته

روش اجرا

برای تحمل بارهای جانبی وارده به سیستم، دیوارهای برشی بتن مسلح در نظر گرفته شده است که به صورت درجا اجرا شده و از طریق دیافارگم سقف به قاب های بتنی اتصال دارد. دیافراگم سقف در این سیستم از نوع مصلب می باشد. سایر قطعات الحاقی به ساختمان مانند راه پله نیز به صورت پیش ساخته تولید می شود.

به علت نیمه پیش ساخته بودن قطعات، به نیرو و زمان کمتری جهت ساخت این سیستم نیاز بو.ده و کنترل کیفیت اعضا را به راحتی در کارخانه صورت می گیرد.

ایمنی

این سیستم در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات شده مجاز است.

الزامات سیستم قاب ساده بتنی نیمه پیش ساخته K

 1. اجرای این سیستم سازه ای به صورت قاب ساختمانی ساده بتن مسلح ماشکل از اعضای نیمه پیش ساخته با اتصالات تر (درجا) و دیوارهای برشی بتن آرمه درجا است که محدودیت های آن مطابق استاندارد ۲۸۰۰ می باشد.
 2. ضخامت دیواره های بتن آرمه نباید از ۱۵ سانتی متر کمتر باشد.
 3. بتن مصرفی باید از نوع بتن سازه ای و با حداقل مقاومت ۲۰ مگاپاسکال باشد.
 4. منظم بودن ساختمان در پلان و ارتفاع مطابق استاندارد ۲۸۰۰ الزامی است.
 5. بارگذاری ثقلی و لرزه ای این سیستم، به ترتیب بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” بارهای وارد بر ساختمان” و استاندارد ۲۸۰۰ صورت می گیرد.
 6. در طراحی سازه ای این سیستم، مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه” مد نظر قرار گیرد و در طراحی، ساخت، نصب و اجرای اعضا و اتصالات قطعات پیش ساخته، رعایت آخرین ویرایش آئین نامه ACI 318 و راهنمای طراحی PCI الزامی است.
 7. در صورت تعبیه اعضای مرزی در دیوارهای برشی بتن مسلح، ضروری است این اعضا به صورت درجا اجرا شوند و در نظر گرفتن ستون های پیش ساخته قاب به عنوان اعضای مرزی مورد تایید نمی باشد.
 8. در نظر گرفتن تمهیدات لازم در هنگام بتن ریزی در محل اتصال تیرها به ستون های پیش ساخته برای تامین کیفیت مناسب بتن ضروری است مانند: ویبره ساختمان مناسب در آن محل ها و…
 9. لازم است تمهیدات لازم جهت تحمل نیروی Uplift  در اتصال ستون بالایی به ستون پائینی صورت گیرد مانند: دندانه دار کردن شیارهای تعبیه شده در بالای ستون پائینی و…
 10. تامین ضوابط دیافراگم صلب و همچنین تامین پیوستگی و یکپارچگی برای کلیه سقف ها الزامی است.
 11. اتصال سقف به قاب دیوار و به صورت پیوسته و یکپارچه طراحی و اجرا شده و میلگرد گذاری لازم بر این اساس در محل اتصال انجام شود. همچنین تامین پیوستگی و یکپارچگی در محل اتصال تیر به ستون و اجرای میلگرد گذاری لازم ضروری است.
 12. در نصب و اجرا، این سیستم جهت تحمل بارهای حین اجرا کنترل شود.
 13. تمهیدات لازم جهت تامین پایداری قطعات پیش ساخته الحاقی به ساختمان مانند: راه پله ها، جان پناه ها و… در برابر نیروهای وارده صورت گیرد.
 14. در خصوص این سیستم، رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق” و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی اجزای ساختمان الزامی است.
 15. در خصوص این سیستم، رعایت مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” صرفه جویی در مصرف انرژی” الزامی است.
 16. صدابندی هوابرد جداکننده های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات باید مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان ” عایق بندی و تنظیم صدا” تامین می شود.
 17. لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد.
 18. کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام، زیست محیطی و… باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.
 19. اخذ گواهینامه فنی برای محصولات تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است