گچ

گچ دیرگیر

گچ دیرگیر

انواع گچ های ساختمانی ترکیبی دیرگیر با زمان گیرایی بالا

گچ میکرونیزه دیرگیر یک محصول گچ ساختمانی مخصوص سفیدکاری می باشد که با اضافه کردن افزودی های خاص، علاوه بر حفظ خواص گچ میکرونیزه استاندارد، دارای زمان گیرش بالاتر (بیشتر) می باشد.

نکته بسیار مهم در تولید گچ دیرگیر این است که مواد افزودنی باید به گونه ای به آن اضافه شوند که، گچ، خصوصیات قبلی خود همچون سفیدی منحصر بفرد، مقاومت بالا، نرمی و سفیدی مطلوب و … را از دست ندهد و در عین حال که این مشخصات را حفظ کرده، دارای زمان گیرش اولیه و زمان گیرش نهایی بالاتر نسبت به گچ میکرونیزه معمولی باشد.


چگونه گچ را دیرگیر می کنند؟

بسته به زمان مورد نظر برای گیرش از دو روش استفاده می شود:

  • روش اول افزایش زمان گیرش مربوط به نحوه فرآوری سنگ گچ در کارخانه است: در این متد، پخت سنگ گچ در کوره بر اساس زمان و دمای مشخص صورت می گیرد. به این ترتیب و با استفاده از این روش و با کنترل فرآیند تولید گچ می توان زمان گیرش را تا حدی بالا برد.
  • روش دوم افزایش زمان گیرش با استفاده از افزودنی های شیمیایی انجام می گیرد: مهندسان و کارشناسان حوزه تولید گچ ساختمانی، برای افزایش چشمگیر زمان گیرش از روش کاربرد مواد شیمیایی خاص در نسبت های معین استفاده می کنند. به این منظور از پایه گچ میکرونیزه استفاده می کنند تا حداکثر مرغوبیت حاصل گردد. پس از آن که گچ میکرونیزه تولید گردید، بسته به زمان گیرش مورد نیاز، تعدادی افزودنی به نسبت های مشخص به آن افزوده می گردد تا محصول نهایی علاوه بر حفظ خواص مثبت گچ میکرونیزه، دارای زمان گیرش اولیه و زمان گیرش نهایی بالاتر باشد.

زمان گیرش

مطابق استاندارد ملی ایران، زمان گیرش اولیه گچ باید حدود ۶ الی ۷ دقیقه و زمان گیرش نهایی بین ۱۲ تا ۱۵ دقیقه باشد. برای تولید گچ های دیرگیر، همانطور که شرح داده شد، می توان با اضافه کردن یک سری افزودنی های شیمیایی، این زمان گیرش را با توجه به خواسته مشتری چندین برابر نمود.


موارد مصرف

بیشترین مورد مصرف و کاربرد این نوع گچ در صنعت ساختمان می باشد. معمولا از این محصول به عنوان لایه نهایی برای سفیدکاری دیوارها (گچ کشته) استفاده میکنند. از جمله مصارف دیگر آن می توان به کاربرد در قالب گیری صنایع مجسمه سازی، قالبگیری چینی بهداشتی و مظروف، تولید مواد اولیه سرامیکی و تولید قطعات پیش ساخته گچی (گچ برگ و تایل گچی) اشاره کرد.


ویژگی و مشخصات

از جمله ویژگی های مهم انواع گچ های ترکیبی ضد آب، ضد رطوبت، ضد خش و ضدترک بودن آنها نسبت به گچ معمولی ساختمانی است. این نوع محصول با گیرش اولیه و ثانویه بالا در واقع یکی از انواع گچ­های ساختمانی که با توجه به مواد دیرگیر کننده مخلوط در کیسه، گچ از زمان گیرایش بالاتری نسبت به سایر گچ­های ساختمانی برخوردار است. معمولا” از این نوع گچ (گچ گیپتون، گچ پلیمری سیوا دستی، گچ پاششی) هم برای زیرکار (گچ و خاک) و از نوع گچ ساتن آن، برای انجام مرحله پایانی گچ­کاری استفاده می­شود.


مواد افزودنی دیرگیر و زودگیر کننده در گچ ساختمانی

زمان و سرعت سفت شدن گچ را میتوان با اضافه کردن مواد زودگیرکننده و دیرگیرکننده گچ ساختمانی تغییر داد. از جمله گچ های دیرگیر میتوان به گچ سیوا و گچ ساتن اشاره کرد که گیرایش اولیه آن در صفحه مربوط به آنالیز گچ مشخص شده است. به عنوان مواد زودگیر کننده گچ میتوان بسیاری از اسیدهای معدنی و نمکهای آن را نام برد به ویژه می­توان اسید سولفوریک و نمکهای آن را بیان کرد. به خصوص سولفات کلسیم دی هیدرات را که کاملا” پودر شده باشد که باعث زودگیر شدن گچ ساختمانی می­شود. لذا باید هنگام پخت سنگ گچ این مواد را کاملا” به فاز دیگری تبدیل نمود. مواد زودگیرکننده گچ عموما” سرعت جوانه زنی را افزایش می­دهند و همچنین افزایش حلالیت و سرعت حلالیت گچ پخته شده را زیاد می­کند. مواد کندگیر کننده گچ ساختمانی زمان گیرایش و سخت شدن گچ را افزایش میدهد. در واقع مواد کندگیر کننده گچ بیشتر برای گچ ساختمانی مخصوص سفیدکاری مورد استفاده قرار میگیرد. اینگونه مواد اغلب اسیدهای آلی و نمکهای آنها کلوئیدهای آلی حاصله از هیدرولیز مواد پروتئینی و همچنین نمکهای اسید فسفریک و اسید بوریک است. مکانیسم کندگیر کنندگی مختلف است مثلا” مواد کلوئیدهای آلی دوره اندکسیون را طولانی می­نماید. زیرا اینگونه مواد کشنده جوانه­‌ها می­باشد. همچنین دما اثر زیادی بر هیدراته شدن گچ دارد بدین طریق که تا دمای تقریبا” ۳۰ درجه ساسیوس سرعت هیدراته شدن گچ را افزایش و سپس کاهش میدهد. مواد افزودنی کندگیر کننده کاربرد زیادی در تولید محصولات جانبی گچ از جمله کارخانجات تولید کننده گچ برگ (صفحات روکشدار گچی پیش ساخته) دارد.


مواد، مکمل و افزودنی زودگیر و دیرگیر و تغییر دهنده زمان گیرایی (گیرش) انواع گچ های ساختمانی

اگر پس از مخلوط کردن پودر گچ با آب با نسبت وزنی و یا حجمی مشخص زمان گیرایی گچ پایینتر از حد معمول (زمان گیرایی اولیه معمول ۵ – ۶ دقیقه) شد، گچ زودگیر شده و اگر با استفاده از افزودنی زمان گیرایی اولیه و نهایی (ثانویه) گچ بالا رفت، گچ دیر گیر شده است.

گاهی با افزودن بعضی مواد گچ را تند گیرتر یا کند گیرتر می کنند. افزودنی های دیر گیر کننده به گچ انواع مختلفی دارد. اگر ۰٫۵ درصد وزن گچ به آن نمک طعام NaCi اضافه کنیم، گچ را زودگیر گیر کرده و زمان گیرش آنرا به ۵ دقیقه می رسانیم.

اگر از ۱ درصد تا ۴ درصد وزن گچ به آن نمک طعام اضافه کنیم زمان گیرش آن به ۳ الی ۵ دقیقه می رسد حال اگر درصد نمک طعام را هر قدر اضافه کنیم زمان گیرش به تعویق می افتد و گچ کن گیرتر می شود،بطوریکه با افزودن ۱۰ درصد نمک طعام شروع زمان گرفتن گچ به ۵ الی ۱۲ دقیقه می رسد.

زاج سفید گچ را کند گیرتر می نماید.

سرریش نیز گچ را کند گیر تر می نماید بطوریکه اگر به ملات گچ از ۱ درصد تا ۶ درصد وزن آن سریش اضافه کنیم آغاز گرفتن گچ از ۵ الی ۱۲ دقیقه تا ۳۸ دقیقه به تأخیر می افتد. لازم به یاد آوری است که سریش نوعی چسب گیاهی می باشد که درصنعت صحافی بطور وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

درحدود سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ که اطاقها را کمتر نقاشی می نمودند مقداری سریش به آب ملات گچی که جهت سفید کاری اطاقها مورد مصرف قرار می گرفت اضافه می کردند تا هنگام تکیه دادن به دیوار اطاقها لباس تکیه دهنده را کثیف نکند.

با افزودن ۰٫۵ درصد تا ۱ درصد وزن گچ براکس به فرمول H2o و Na2b4o7 زمان آغاز گرفتن گچ از ۱۵ دقیقه تا ۱٫۵ ساعت به تأخیر می افتد.

آب گرم درزمان گرفتن گچ تاثیر چندانی ندارد.

اگر به ملات گچ از ۰٫۱ تا ۰٫۵ درصد وزن گچ سریشم اضافه کنیم زمان آغاز سخت شدن آن از ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت به تأخیر می افتد.

اگربه ملات گچ از ۱۰ تا ۵۰ درصد وزن آن خاک رس اضافه کنیم ( ملات گچ و خاک) آغاز گرفتن آن حداکثر تا ۵ الی ۱۲ دقیقه به تأخیر میافتد.

اگر به ملات گچ تا یک درصد وزن آن زاج سفید اضافه کنند زمان آغاز گرفتن آن تا ۵ الی ۱۵ دقیقه به تأخیر می افتد ولی اگر مقدار زاج سفید را اضافه کرده و آنرا تا ۵ درصد برسانند ملات گچ تندگیر شده وزمان آغاز گرفتن آن به ۷ دقیقه می رسد.


قیمت گچ دیرگیر

گچ میکرونیزه دیرگیر علاوه بر بازارهای داخلی، در کشورهای هند و چین مورد استفاده فراوانی دارد و بخش زیادی از محصول صادراتی کارخانه گچ سمنان اسپندار، از همین نوع کالا بوده که با توجه به درخواست شمتری و مطابق با آنالیزهای ویژه تولید می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت این محصول و شرایط تولید و صادرات، می توانید با همکاران ما در واحد فروش گچ سمنان اسپندار تماس بگیرید.

گچ پلیمری
خرید آنلاین گچ
گچ گیپتون
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است