گچ سمنان

رابیتس

رابیتس چیست؟

رابیتس چیست؟

رابیتس محصولی است که از برش و کشش عرضی انواع ورق های گالوانیزه تولید می گردد. ورق گالوانیزه، به ورق های گالوانیزه شده توسط روی گفته می شود. یکی از روش‌های محافظت از خوردگی  گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ ( که معمولا فلز روی است) انجام می شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است. دلیل استفاده از ورق گالوانیزه در تولید انواع رابیتس این است که، رابیتس پس از نصب در مدت زمان کوتاه کیفیت خود را از دست ندهد و تا سال های سال بدون هیچ گونه مشکلی در ساختار کلی بنا مشغول بکار باشد.

این کالا ورق مشبکی از جنس گالوانیزه گرم یا پلیمر می باشد که در صنعت ساختمانی برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستر برای نصب تاسیسات برقی و روشنایی کاربرد دارد.

استفاده از این محصولات موجب می شود پیوستگی عمومی در دیوارها و سقف های کاذب کاملا حفظ شده و از هر گونه ترک خوردگی و انفصال جلوگیری شود.

جنس این کالا اگر فلزی باشد باید حتما از کشش عرضی و پرس ورق های گالوانیزه گرم تهیه شود تا در مقابل رطوبت زنگ نزند. رابیتس های فلزی ایران کاملا از ورق های گالوانیزه گرم تولید شده و از این نظر استاندارد می باشد.

برای ایجاد طرح های جدید و مشبک و مارپیچی بر روی سقف و نورپردازی مخفی استفاده از این کالا به سادگی و راحتی کار می افزاید.

طراحی فیزیکی این محصولات به صورتی انجام گرفته که عمده ملات های پایه گچی به راحتی به آن می چسبد و می توان انواع حجم های مختلف را با آن ساخت.

کاربرد

از این کالا در سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن تیر آهن و آرماتور، پوشاندن بتن سیمانی، ترمیم ترک های ساختمانی و دکوراسیون و نمای آشپزخانه های اپن و ساخت حجم هایی برای نورمخفی دور سالن  و … استفاده می کنند.

این کالا ورق مشبکی از جنس گالوانیزه گرم یا پلیمر می باشد که در صنعت ساختمانی برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستر برای نصب تاسیسات برقی و روشنایی کاربرد دارد. استفاده از این محصولات موجب می شود پیوستگی عمومی در دیوارها و سقف های کاذب کاملا حفظ شده و از هر گونه ترک خوردگی و انفصال جلوگیری شود.

جنس این کالا اگر فلزی باشد باید حتما از کشش عرضی و پرس ورق های گالوانیزه گرم تهیه شود تا در مقابل رطوبت زنگ نزند. رابیتس های فلزی ایران کاملا از ورق های گالوانیزه گرم تولید شده و از این نظر استاندارد می باشد.

برای ایجاد طرح های جدید و مشبک و مارپیچی بر روی سقف و نورپردازی مخفی استفاده از این کالا به سادگی و راحتی کار می افزاید. طراحی فیزیکی این محصولات به صورتی انجام گرفته که عمده ملات های پایه گچی به راحتی به آن می چسبد و می توان انواع حجم های مختلف را با آن ساخت.

سقف کاذب رابیتس از پرکاربردترین انواع سقف کاذب است. سازه ی این سقف عموماً از میلگرد و نبشی و رویه آن متشکل از تورهای گالوانیزه این محصول و گچ می باشد. نام سقف کاذب از تورهای گالوانیزه‌ ی رویه که به آنها رابیتس میگویند اقتباس گردیده است.

همچنین از این محصول برای ساخت انواع حجم های سیمانی نیز استفاده می گردد. از مهم ترین کاربردهای این کالا در فضاهای خارجی ساختمان می توان به ساخت انواع سردرهای ورودی، نمای خارجی ساختمان ها و ساخت مجسمه های تزئینی اشاره کرد.

مزایا و معایب

رابیتس چیست؟

مزایا

 • سرعت مناسب اجرا
 • در دسترس بودن مصالح
 • طرح پذیری بالا
 • نیروی متخصص فراوان

معایب

 • وزن نسبتاً زیاد
 • مصرف گچ بالا
 • سرعت اجرای پایین
 • محدودیت آب وهوا در اجرای لایه گچ

انواع رابیتس

سیمانکاری روی رابیتس

این محصول که معمولاً در ابعاد  ۲۴۰ سانتی متر طول و ۶۰ سانتی‌متر عرض تولید و عرضه می‌شود مساحتی در حدود ۱٫۴۴ مترمربع را پوشش خواهد داد، اما با در نظر گرفتن تلورانس و پرت محصول، این مقدار معمولاً حداکثر به ۱٫۴ مترمربع خواهد رسید، و با تقسیم متراژ کاری بر این عدد تعداد رابیتس مورد نیاز به دست می‌آید.

این محصولات به دو صورت تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. بر اساس تعداد ستون: یک برگ این محصول از تعداد معینی ستون تشکیل می‌شود که بر همین اساس نام‌گذاری می‌شود.
 2. بر اساس وزن: هر برگ این محصول بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می‌شود، وزن مخصوص به خود را دارد.

