سیستم کف کاذب چیست؟

کف کاذب برای بالاتر قرار گرفتن کف تمام شده ساختمان ها و ایجاد یک فضای خالی در زیر کف استفاده می شود.

کف کاذب

افزایش ارتفاع کف ساختمان­ ها و ایجاد یک فضای خالی در زیر آن علاوه بر ایجاد تهویه طبیعی در زیر ساختمان، در مناطق مربوط و یا سیل­گیر از جمع شدن رطوبت و آب و صدمات ناشی از آن جلوگیری می­کند.

امکان اجرای ساده شبکه فاضلاب، کاهش هزینه­ های ساخت پس و جلوگیری از ورود حشرات و حیوانات موذی از دیگر مزایای سیستم کف کاذب است.


اجرای شالوده

برای اجرای شالوده سیستم قاب فولادی سبک نورد سرد با استفاده از یک سازه کف پیش­ ساخته، ابتدا تسطیح و تراکم زمین صورت می­گیرد، سپس بتن دیگر (بتن نظافت) ریخته می­شود. ضخامت بتن مگر اغلب بین ۵ تا ۱۰ سانتیمتر است. پس از اجرای بتن مگر، شبکه میلگرد شالوده بر روی آن اجرا می­شود، سپس سازه کف بر روی شبکه میلگرد و در محل مخصوص خود قرار می­گیرد.

همزمان برش­گیرهایی برای اتصال سازه کف به شالوده متصل می­شود. این برش­گیرها نقش میلگردهای انتظار را برای اتصال سازه کف به شالوده انجام می­دهند.پس از انجام عملیات فوق، بتن شالوده ریخته می­شود و سازه کف برای نصب و اتصال اجزای قاب فولادی سبک نورد سرد با استفاده از اتصالات پیچی آماده می­باشد. نحوه تکمیل و پوشش سازه کف در این روش در بخش بعد بیان شده است.


سازه کف کاذب

در سازه کف، تیرچه­ هایی به تیرهای اصلی متصل می­شوند و قاب کف را تشکیل می­دهند. پوشش نهایی سازه کف می­تواند از بتن یا روکش­ های دیگر باشد. در صورت عدم استفاده از بتن برای حل مشکل ناشی از صدای ایجاد شده به دلیل راه رفتن روی کف باید از صداگیر استفاده شود. با توجه به ملاحظات معماری و در صورت نیاز می­توان در کف بازشو هم تعبیه کرد.


دیوارها

در سازه­های فولادی سبک نورد سرد بار جانبی و باز ثقلی را دیوارها تحمل می­کنند. دیوارها از مجموع ه­ای از ستونک­ ها بار ثقلی و اعضای مهاربندی بار جانبی را تحمل می­کنند. به طور معمول فاصلۀ ستونک­ها از یکدیگر بین ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. دیوارها به صورت توخالی هستند. در صورت تمایل می­توان این فاصله خالی را با موادی مانند بتن سبک یا فوم پلی استایرن پر کرد. ستونک­ها برای یکپارچگی بیشتر باید به صورت افقی نیز به یکدیگر متصل شوند. در دیوارهای باربر و غیرباربر که با این روش ساخته می­شوند، در صورت نیاز می­توان بازشو تهبیه کرد.


مهاربندی

برای مقاومت در برابر زلزله و سایر نیروهای جانبی که از نوع K یا X است، استفاده می­شود. به دلیل کم بودن فاصله ستونک­ها از یکدیگر، طول مهاربندی­ها کوتاه بوده و بازدهی سازه­ای اعضای مهاربندی در این سیستم بسیار بالاست. در مواردی می­توان به وسیلۀ دستگاه­های مخصوص در این اعضاء کشش ایجاد کرد و سپس در محل مورد نظر پیچ نمود.


سقف

در این سیستم سقف اتصال افقی بین لاوک­ ها و تیرچه­ها و عناصر متصل کننده تشکیل شده و به دو شکل مسطح و شیب­دار اجرا می­شود. سقف مسطح می­تواند به عنوان سقف میانی و یا سقف نهایی ساختمان باشد و قابلیت اجرا به صورت سقف مرکب را نیز دارد، ولی سقف شیب­دار تنها به عنوان سقف نهایی استفاده می­شود. در این سیستم سازه­ای سقف را می­توان به یکی از روش­های زیر اجرا کرد

  • سقف قاب‌بندی شده
  • سقف خرپایی

سقف سبک مورد استفاده در سیستم قاب سبک فولادی نورد سرد را می­توان با سقف­های متداول و مرسوم در جداولی به شرح زیر مقایسه شود:

جدول ۱-۲- مقایسه انواع سقف­ها از نظر ضخامت سقف و وزن هر متر مربع

نوع سقف سقف طاق ضربی با مصالح بنایی سقف متشکل از تیرچه­های بتنی و بلوک سفالی سقف مرکب از فولاد و بتن (Composite) سقف در سیستم قاب فولادی سبک
ضخامت سقف (سانتیمتر) ۳۰ ۳۵ ۳۵ ۲۵
وزن نهایی سقف (کیلوگرم بر متر مربع) ۶۵۰ ۵۵۰ ۴۵۰ ۳۵۰

جدول ۱-۳- مقایسه انواع سقف­ها از نظر کیفیت اجرا و عملکرد

نوع سقف سقف طاق ضربی با مصالح بنایی سقف متشکل از تیرچه­های بتنی و بلوک سفالی سقف مرکب از فولاد و بتن (Composite) سقف در سیستم قاب فولادی سبک
سرعت اجرا کم تا متوسط کم تا متوسط متوسط زیاد
ایجاد نخاله زیاد زیاد زیاد ندارد
قابلیت بازیافت مصالح ندارد ندارد ندارد دارد
عایق بودن در برابر حرارت کم متوسط متوسط زیاد
عایق بودن در برابر صدا کم کم تا متوسط متوسط متوسط تا زیاد
امکان ایجاد شکاف برای تأسیسات مشکل متوسط ساده ساده
مقاومت در برابر آتش زیاد زیاد متوسط کم
صلبیت سقف کم متوسط زیاد زیاد

پله‌­ها

در سیستم قاب فولادی سبک نورد سرد پله­ ها به راحتی قابل اجرا بوده و به سهولت به سیستم سازۀ اصلی ساختمان متصل می­شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است