بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

ساختمان بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

بتن مسلح با قالب عایق ماندگار که در زبان انگلیسی با عبارت Insulating Concrete Form یا با اختصار ICF شناخته می‌شود یک سیستم نوین ساختمان است که از ترکیب بتن آرمه و عایق‌های حرارتی و صوتی ماندگار بوجود آمده است.

سیستم ساختمانی دیوار باربر بتن مسلح در زمره سیستم های ساختمانی مندرج در آئین نامه ۲۸۰۰ ایران است که روش های مختلفی برای اجرای آن وجود دارد. یکی از شیوه های اجرا، سیستم های قالب های عایق ماندگار است.

بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

تفاوت شیوه های مختلف اجرایی موجود، در انتخاب قالب هاست. تجربه استفاده از انواع مرسوم قالب های پلی استایرنی و پلیمری در کشور وجود دارد ولیکن بلوک های چوب – سیمانی که بیشتر برای تولید دیوارهای غیر باربر مورد تائید قرار گرفته است، با توجه به عملکرد مطلوب در زمینه های انرژی، حریق و آکوستیک، گزینه مطلوبی برای بهره گیری به عنوان قالب ماندگار به شمار می رود. لذا با بررسی های به عمل آمده در زمینه رفتار این قالب ها و همخوانی آن با روند اجرای ساختمان های با سیستم دیوار باربر، روش اجرای سازه های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار از جنس این بلوک ها به تایید مرکز رسید.

انواع عایق ماندگار بتنی ICF

بتن مسلح با قالب عایق ماندگار از نظر شرایط اجرایی به چند روش قابل اجرا می‌باشد:

 • قالب بلوکی
 • قالب نواری
 • قالب پنلی

مزایا

 • قیمت تمام شده کمتر نسبت به روش های مشابه
 • پایین آوردن هزینه میلگرد استفاده شده
 • حذف هزینه مربئط به قالب بندی
 • کاهش مقدار بتن مصرفی
 • کاهش هزینه نیروی کار
 • افزایش سرعت ساخت و ساز
 • کاهش ضریب انتقال حرارتی

اتلاف انرژی حرارتی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد در ساختمان‌های ساخته شده به این روش کمتر بوده.

 • مقاومت در برابر زلزله

این سیستم ساختمانی می‌تواند نیروی ارتعاش زلزله را در مقایسه با ساختمان‌های سنتی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر تحمل نماید.

 • مقاومت در مقابل آتش‌سوزی

الزامات اجرای ساختمان های بتن مسلح با قالب عایق ماندگار

 1. سیستم سازه ای حاصل از اینروش اجرا (بدون اجرای ستون های بتنی)، به عنوان سیستم سازه ای دیوار باربر با دیوارهای برشی بتنی مسلح محسوب می شود و در صورت رعایت ضوابط شکل پذیری و ضوابط مقاومت در برابر حریق، حداکثر ارتفاع ساختمان با این روس اجرا به ۳ طبقه محدود می شود.
 2. در صورتی که ضوابط شکل پذیری بر اساس آئین نامه ۲۸۰۰ و مبحث نهم مقررات ملی ایران رعایت نشود و با استناد به بند۹-۲۰-۲-۵-۲ مبحث نهم مقررات ملی ایران، کاربرد این سیستم صرفا در مناطق با خطر نسبی کم و متوسط و برای ساختمان های دارای اهمیت کم و متوسط تا حداکثر ارتفاع ۱۰ متر مجاز می باشد.
 3. باتوجه به این که این شیوه اجرا، امکان استفاده از ستون های بتنی در دیوارها را میسر می سازد و موجب تغییر در سیستم سازه ای حاصله و ویژگی هها و عملکرد آن می شود، لذا پس از بررسی مدارک ارائه شده در خصوص عملکرد لرزه ای ساختمان های بلند مرتبه یا میان مرتبه ساخته شده با این روش اجرا (با و بدون ستون های بتنی)، امکان رفع محدودیت در تعداد طبقات مجاز وجود دارد.
 4. بارگذاری ثقلی و لرزه ای سیستم سازه ای حاصل از این روش، به ترتیب بر اساس آخرین ویرایش های مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ ایارن صورت می گیرد.
 5. طرح سازه ای سیستم حاصل از این روش، باید بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان یا آئین نامه ACI 318-05 و ویرایش های بعد از آن صورت می گیرد.
 6. ضخامت دیواره های بتنی نباید از ۱۵ سانتی متر کمتر باشد.
 7. بتن مصرفی باید از نوع بتن سازه ای و با حداقل مقاومت ۲۰ MPA و حداکثر اندازه اسمی سنگدانه مصرفی، ۲۰ میلی متر باشد.
 8. در این محصول ضروری است تا مشخصات، الزامات و جرئیات اجرایی مندرج در تاییدیه فنی اروپایی  ETA 08/0023 رعایت شود.
 9. تامین ضوابط دیافراگم صلب و همچنین تامین یکپارچگی برای کلیه سقف ها الزامی است.
 10. اتصال سقف به دیوار به صورت یکپارچه طراحی و اجرا شده و میلگردی گذاری لازم بر این اساس در محل اتصال انجام شود.
 11. رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان حفاظت ساختمان ها در مقابل حرقت و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی اجزاء ساختمانی الزامی است.
 12. صدابندی هوا برد جدا کننده های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان ایران با عنوان عایق بندی و تنظیم صدا تامین می شود.
 13. الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان صرفه جویی در مصرف انرژی رعایت شود.
 14. مشخصات کلیه مصالح مصرفی مربوط به اجزاء قالب بندی ماندگار، باید مطابق با استانداردهای بین المللی معتبر و اسناد ارائه شده باشد. مشخصات سایر مصالح مصرفی نیز باید مطابق استانداردها و آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی باشد.
 15. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است