اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک با نام علمی هیدروکلریک اسید و فرمول شیمیایی HCl in (H۲O)، یک اسید محلول شفاف، بی‌رنگ و با بوی بسیار تند و آزاردهنده از هیدروژن کلرید (HCl) در آب است.

تاریخچه

هیدروکلریک اسید یا همان اسید کلریدریک از روزگاران قدیم به نام‌هایی همچون اسید سالیس، موریاتیک اسید و جوهر نمک خوانده می‌شد و از اسید سولفوریک و نمک طعام به دست می‌آمد.

هیدروکلریک اسید آزاد و خالص ابتدا در قرن شانزدهم میلادی توسط آندریاس لیباویوس که یک شیمی دان آلمانی بود رسماً معرفی شد. بعدها، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر (شیمی‌دان هلندی-آلمانی)، یوزف پریستلی (شیمی‌دان انگلیسی) و همفری دیوی (شیمی‌دان بریتانیایی) در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد

با وقوع انقلاب صنعتی و ورود بشر به عرصه تولید کارخانه‌ای و انبوه، این اسید بعنوان واکنش گر عمده در صنایع شیمیایی تولید انواع پلاستیک بکار گرفته شد.

کاربرد هیدروکلریک اسید محدود به مصارف صنعتی نبوده و کاربری‌های زیادتری هم در مقیاس کوچک برای این محصول وجود دارد که شامل مصارف خانگی برای نظافت، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی‌های غذایی، رسوب‌زدایی از سطوح و کاربری در صنعت چرم و چرم سازی می‌باشد.

یکی از کاربردهای ویژه اسید کلریدریک استفاده در صنایع تولید فولاد و برای اسیدشویی فولاد است. اسید شویی فولاد فرایندی است که زنگ یا اکسید آهن را از روی آهن یا فولاد قبل از ورود آن‌ به واکنش‌های بعدی مثل اکستروژن، نورد، گالوانیزه کردن و دیگر تکنیک‌ها، می‌زداید.

HCl در کیفیت بالا از لحاظ فنی و با غلظت معمولاً حدود ۱۸% رایج‌ترین و پرکاربردترین عامل محلول برای اسیدشویی فولادهای کربنی است.

اسید

روش تولید

هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید (HCl) در آب تهیه و تولید می‌شود.

هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید وجود دارد که هریک به امکانات و تجهیزات خاصی نیازمند است.

میزان تولید در جهان

تولید مقیاس بزرگ  و صنعتی هیدروکلریک اسید بطور معمول همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌پذیرد.

در حال حاضر بطور متوسط حدود ۲۰ میلیون تن از هیدروکلریک اسید سالانه در جهان تولید گردیده و به فروش می‌رسد.

PH – پی اچ

پی‌اچ (pH) اسید کلریدریک در محدوده بین ۰ تا ۲ می‌باشد.

فروش و قیمت

قیمت این محصول با توجه به کیفیت آن متنوع بوده و معمولا بصورت دوره‌ای توسط کارخانجات و صنایع تولیدکننده این اسید اعلام می‌گردد.

محصول اسید کلریدریک بصورت فله در مخازن پلی اتیلن و یا بشکه های ٢٢٠ و ١٠٠٠ لیتری از جنس HDPEE بسته بندی و عرضه می‌شود.

تعیین مواد غیر محلول در اسید

رسوب حاصله از محلول اسید کلریدریک فوق را که در کاغذ صافی جمع آوری شده است را در بوته ای گذارده و آنرا در خشک کن ابتدا خشک می نمایند و سپس در کوه مولفی به مدت یک ساعت در دمای ۱۰۰۰ درجه سلسیوس حرارت میدهند سپس آنرا در دسیکاتور قرار داده تا به دمای اتاق برسد و پس از توزین (ترازوی ۰٫۰۰۰۱ گرم) میتوان مقدار مواد غیر محلول در اسیدکلریدریک را به طریق زیر محاسبه کرد.

وزن رسوب مواد = وزن بوته محتوی نمونه – وزن بوته خالی

یک گرم وزن نمونه / ۱۰۰ ☓ وزن رسوب = مواد غیر محلول در HCI به درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است