پانل دیواری رزین و ساقه گندم و برنج

پانل دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج

پانل دیواری رزین و ساقه گندم و برنج یک نوع پنل دیواری است که برای ساخت دیوارهای غیر باربر ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این نوع پانل دیواری از اختلاط نوعی رزین و ساقه گندم یا برنج تولید می‌شود.

پانل دیواری

کاربرد

استفاده از قطعات سبک برای پوشش بخش های غیر سازه‌ای ساختمان می‌تواند نقش مهمی در کاهش وزن ساختمان و کاهش خطرات ناشی از زلزله ایفا کند.

به همین دلیل تلاش می شود استفاده از این قطعات در مصارف ساختمانی به ویژه ساختمان‌های مسکونی رواج داده شود.

از طرف دیگر بهره گیری از منابع و مصالح محلی نقش بسزایی در کاهش قیمت مصالح و قطعات و نیز انطباق محصول با شرایط اقلیمی خواهد داشت.

پانل‌های ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج، ضمن سبکی، سازگاری قابل ملاحظه ای با محیط زیست داشته و همچنین استفاده از منابع محلی را میسر می‌سازد.

مزایا

با توجه به اینکه این پنل‌ها را می توان در قالب‌های فولادی منتقل نمود، لذا استفاده از آنها در اسکلت‌های فولادی پیش ساخته مانند اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای و به ویژه سیستم LSF ساده‌تر خواهد بود. با این حال با استفاده از تمهیدات لازم و رعایت ضوابط مربوط به اتصالات قطعات، امکان استفاده از آنها در سایر ساختمان‌ها نیز وجود دارد.

پانل های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و مسائل اجرائی در این مرکز مورد بررسی قرار گرفته است و استفاده از آنها در حیطه الزامات تدوین شده مجاز می باشد.

الزامات پانل های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج

 1. استفاده لازم است مصالح ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج، در تمامی موارد از جمله خورندگی، شار تابشی بحرانی، مقاومت در برابر قارچ، جذب بخار آب، انتشار بوی ناخوشایند، پنهان سوزی و مقاومت حرارتی، انطباق کامل با ویژگی های استاندارد عایق حرارتی الیاف سلولزی ۷۳۹ C ASTM   داشته باشد.
 2. اتصال این پانل ها به یکدیگر و به عناصر سازه ای باید به گونه ای باشد که ضمن تامین پایداری دیوارهای حاصل در برابر بارهای خارج از صفحه، از اندرکنش دیوار و سازه اصلی، تا حد امکان جلوگیری شود.
 3. پانل های مذکور باید طبق ضوابط استاندارد ۷۸۹۲ iso ، مقاومت لازم در برابر آزمون های ضربه را دارا باشند.
 4. ضخامت پانل می بایست متناسب با ضریب هدایت حرارتی محصول و مطابق با شرایط ساختمان و گروه بندی آن، براساس ضوابط مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ایران به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی انتخاب شود. بدیهی است که در صورت عدم جوابگویی به انتظارات تامین شده در مبحث ۱۹، تامین یک لایه عایق حرارتی با مشخصات مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران روی جداره های ساخته شده با این محصول الزامی است.
 5. لازم است  پیش بینی های لازم برای جلوگیری از بروز میعان در داخل پانل و نفوذ آب های ناشی از بارندگی صورت گیرد.
 6. لازم است شرایط و محدودیت های مندرج در گواهینامه۱۵۸۲ ـ ESR ـ ICC T در موردرده بندی اهمیتی ساختمان و لرزه خیزی منطقه که، توسط شرکت به این مرکز ارائه شده است، رعایت شود.
 7. استفاده از این پانل ها، طبق آئین ناممه محافظت ساختمان ها در برابر آتش ( نشریه ۴۴۴ مرکز)، فقط در ساختمان های نوع v مجاز است. بنابراین تعداد طبقات و ابعاد ساختمان محدود به این نوع ( طبق جدول ۴-۳ از آئین نامه ۴۴۴) می باشد. به عنوان مثال حداکثر تعداد طبقات مجاز برای استفاده از این پانل ها در ساختمان های مسکونی آپارتمانی، ۳ طبقه ( با شرایط تامین حداقل یک ساعت مقاومت در برابر آتش ) می باشد.
 8. پانل مذکور می بایست به وسیله یک پوشش تخته گچی با ضخامت حداقل نیم اینچ ( ۵/۱۲ میلی متر ) با شرایط اجرائی اشاره شده در ۱۵۸۲ ـ ESR ـ ICC محافظت شود.
 9. رعایت کلیه مقررات ایمنی در برابر آتش، مرتبط با سیستم، مطابق با آئین نامه ۴۴۴ مرکز و مبحث مات مقاومت دیوار های خارجی در برابر آتش متناسب با فاصله از ساختمان های مجاور، الزامی است.
 10. صدا بندی هوابرد جدا کننده های بین واحد های مستقل و پوسته خارجی ساختمان می بایستی مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران تامین گردد. با توجه به ضخامت و مشخصات آکوستیکی پانل ها، که دارای صدابندی هوابرد برابر با ۳۸ دسی بل می باشد، براساس ضوابط مبحث ۱۸ مقررات ملی ایران، استفاده از این پانل ها به عنوان جدا کننده های داخلی در واحد های مسکونی بلامانع است. به منظور استفاده از این پانل ها در سایر کاربری ها، لازم است مدارک کافی برای بررسی و تجدید نظر به این مرکز ارسال شود.
 11. تامین تمهیدات لازم جهت اجرای اندود های تر و خشک از حیث مقاومت و دوام الزامی است.
 12. کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم از حیث دوام، خوردگی ، زیست محیطی ، بهداشتی و غیره می بایستی بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.
 13. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.
گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است