قالب میز پرنده

بتن ریزی با قالب میز پرنده

سرعت و سهولت قالب بندی، یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه‌های بتن مسلح به شمار می رود. قالب میز پرنده علاوه بر سرعت بخشیدن به قالب بندی، همزمان و موازی را در کل پروژه ایجاد می کند.

روش اجرایی قالب میز پرنده را در زبان انگلیسی با نام VR Table می‌شناسند.

قالب میز پرنده

روش اجرا

در سیستم بتن‌ریزی با قالب میز پرنده بصورت درجا، قالب بندی دیوارها به صورت معمول در بهبود سرعت اجرای سازه های بتن مسلح به شمار می‌رود. سیستم قالب بندی با استفاده از میز پرنده، علاوه بر سرعت بخشیدن به قالب‌بندی، امکان قالب‌بندی همزمان و موازی را در کل پروژه ایجاد می‌کند که باعث افزایش سرعت عمل در اجرای پروژه و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

در این سیستم بتنی درجا، قالب بندی دیوارها به صورت معمول و با استفاده قالب های دیواری انجام می شود. اما برای قالب بندی سقف، پس از اجرای دیوارها، از میزها پس از قالب برداری توسط جرثقیل، از محل بازشوها، از سازه خارج می شوند.

مزایای روش قالب میز پرنده

سازه حاصل از روش قالب میز پرنده، از نوع دیوار باربر بتن مسلح بوده و جزء سیستم های شناخته شده، و منطبق بر آئین نامه ها و استاندارد ملی یا بین المللی است. به علاوه سیستم مذکور دارای عملکرد لرزه ای مطلوبی است و می توان آن را در پهنه های مختلف لرزه خیزی کشور اجرا کرد.

با توجه به این که روش اجرایی ، سیستمی مشابه سیستم تونلی در دو جهت متعامد اصلی ساختمان ایجاد می کند، لازم است به منظور عملکرد بهتر باربری جانبی، دیوارهای برشی در هر دو جهت اصلی به میزان لازم تامین شوند.

قطعا چنین نحوه توزیع دیوارهای بتن مسلح در پلان سازه، معماری خاصی را بر سیستم حاکم خواهد کرد. سقف‌های بتن مسلح در این سیستم نیز می تواند به صورت دال تخت یا تیرچه و بلوک، طراحی و اجرا شود.

در این سیستم، امکان تعبیه و پیش بینی مسیرهای توزیع تاسیسات مکانیکی و برقی در زمان میلگرد گذاری و پیش از بتن‌ریزی سازه وجود دارد.

این روش اجرا، در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات ارائه شده مجاز است.

الزامات سیستم قالب بندی ساختمان های بتن مسلح با اسفاده از میز پرنده

 1. مبانی کلی طراحی این سیستم مطابق با ساختمان های بتن آرمه از نوع دیوار باربر صورت گرفته و شیوه اجرای آن به روش قالب یکپارچه دیوار و استفاده از میز پرنده برای قالب بندی یکپارچه سقف انجام می شود.
 2. اجرای این سیستم در کلیه پهنه های لرزه خیزی ایران (مطابق استاندارد ۲۸۰۰) حداکثر تا ۱۵ طبقه یا ۵۰ متر از تراز پایه بلامانع است.
 3. طراحی سازه های ساخته شده  با این روش قال بندی، بر اساس آخرین ویرایش استاندارد ۲۸۰۰ ایارن و آئین نامه آبا (یا آئین نامه ACI 318-05 ,  و ویرایش های بعد از آن) انجام می گیرد.
 4. رعایت ضوابط مربوط به شکل پذیری متوسط و زباد متناسب با لرزه خیزی مناطق مختلف ایران مطابق استاندارد ۲۸۰۰ الزامی است.
 5. منظم بودن ساختمان در پلان و ارتفاع ضروری است.
 6. در این سیستم، ارتفاع خالص دیوار در هر طبقه حداکثر ۳ متر (بدون احتساب ضخامت سقف) و ضخامت دیوار حداقل ۱۵ سانتی متر می باشد.
 7. سطح مقطع اسمی دیوارهای سازه ای یک جهت می بایست حداقل ۸۰% جهت دیگر باشد.
 8. رعایت حداقل مقاومت فشاری نمونهء استوانه ای ۲۵ مگا پاسکال برای بتن سازه ای و حداقل تنش تسلیم ۴۰۰ مگا پاسکال برای فولاد الزامی است.
 9. در نظر گرفتن ملاحظات خاص در معماری، جهت بستن و باز نمودن قالب های دیوارها و ورود و خروج میزهای پرنده، برای قالب بندی سقف ضروری است.
 10. تامین آرماتور های اضافی در اطراف بازشوها، بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان الزامی است.
 11. قالب برداری اجزاء سازه ای می بایستی مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان صورت گیرد.
 12. استفاده از مواد افزودنی شیمیایی (روان کننده، فوق روان کننده و افزودنی های تسریع کنندهء گیرش بتن) باید مطابق با مقرات ملی ساختمان و یا سایر مراجع معتبر بین المللی بوده، همچنین نوع و میزان مصرف آنها بر مبنای مشخصات اجرایی و اقلیمی کشور انتخاب گردد.
 13. در شرایط اقلیمی مختلف، باید تمهیدات لازم در طراحی و اجرای ساختمان ها در نظر گرفته شود.
 14. طراحی و اجرای جزئیات مناسب در محل اتصال دیوارهای غیر سازه ای به منظور عدم مشارکت در سختی جانبی سازه الزامی است.
 15. لحاظ نمودن جزئیات دقیق مسیر و محل نصب کلیه اقلام تاسیسات برقی و مکانیکی در مرحه طراحی و اجرا ضروری است.
 16. تمهیدات لازم در اجرای نازک کاری و نماسازی بر روی سطوح بتنی، می بایستی در مراحل طراحی و اجرا در نظر گرفته شود.
 17. سقف های بتن مسلح در این سیستم، به صورت دال یک طرفه یا دو طرفه و با استفاده از قالب های ماندگار نوع پلی پروپیلن اجرا می شوند. مشخصات فنی قالب ماندگار پلی پروپیلن باید بر مبنای استاندارهای معتبر ملی و بین المللی تامین شود.
 18. در طراحی و اجرای سقف ها حاص از این روش، رعایت کلیه الزامات مربوط به طرح لرزه ای، مطابق با استاندارد ۸۴-۲۸۰۰ و ویرایش های بعد از آن، الزامی است.
 19. تحلیل و طرااحی قطعات بتن مسلح سقف، به همراه میلگرد گذاری های خمشی و برشی، باید بر مبنای روش های معتبر شناخته شده و آئین نامه های معتبر بتن مسلح، صورت پذیرد.
 20. در محل اتصال سقف با دیوارها، میلگرد گذاری ویژه طولی و عرضی جهت توزیع تلاش ها و ایجاد یکپارچگی سقف و دیوار از حیث اتثالات الزامی است.
 21. منظور نمودن بارهای حین اجرا در استفاده از قالب پلی پروپسیلن جهت سقف، ضروری است.
 22. رعایت مشخصات فنی مربوط به میلگرد و بتن مورد استفاده در سقف، هم چنین ضوابط آرماتوربندی و بتن ریزی، مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان الزامی می باشد.
 23. در نظر گرفتن جزئیات دقیق مسیر و محل نصب کلیه اقلام تاسیسات مکانیکی و برقی در مرحله طراحی و اجرای سقف ودیوار، ضروری است.
 24. اخذ گواهینامه فنی برای محصول قالب ماندگار نوع پلی پروپیلن، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.
 25. عایقکاری حرارتی جداره های خارجی ساختمان مطابق الزامات مبحث مقررات کملی ساختمان الزامی است.
 26. رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در خصوص حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقت ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره ها در مقابل حریق با در نظر گرفتن تعداد طبقات، ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی عنصر ساختمانی ضروری است.
 27. صدابندی هوا برد جداکننده های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدا بندی بین طبقات می بایست مزابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان تامین می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است