عایق پلی اورتان پاششی

عایق پلی اورتان پاششی چیست؟

پلی ‌اورتان که به انگلیسی Polyurethane شناخته می‌شود به دسته‌ای از مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به‌عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می‌شوند.

عایق پلی اورتان

تاریخچه و کشف

پلی‌ اورتان‌ها را اولین بار اوتو بایر در سال ۱۹۳۷ در آلمان کشف کرد و بعد از آن این مواد با داشتن خواص ویژه پیشرفت بسیار زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند.

فوم عایق پلی اورتان پاششی

فوم پلی یورتان یک نوع عایق حرارتی است که در حال حاضر به عایقی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز تبدیل شده است. این ماده شیمیایی همانطور که گفته شد از ترکیب دو ماده ایزوسیانات و پلی ال که هر دو مایع هستند تشکیل می‌شود.

این دو ماده هنگامی که باهم ترکیب می‌شوند، در اثر واکنش شیمیایی به صورت فوم در آمده و با گذشت چند دقیقه به یک ماده جامد تبدیل می‌گردند.

فوم پلی یورتان یک عایق دائمی است که دچار تغییر شکل و آسیب نمی‌شود و همچنان با گذشت زمان خواص خود را حفظ خواهد کرد. فوم عایق پلی یورتان یک فوم سرد است که از قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است.

عایق پلی اورتان پاششی یا تزریقی به منظور عایق نمودن سطوح گسترده و یا فضاهای غیر قابل دسترس کاربرد دارد.

الزامات اجرایی

 1. به منظور برآورده کردن ضوایط مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان در مورد صدابندی هوابرد دیوارهای ساخته شده از عایق صوتی پیشنهادی، لازم است کلیه جزئیات اجرائی دیوار بر اساس موارد مندرج در صفحه ۱۳ کاتالوگ ارائه شده به مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن صورت پذیرد.
 2. استفاده از عایق صوتی گروه Syl به عنوان کاهش صدابندی کوبه ای برای کف ها، در صورت برآورده ساختن الزامات مندرج در مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران، مجاز می باشد.
 3. چنانچه هر یک از عایق ها به صورت نمایان در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند، خواص واکنش در برابر آتش آن ها باید بر حسب کاربری ساختمان و فضای مورد نظر، با مقررات و آئین نامه های معتبر محافظت ساختمان در برابر آتش مطابقت نماید. در غیر این صورت محافظت از آن ها در برابر آتش باید بر حسب نوع ماده، کلاس واکنش در برابر آتش و مطابق با آئین نامه های معتبر صورت پذیرد. رعایت ضوابط مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و آئین نامه ۴۴ این مرکز در مورد حفاظت ساختمان ها در برابر آتش الزامی است.
 4. رعایت کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان ایران الزامی است.
 5. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

مزایا و معایب

فوم پلی یورتان از جمله موادی است که می تواند برای عایقکاری دیوار، پشت بام و کف ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. این فوم با توجه به مقاومت مطلوب در برابر انتقال حرارت، سرعت اجرا، نیاز به نیروی اجرایی کم، وزن سبک، پاششی بودن و عدم نیاز به تعبیه اتصالات، یکنواخت بودن پس از اجرا بر روی سطوح، خاصیت چسبندگی بالا و قدرت جذب آب مطلوب، برای استفاده در عایقکاری ساختمان ها مناسب می باشد.

ولیکن باتوجه به برخی مشکلات پلی یورتان و خواص نامطلوب آن در شرایط خاص، استفاده از این محصول در محدوده الزامات مربوطه مورد تأیید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن می باشد.

الزامات عایق فوم پلی یورتان پاششی در محل

الف) استفاده از این عایق تنها در ساختمان های موجود (ونه جدیدالاحداث) و در داخل دیوارهای مجوف به شرطی مجاز است که الزامات زیر مورد توجه قرار گیرد:

 • مشخصات فوم پلی یورتان پاششی به عنوان عایق حرارتی پلی یورتان صلب پاششی منطبق بر استاندارد ASTM C1029-96 باشد.
 • فوم پلی یورتان از نوع کندسوز انتخاب شود.
 • استفاده از فوم مذکور به منظور عایق حرارتی، صرفاً در فضاهای پنهان مجاز است و روی آن باید بوسیله حداقل یک لایه تخته گچی با ضخامت ۵/۱ سانتی متر (ویا سایر مصالح با عملکرد مشابه) محافظت شود.
 • ساختار سیستم ساختمانی باید مستقل از عایق باشد.
 • حریق بندی در بین فضاهای مجاور الزامی است.
 • رعایت ضوابط مندرج در مبحث سوم مقررات ملی ایران و آئین نامه محافظت از ساختمان ها در مقابل حریق (نشریه شماره۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.
 • رعایت مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی الزامی است.
 • رعایت کلیه ضوابط مقررات ملی ساختمان در تولید و اجرای این فوم الزامی است.
 • اخذ گواهینامه فنی برای صفحات چوب-سیمانی پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

ب) با توجه به خواص نامناسب اکثر انواع پلی یورتان در برابر آتش و عملکرد نامطلوب آکوستیکی آن ها و نیز وجود جایگزین های بهتر برای این محصول از هر دو نظر، استفاده از این نوع عایق در کاربردهای مسکونی و نظایر آن توصیه نمی شود.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است