گچ سمنان

مشکلات صنعت گچ

مشکلات صنعت گچ و راهکارهای آن

صنعت تولید گچ ساختمانی در سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده است. مشکلات فراوانی که اگر هرچه زودتر چاره‌ای برای رفع آن‌ها اندیشیده نشود باعث تعطیلی بسیاری از این کارخانجات فعال در این بخش و افزایش تعداد بیکاران خواهد شد.

از جمله  مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

قدیمی بودن دانش و فناوری استخراج سنگ گچ

با توجه به اینکه سنگ گچ یکی از مهمترین موارد کیفیت در تولید گچ ساختمانی میباشد، لذا توجه به کیفیت و خلوص سنگ گچ خام، استفاده از دانش و فناوری های نوین در استخراج آن و خرد کردن و تبدیل به ابعاد کوچکتر کردن سنگ گچ از مواردی است که در معادن سنگ گچ خام باید به آن توجه گردد.

پایین بون سطح دانش پرسنل

متاسفانه اغلب پرسنل درگیر در صنعت تولید گچ ساختمانی از دانش و تحصیلات کافی برخوردار نبوده و این خود یکی از مواردی است که باعث عدم پیشرفت مجموعه تولیدی میگردد.

فرآیند سنتی حاکم بر تولید

تفکر غالب در صنعت گچ به این شکل است که فرآیند تولید گچ فرآیندی بسیار ساده بوده و همان طور که سال های سال گچ بدون هیچ مشکلی تولید و فروخته میشده، باز هم میتوان به همان روند ادامه داد و نیازی به احداث آزمایشگاه و بررسی کیفیت یا تحقیق و توسعه نمیباشد اما امروزه صنایع ساختمانی و همچنین گچ پیشرفت های بسیار گسترده ای داشته است و محصولات متنوعی مانند گچ خیاطی، گچ دندانپزشکی، گچ ضد آب و انواع گچ های پلیمری ترکیبی مانند گچ گیپتون، گچ سیوا، گچ ساتن، گچ پاششی، گچ بتونه درزگیری و ماستیک (یک نوع کالای گچی که پایه اصلی تولید آن گچ است) به بازار عرضه گردیده اند و همچنین محصولات نوین دیگری جایگزین گچ شده اند که چنانچه واحد های تولیدی گچ بخواهند روند سنتی تولید گچ ساختمانی خود را ادامه دهند، به زودی از چرخه رقابت حذف خواهند شد.

عدم توجه به میزان کیفیت

در صنعت گچ به دلایلی که شرح داده شد، اغلب به کیفیت اهمیت چندانی داده نمیشود. یک واحد تولیدی با بی توجهی به کیفیت جایگاه خود را در بازار از دست خواهد داد.

فراگیر نبودن کنترل کیفیت

متاسفانه اغلب مشاهده می‌گردد که حتی واحدهای تولیدی که به کیفیت محصول گچ تولیدی خود توجه داشته، آزمایشگاه احداث نموده و سیستم های مدیریت کیفیت را پیاده کرده نیز بر این باورند که کیفیت تنها مربوط به واحد آزمایشگاه می‌باشد. واضح است که این اندیشه یک تفکر منسوخ و غلط در عصر نوین صنایع می‌باشد.

امروزه صنایع موفق تنها صنایعی هستند که مدیریت کیفیت خود را در تمام اجزا واحد تولید فراگیر نموده و کلیه پرسنل مسئول کیفیت حوزه کاری خود می‌باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کیفیت گچ می‌توانید مقاله کنترل کیفیت گچ را مطالعه کنید.

هزینه های بالای حمل و نقل

متاسفانه به دلیل قیمت پایین گچ، هزینه حمل و نقل بر روی این کالا بسیار تاثیر گذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس