گچ سمنان

اسکلت پیچ و مهره

اسکلت پیچ و مهره ای پیش ساخته

اسکلت پیچ و مهره ای یک سیستم اسکلت بندی فلزی پیش ساخته ساختمان است که در آن تیرها و ستون‌های فولادی با ابعاد مشخص در کارخانه بصورت پیش ساخته تولید شده و در محل ساختمان با سرعت بالایی توسط پیچ و مهره بهم متصل می‌شوند.

اسکلت پیچ و مهره

کاربرد سیستم اسکلت فولادی پیش ساخته

در سال های اخیر استفاده از پیچ و مهره در اتصالات سازه‌ای فولادی در کشور، خصوصاً در بخش‌های صنعتی مانند سوله‌ها و در بخش ساختمان‌های بلند مرتبه و انبوه سازی، رشد چشمگیری داشته است.

روش تولید اسکلت پیچ و مهره

در سیستم اسکلت فولادی پیش ساخته با اتصالات پیچ و مهره‌ای معمولا پس از طراحی و تهیه نقشه های ساخت اسکلت، قسمتی از قطعات به همراه اتصالات آن ها به ویژه محل های بحرانی سازه توسط جوش در محل کارخانه به صورت پیش ساخته و کنترل شده ساخته شده و در محل اجرا به هم متصل می شودند.

نصب و اجرای

نصب قطعات در محل توسط پیچ و مهره از سرعت قابل ملاحظه ای برخوردار است. در اتصالات پیچ و مهره ای، تنش های پسماند به وجود آمده ناشی از جوشکاری فولاد و خطای نصب، به مراتب کمتر از اتصالات تمام جوشی است.

در سازه های پیچ و مهره ای، امکان بازکردن مجدد اتصال به منظور ترمیم یا ایجاد تغییرات ثانویه میسر است.

مزایا و ویژگی ها

پرهیز از مشکلات ناشی از کنترل کیفیت جوشکاری در محل اجرای ساختمان، به ویژه در ارتفاع سازه، موجب شده است تا توجه بیشتری به اتصالات پیچ و مهره ای شود.

نکات اجرایی

الزامات و مشخصات مصالح و روش طراحی و اجرای سیستم اسکلت فولادی پیش ساخته با اتصالات پیچ و مهره‌ای سازه ای باید بر اساس مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان “طرح و اجرای ساختمان های فولادی” باشد.

ناظران سازه نیز همواره در محل اجرای پروژه باید حضور داشته باشند و کیفیت اجرایی اسکلت بندی را بررسی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس