قاب پیش ساخته و سقف هالوکور

سیستم قاب پیش ساخته با سقف هالوکور چیست؟

سیستم قاب ساختمانی ساده بتن مسلح با ستون پیش ساخته، تیر نیمه پیش ساخته، سقف هالوکور و دیوار برشی بتن مسلح درجا، یک سیستم ساختمانی است که در آن ستون ها تا حداکثر ۳ طبقه به صورت پیش ساخته، تیرها به صورت نیمه پیش ساخته و سقف ها از نوع مجوف یا هالوکور (Hollow core) هستند.

سقف هالوکور

روش اجرا

در این سیستم از قاب های ساختمانی ساده برای باربری ثقلی و از دیوار برشی بتن مسلح درجا برای باربری جانبی سازه استفاده می شود. در راستای اطمینان از کفایت پی سازه در تحمل بارهای وارده، از شالوده بتن مسلح درجا استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با بتن و روش‌های مختلف بتن‌ریزی می‌توانید مقالات منتشر شده در بخش دانشنامه بتن را مطالعه نمایید.

در مواردی که ستون تحت نیروی کششی قرار نگیرد، می‌توان از گزینه اتصال گلدانی نیز استفاده نمود. به منظور اتصال ستون های پیش ساخته به فوندانسیون سازه لازم است تمهیداتی در انتهای ستون‌های پیش ساخته در نظر گرفته شود.

در این سیستم این اتصال به کمک ورق‌های پای ستون و میل مهارهای فولادی انجام می‌شود.

نکات مهم در نصب سیستم قاب پیش ساخته با سقف هالوکور

از جمله موارد حائز اهمیت در سیستم‌های بتنی پیش ساخته و نصب سیستم قاب پیش ساخته با سقف هالوکور، تامین یکپارچگی سازه و اجرای صحیح و دقیق اتصالات می باشد.

از این رو در این سیتم به منظور تامین یکپارچگی و صلبیت لازم در دیافراگم سقف، باید در محل اتصال پانل های سقف پیش ساخته به تیر نیمه پیش ساخته و همچنین اتصال ساده تیر نیمه پیش ساخته به ستون پیش ساخته، میلگردهای تامین کننده یکپارچگی اعضاء به طور مناسب طراحی و اجرا شوند.

در این سیستم، اتصال تیرها به ستون ها از نوع اتصال ساده نشیمن می باشد، که با جوش دادن پلیت تعبیه شده روی کربل ستون به نبشی تعبیه شده در قسمت نشیمن تیر نیمه پیش ساخته محقق می شود.

به منظور تامین یکپارچگی و افزایش درجه نا معینی سیستم و ممانعت از بروز مودهای خرابی پیش رونده، خاموت‌های انتظار در روی تیرها تعبیه شده ایت تا در محل نشیمن تیر روی ستون، با عبور دادن آرماتورهای منفی از داخل خاموت های مذکور و سوراخ های تعبیه شده در داخل ستون، یکپارچگی ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن، در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز می‌باشد.

سقف هالوکور

الزامات اجرایی

 1. اجرای این سیستم به عنوان قاب ساختمانی ساده بتن مسلح پیش ساخته به همراه دیوار برشی بتن مسلح متوسط درجا، در کلیه پهنه های لرزه خیزی ایران بر اساس آخرین ویرایش استاندارد ۲۸۰۰ ایارن بلا مانع است.
 2. استفاده از این سیستکم به عنوان قاب ساختمانی ساده بتن مسلح پیش ساخته به همراه دیوار برشی بتن مسلح معمولی، فقط در مناطق با پهنه بندی لرزه خیزی کم و متوسط مجاز می باشد.
 3. بارگذاری ثقلی و لرزه ای سیستم به ترتیب باید بر اساس آخرین ویرایش مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ اعمال شود.
 4. طراحی، ساخت، نصب اعضاء و اتصالات قطعات پیش ساخته بر اساس آیین نامه ACI 318-08 و راهنمای طراحی PCI  و ویرایش های بعد از آن الزامی است.
 5. رعایت ضوابط شکل پذیری، مطابق فصل ۲۱ آئین نامه ACI 318-08 یا مبحث نهم مقررات ملی ساختمان برای دیوارهای برشی بتن مسلح متوسط درجا الزامی می باشد.
 6. به منظور تامین یکپارچگی در دیافراگم سقف، لازم است در محل اتصال پانل های سقف پیش ساخته به تیر پیش ساخته و همچنین اتصال ساده تیر نیمه پیش ساخته به ستون پیش ساخته، میلگردهای تامین کننده یکپارچگی اعضا در محل اتصال به طور مناسب طراحی و اجرا شوند. بدیهی است کلیه اعضای اتصال در این نواحی باید مقاومت کافی را در برابر تلاش های حاصل از میلگردهای یکپارچگی مذکور داشته باشند.
 7. طراحی و اجرای میل مهار های سقفی مناسب در محل اتصال اعضای پانلی سقف پیش ساخته به یکدیگر و همچنین اجرای تیرچه در پیرامون باشوها، الزامی است.
 8. ضروری است اجرای مرزی در لبه های دیوار برشی بتن مسلح درجا، صرفاً به صورت درجا اجرا شوند.
 9. لازم است یکپارچگی اتصال سقف پیش ساخته به دیوار برشی بتن مسلح درجا با ارائه محاسبات مناسب، در طراحی و اجرا تامین شود.
 10. تامین اتصال قاب پیش ساخته ساده ساختمانی به دیوار برشی بتن مسلح درجا، از طریق اتصال تیرهای هم امتداد دیوار برشی، با المان مرزی درجا، از طریق تیرهای هم امتداد دیوار برشی، با المان مرزی درجا صورت گیرد.
 11. منظم بودن ساختمان در پلان و ارتفاع الزامی است.
 12. شالوده بتن مسلح در این سیستم باید به صورت بتن درجا و اتصال ستون پیش ساخته به شالوده نیز با جزئیات اتصالی مناسب نظیر استفاده از صفحه پای ستون و میل مهار فولادی طراحی و اجرا شود. در مواردی که ستون تحت نیروی کششی قرار نگیرد، با ارائه محاسبات مناسب، استفاده از گزینه اتصال گلدانی بلا مانع می باشد.
 13. وصله ستون های بتن مسلح پیش ساخته باید در محلی که تلاش های اعمالی به حداقل می رسند، انجام گیرد. همچنین در طراحی وصله ستون و اتصال پای ستون، در نظر گرفتن حداقل مقاومت کششی مقطع مطابق راهنمای طراحی PCI -04  ضروری است.
 14. در کلیه اتصالات خشکف رعایت ضوابط و مقررات مربوط به طراحی اجزای اتصال و مشخصات فنی جوشکاری های مربوط منطبق بر ضوابط و مقررات آئین نامه های AWS  و  AISC  و ASCE 07 الزامی می باشد.
 15. رعایت تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران الزامی است.
 16. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است