گچ سمنان

ملات گچ خاک

ساختن ملات گچ خاک

ملات گچ خاک از مخلوط گچ و خاک رس طبق مشخصات به نسبت های حجمی مساوی با اضافه نمودن آب بدست می آید. قبل از تهیه ملات باید گچ و خاک را به میزان توضیح داده شده مخلوط کرد (خاک رس سرند شده ۳/۱ گچ پاکتی ۳/۱ آب ۳/۱ وزن مخصوص ملات تهیه شده ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب) و سپس مخلوط را به تدریج به آب اضافه نمود و هم زد تا ملات مورد نظر بدست آید.

ملاتی که شروع به گرفتن نموده باشد نباید به کار رود و خرد کردن و آب زدن چنین ملاتی به منظور به کار بردن مجدد مطلقا ممنوع و غلط است.

گچ که از پختن سنگ گچ در درجه حرارت معینی در کوره به دست می آید باید دارای مشخصات مندرج در استاندارد ۳۶۹ موسسه استاندارد ایران باشد- سنگ گچ دارای فرمول شیمیایی  ۲H۲O + CaSO۴ می باشد و معمولا دارای رنگ های خاکستری و یا سرخ روشن است گچ پخته شده بعلت بیرون رفتن مقداری از آب تبلور آن ۱۰ الی ۱۴ درصد کمتر از حجم قبل از پخت آن است. اگر گچ پخته شده را آسیاب کرده و گرد حاصل را با آب مخلوط کنیم فورا با آب ترکیب شده و به صورت اولیه سنگ گچ درمی آید ولی هرگز همان مقاومت گچ اولیه پیش از پخته شدن را ندارد.

گچ باید پیش از ساخت ملات مورد بازرسی قرار گیرد و پس از هفت روز گچ باید حداقل مقاومت کششی ای برای ۱۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع داشته باشد. گچ نباید زودتر از ۴ دقیقه خود را بگیرد و گرفتن آن نباید کمتر از ۶ دقیقه و بیشتر از ۳ دقیقه بطول انجامد. افزایش درجه حرارت در موقعی که گچ در حال گرفتن است باید ۱۸ تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

گچ باید در محل مناسبی نگهداری شود تا رطوبت به آن نفوذ ننماید زیرا نفوذ رطوبت باعث می شود که تمام و یا قسمتی از خواص گچ از دست برود.

خاک های مورد مصرف بنایی به طور کلی باید عاری از مواد مصرفی و یا آلی و یا گیاهی بوده و برای این نوع ملات و کاه کاهگل علاوه بر مشخصات فوق باید عاری از شن و ماسه نیز باشد.

این ملات که به نسبت یک حجم گچ و یک حجم خاک رس طبق دستور فوق ساخته می شود. روی سطوح داخلی بنا اعم از آجری، بلوک سیمانی، سنگی و بتن آرمه بکار می رود، این ملات باید بلافاصله پس از تهیه مصرف گردد و از بکار بردن ملات مانده و گرفته شده باید خودداری نمود. استادکار باید توانایی تهیه ملات را داشته باشد و از آن به نحو احسن استفاده نماید.

گچ و خاک از آن برای سقف های ضربی و شمشه گیری و اندود سقف و بدنه اتاق ها استفاده می شود.

گچ و خاک آماده سمنان گچ و خاک مخلوط ساختمانی مخصوص زیرکار سمنان


آشنایی با ابزار و وسایل کار

برای ساختن ملات گچ و خاک از ابزاری بشرح زیر که شامل:

۱-استامبولی

۲- سطل آب

می باشد، استفاده می گردد.


استامبولی

استامبولی: ظرفی است بشکل مخروط ناقص که قطر دهانه ان حدود ۵۰ سانتی متر است و از ورق آهن سبک ساخته می شود. از استامبولی برای حمل ملات یا ساختن گچ به مقدار کم استفاده می شود.

 

سطل آب

سطل آب: سطل یکی دیگر از وسایل بنایی است که امروزه به علت پیشرفت صنعت در کارهای بزرگ ساختمانی از ان چندان استفاده نمی شود. سطل انواع مختلف دارد، فلزی، چوبی- پلاستیکی و غیره.


آشنایی با نسبت اندازه های مصالح در مخلوط کردن ملات گچ کاری

پر مصرف ترین انواع ملات ها زودگیر ملا گچکاری زیرکار می باشد. خاک مورد مصرف در این ملات خاک رس است که باید سرند شده و به نسبت ۵۰ درصد باشد هر قدر گچ زودگیر باشد و یا به اصطلاح کارگاهی هر قدر گچ تیزتر باشد باید درصد خاک مورد مصرف در ملات گچ و خاک بیشتر باشد. وجود خاک در ملات گچ و خاک اولا ملات را پلاستیک تر می نماید در ثانی ملات را دیرگیرتر می کند و بالاخره از لحاظ اقتصادی نسبت به ملات گچ به صرفه تر می باشد. برای مخلوط کردن گچ و خاک باید ابتدا خاک رس خشک را سرند کرده آنگاه آن را با بیل و یا دست آنقدر با گچ مخلوط نمایند تا پراکندگی خاک درون گچ یکنواخت باشد.

بهترین آزمایش برای میزان پراکندگی خاک درون گچ رنگ یکنواخت آن می باشد. باید دقت نمود که رگه های سفید گچ و یا رگه های سیاه خاک در مخلوط موجود نباشد.

در این مخلوط از گچ ساختمانی بفرمول ۲H۲O . CaSO۴ که میزان رطوبت نسبی آن کمتر از ۶۰ درصد باشد استفاده می شود.


آشنایی با مخلوط کردن مصالح

جهت مخلوط کردن مصالح این چنینی باید گچ و خاک الک شده را توسط بیل یا دست در ظرف مورد نظر ریخت و به خوبی با هم مخلوط نمود طوری که کاملا با هم مخلوط شده و یک دست شوند و سپس کم کم آن را داخل آب ریخته و بهم می زنند تا ملات یکدست حاصل شود.


شناسایی اصول ساختن ملات

ملات گچ و خاک ملاتی است که از مخلوط شدن گچ و خاک رس به نسبت یک و یک و یا دو به یک بدست آمده باشد البته با توجه به تندگیر و کندگیر بودن گچ ممکن است میزان خاک رس کمتر یا بیشتر شود.

در ساختمان اگر بخواهیم از گچ به عنوان ملات استفاده نمائیم اغلب مواقع گچ و خاک رس را مخلوط نموده و اگر گچ به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد برای سفید کاری اطاقها و پوشش استفاده می شود، بدلیل اینکه رنگ گچ پس از اندود کردن سفید بوده و آمادگی برای نقاشی کردن را دارا می باشد.

۱-یکی از دلایلی که پس از سفت کاری در ساختمان از گچ خاک استفاده می شود، قیمت ارزان خاک می باشد که از گچ ارزان تر است. 

برای ساختن آن مخلوط گچ و خاک را با آهتسگی در آب پاشیده و به هم می زنند، که بعلت کندگیر و ارزان بودن در طاق زنی و اندود دیوارها از آن استفاده می شود.

فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است