برنامه ریزی زمان کار

شناسایی اصول سازماندهی و برنامه ریزی زمان کار

اتخاذ تصمیمات گروهی برای برنامه ریزی زمان کار

اتخاذ تصمیمات کیفی به هنگام برنامه ریزی مسیر حرکت پروژه در آینده بسیار حائز اهمیت است. برای حصول اطمینان از اتخاذ تصمیمات درست گروهی باید یک فرایند منطقی تصمیم گیری در نظر بگیرید و همواره از آن تبعیت کنید. سپس با استفاده از بازخورد مجدداً کیفیت تصمیمات را چک کنید. قبل از تصمیم گیری اطمینان حاصل کنید که کلیه اطلاعات لازم را در اختیار دارید. برنامه ریزی معماری، روشی منظم به منظور جستوجو و تحقیقی است.

در برنامه ریزی زمان کار شرایط لازم دستیابی به یک راه حلی نیاز دارد. با مروری بر تعریف برنامه ریزی میتوان روش کار و اجرا در کارهای گچبری که روش ساده و جامعی است: ساده به این دلیل که این روند قابل تعمیم به انواع ساختمان هاست و جامع، اینکه می توان در برگیرنده طیف وسیعی از عوامل مختلف و تأثیرگذار در طراحی گچبری ساختمان و استفاده از الگو و طرح های تاریخی باشد.

برنامه ریزی زمان کار

ترتیب انجام اقدامات

پس از تکمیل فهرست اقدامات لازم جهت انجام پروژه، رابطه متقابل موجود میان آنها را بررسی کنید. اقداماتی که باید اول انجام شوند و پرداختن به فعالیتهای بعدی منوط به انجام سریع آنها است را مشخص کنید که کلیه اقداماتی که باید از ابتدا تا انتهای پروژه انجام شوند را به همین ترتیب اولویت بندی کنید.

در این میان، برخی از چند اقدام مختلف به عنوان مثال، ارائه گزارش به افراد درگیر در اجرای یک طرح آزمایشی مستلزم آن است که گروه قبلاً یک سری اقدامات را انجام داده باشد.


سازماندهی اقدامات

برای اتمام کار پروژه در تاریخ تعیین شده لازم نیست که همه فعالیت ها را در یک زمان آغاز کنید – اصولا انجام چنین کاری انجام پذیر هم نیست. به اقدامات لازم یک توالی منطقی بدهید، زمان انجام هر یک را برآورد کنید، و با مستند سازی روش کلیه موارد جدول زمان بندی پروژه را تنظیم کنید.


برآورد زمان فعالیتها در برنامه ریزی زمان کار

برای تهیه و اجرای یک برنامه زمان بندی شده باید زمان لازم برای انجام هر اقدام خاص را بایستی بطور تقریبی داشت. تخمین درست این زمان بسیار حاضر اهمیت است و اشتباه در آن ممکن است پروژه را از مسیر اصلی خود خارج کند.

در این زمان باید اعضای تیم پروژه را از این موضوع مطلع کرد و از موافقت آنها با زمان تعیین شده مطمئن شوید. در غیر این صورت، ممکن است اعضا گروه نتوانند کارها را طبق برنامه زمان بندی شما انجام دهند.

اگر در تعیین زمان لازم برای انجام یک فعالیت خاصی تردید داشته باشید، بدترین و بهترین حالت را در نظر بگیرید و سپس حد فاصل میان آنها را انتخاب کنید. اگر پروژه با محدودیت زمانی مواجه باشد، این موضوع به شما کمک می کند که برای کاهش کلی مقیاس زمانی بتوانید اقداماتی که امکان صرفه جویی در زمان لازم برای انجام آنها وجود دارد را شناسایی کنید.


شناسایی اصول برآورد مصالح مورد نیاز در ارتباط با پلان و حجم کار

گچ بعلت ویژگی هایی که دارد از ۲۰۰۰ سال پیش در بسیاری از ساختمان های قدیمی مخصوصاً در دوران مغول در آرامگاه سلطان محمد خدابنده (اولجاتیو) که به گنبد سلطانیه معروف در (زنجان) و از دوران صفویه در اصفهان موجود می باشند، نقش مؤثری داشته و گچبری های بسیار زیبایی از آن دوران بجای مانده است.

گج بعلت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین باشد و باصطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز بوده و همچنین تا آخرین مراحل کار که سفید کاری و زیباسازی و گچبری و در نقاشی ساختمان از گچ بعنوان ماده اولیه استفاده می نمایند. برای آشنایی بیشتر با این خواص، مقاله خواص گچ را مطالعه کنید.


خواص گچ

گچ علاوه بر دو خاصیت عمده (زودگیر بودن و ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن) دارای خواص دیگری نیز هست از جمله آنکه گچ، اگوستیک است. در آتش سوزی مقاوم بوده، ارزان و فراوان و دارای رنگی سفید و خوشایند است.

میلگرد و رابیتس یکی دیگر از مصالح مورد نیاز در ارتباط با پلان و حجم کار در گچبری بوده که در برآورد مصالح می بایستی برآورد گردد. که در نماسازی سقف و دیوارها و اطاق ها و سالن ها و سایر پلان ها با توجه به طرح تهیه گردیده مدنظر قرار گیرد. نقشه های اجرایی باید دربردارنده جزئیات مربوط به بافت و شکل نماسازی بوده و در تعیین آنها به مسائل اقتصادی، اقلیمی و نوع استفاده از ساختمان توجه شده باشد. چنانچه در خصوصی جزئیات نما سازی داخلی کمبودهایی در نقشه و مشخصات دیده می شود می بایستی به طراح در خصوص اجراء و مصالح مورد مصرف در نماسازی ها داخلی پاسخگوی مصالح مورد استفاده باشد.

گچ مصرفی در هر پروژه باید از نظر ویژگی های فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و قیمت و سایر مشخصه ها با آنچه در نقشه ها، مشخصات فنی خصوصی، دستور کارها و سایر موارد پیمان ذکر شده است، مطابقت داشته باشد.

نوع گچ به لحاظ کیفیت کارخانه سازنده و تناسب آن برای مصارف گچ کاری و گچبری باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت و مدیر پروژه برسد.

برآورد مصالح لازم جهت زیرسازی گچ کاری و گچبری و گچ لازم جهت سفید کاری و گچ بری براساسی پلان و نقشه های اجرائی و ابعاد و اندازه های ذکر شده در پلان و مقاطع نقشه ها و با توجه به مشخصات فی نقشه ها و مصالح مصرفی قابل محاسبه است که معمولاً قبل از تهیه و خرید مصالح لازم، توسط مهندسین پروژه محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است