ساختمان نیمه پیش ساخته

ساختمان نیمه پیش ساخته چیست؟

ساختمان نیمه پیش ساخته متشکل از قاب‌های ساده مرکب و دیوار بتن مسلح (بتن آرمه)، نوعی سیستم سازه‌ای نوین می‌باشد که در آن قاب ساختمانی ساده متشکل از ستون های مرکب بتنی- فولادی، تیرهای گرم نورد شده و دیوارهای برشی بتن مسلح می باشد.

ساختمان نیمه پیش ساخته

در این سیستم، قاب های ساختمانی ساده، وظیفه باربری ثقلی و دیوارهای برشی بتن مسلح نقش باربری جانبی را به عهده دارند. ستون ها دارای مقطع لوله ای شکل بوده و با خم کاری ورق های فولادی و جوشکاری مختص ورق های سرد نورد شده ساخته می شوند.

داخل ستون‌های لوله‌ای شکل، با بتن پر شده و مقطع مرکب فولادی – بتنی حاصل خواهد شد.

اتصالات

تمامی اتصالات در این سیستم از نوع اتصالات ساده پیچی می باشند. در گرخ اتصال پای ستون و اتصالات تیر- ستون طبقات، لازم است با تقویت جداره ورق فولادی ستون، تمهیذات لازم جهت جلوگیری از لهیدگی یا چروکیدگی ورق ستون در این ناحیه به عمل آید.

سقف

سقف های این سیستم سازه ای، نوعی سقف مرکب بتنی – فولادی مشتمل بر تیرچه های فلزی کرمیت، بلوک پلی استایرن منبسط شونده و دال بتن مسلح می باشد. در تمام تیرهای سقف، با تعبیه برش گیری های فولادی از نیمرخ نبشی شکل بر روی بال فوقانی و در فواصل و انتقال نیروی برشی زلزله از طریق دیافراگم صلب سقف به سیسم قائم باربر جانبی (دیوار برشی بتن مسلح) تامین خواهد شد. اتصال تیرچه های کرمیت به تیرهای پیرامونی به صورت پیچی می باشد. آرماتور گذاری دال بتن مسلح مطابق با ضوابط مربوط به سقف های تیرچه- بلوک طراحی می شوند.

دیوارهای برشی بتن مسلح، با توجه به شکل پذیری مورد انتظار، طراحی شده و در صورت لزوم، اعضای مرزی نیز باید در دیوار تعبیه شود. این سیستم در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز می باشد.

ساختمان نیمه پیش ساخته

 الزامات اجرایی سیستم ساختمان‌های نیمه پیش ساخته

 1. اجرای این نوع سیستم به عنوان قاب ساختمانی ساده به همراه دیوار برشی بتن آرمه برای ساختمان های مسکونی، در همه انواع زمین ها وکلیه پهنه های لرزه خیزی ایران بر اساس آخرین ویرایش استاندارد ۲۸۰۰ ایران بلا مانع است.
 2. بارگذاری ثقلی و لرزه ای سیستم به ترتیب بر اساس آخرین ویرایش های مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ ایران صورت گیرد.
 3. طراحی کلیه اجزاء و اتصالات فلزی و کلیه اعضاء مرکب بتنی – فولادی بر اساس آئین نامه AISC 2005 و طراحی کلیه اجزا بتن آرمه بر اساس آئین نامه ACI 318-05 الزامی است.
 4. رعایت ضوابط فضل ۲۱ آئین نامه ACI 318-05 و ویرایش های پس از آن برای طراحی دیوارهای بتن آرمه الزامی است.
 5. رعایت مشخصات فولاد سرد نورد شده مطابق استاندارد AISI و آئین نامه های AWS و AISC الزامی است.
 6. رعایت تمهیدات لازم جهت عملکرد کامل مقطع مرکب در ستون های بتنی- فولادی و در محل پای ستون ها با توجه به تعبیه میلگرد انتظار، الزامی است.
 7. تامین ضوابط دیافراگم صلب و رعایت تمهیدات لازم جهت انتقال برش از سقف به اعضاء مقاوم باربر برای کلیه سقف ها الزامی است.
 8. کلیه اتصالات اعم از نوع مکانیکی، جوشی و یا به واسطه پیوستگی بتن و فولاد، می بایستی به گونه ای طراحی و اجرا شوند تا ضمن رعایت کلیه ضوابط طراحی مطابق آئین نامه های فوق الذکر، تامین کننده یکپارچگی اعضاء و سیستم باربر ساختمانی می باشد.
 9. رعایت تمهیدات لازم جهت عدم مشارکت پانل های غیر باربر و جدا کننده ها  در سختی جانبی سازه الزامی است.
 10. رعایت تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران الزامی است.
 11. رعایت تمهیدات لازم جهت عمل آوری بتن در ستون های مرکب بتنی- فولادی الزامی است.
 12. کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم از حیث دوام، خوردگی و زیست محیطی، باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود، در غیر این صورت اخذ تاییدیه فنی در این خصوص از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.
 13. تمهیدات لازم برای مقاومت در برابر حریق باید در طراحی و اجرا در نشر گرفته شود.
 14. اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است