تعداد ستون‌های محور طولی رابیتس ۹، ۱۱و ۱۳ ستون می‌باشد که رابیتس ۹ ستون سبک به وزن ۶۵۰ گرم، رابیتس ۹ ستون نیمه سنگین به وزن ۷۸۰ گرم، رابیتس ۹ ستون سنگین به وزن ۸۷۰ گرم، رابیتس ۹ ستون فوق سنگین به وزن ۹۰۰ گرم، رابیتس ۱۱ ستون سبک به وزن ۸۳۰ گرم و رابیتس ۱۱ ستون نیمه سنگین به وزن ۸۶۰ گرم و رابیتس ۱۳ ستون سبک به وزن ۸۶۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون نیمه سنگین به وزن ۹۳۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون سنگین به وزن ۱۰۰۰ گرم و رابیتس ۱۳ستون فوق سنگین به وزن ۱۰۸۰ گرم می‌باشد.

البته در کشور‌های توسعه‌ یافته تعداد ستون‌های هر برگ این کالا به ۱۷ هم می‌رسد اما در کشور ما تا ۱۳ ستون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توانایی  زیرسازى و سفید کاری روی رابیتس

زیرسازی روی رابیتس نیز دقیقا مانند کرم بندی سطوح دیوار و سقف می باشد ولی به علت اینکه رابیتس کاری دارای دقت بیشتری بوده، کرم بندی آن راحتتر است. پس از کرم بندی روی رابیتس می توان زیرسازی و سفید کاری را آغاز نمود.

شناسایی اصول ایمنی و حفاظت در زیرسازی و سفید کاری روی رابیتس

در اجرای سقفهای رابیتس میبایستی اصولی ایمنی و حفاظت بشرح زیر باجراء درآید.

 1.  قبل از زیرسازی و سفید کاری میبایستی از جوشکاری اتصال آویزهای فلزی قائم، پروفیل های اصلی افقی و در مواردی از پروفیل های فرعی افقی مختلف به سقف اصلی متصل شده اطمینان حاصل نمود.
 2. قبل از زیر سازی و سفید کاری از اتصال رابیتس که بوسیله سیم به مفتولهای دولایه سیمی بسته می شود اطمینان حاصل نمود.
 3.  در هنگام زیرسازی با ملات گچ بر روی رابیتس نهایت دقت بعمل آید تا دست از آسیب هایی که هنگام گج کشیدن بر روی رایبتس انجام می گردد در امان بوده و آسیبی بوسیله برآمدگی های رابیتس که بصورت تیز می باشد در تماس نبوده که باعث زخم شدن و آسیب رساندن پوست دست می گردد جلوگیری بعمل آید.
 4.  در هنگام سفید کاری که بوسیله گچ کشته انجام می گردد موارد زیر را با دقت بانجام رسانید. اطمینان از اینکه آستر کلیه قسمت های رابیتس را پوشش داده تا در هنگام سفید کاری دست با خلل و فرج رابیتس که بصورت شبکه درآمده برخورد و از وارد آمدن آسیب به آن جلوگیری به عمل آید.

آشنایی با رابیتس

رابیتس پوششی بوسیله ورق های مشبکی از صفحات فولادی سیاه و یا گالوانیزه می باشد.

رابیتس از ورق مشبک فولادی سیاه در هنگامی که از ملات سیمان استفاده می شود کاربرد دارد.

رابیتس از ورق مشبک گالوانیزه در هنگامی که از ملات گچ استفاده می شود کاربرد دارد.

رابیتس را باید در فواصل یعنی بوسیله مفتول مناسب به اسکلت و یا کلاف بندی ساختمان متصل کرد، به قسمی که هیچ گونه برجستگی یا فرورفتگی در سطوح تمام شده دیده نشود.

فاصله پروفیلهای اصلی از یکدیگر چنانچه رابیتس نمره ۲ استفاده می شود، باید حداکثر برابر ۳۵ سانتیمتر و در استفاده از رابیتس نمره ۳ این فاصله حداکثر برابر ۵۰ سانتیمتر باشد.

برای بستن پروفیل های فرعی از مفتول دو لایه سیمی به قطر حداقل ۰٫۷ میلیمتر استفاده نمود. تعداد آویزهای قائم این نوع پوششی در هر متر مربع حداقل ۳ عدد باشد. به علاوه نکات مذکور درآویزهایی که بموقع پیش بینی شده اند باید رعایت شود. تا ضربه تکان های ناشی از زلزله در آنها موجب خرابی دیوارهای مجاور نگردد.

رابیتس و موارد استفاده آن – اجرای سقفهای کاذب

 سقفهای کاذب از آویزهای فلزی قائم، پروفیل های اصلی افقی و در برخی از موارد پروفیل های فرعی افقی و پوشش زیرین تشکیل می شود که این پوشش می تواند از یک نوع مصالح مانند لمبه چوبی و یا دو نوع مختلف مانند را بیتس و اندود گچ ساخته شده باشد. آویزها در سقف های با اسکلت فلزی اعم از خرپا، طاق ضربی و یا غیر از اینها به سازه اصل ساختمان متصل می گردند.

در مورد سقف های بتن آرمه باید در موقع بتن ریزی پیش بینی های لازم برای جاگذاری آویزها صورت پذیرد. در سقف های بتنی چنانچه هنگام بتن ریزی آویزهای قائم تعبیه نشده باشند. می توان از چشکهای فشنگی برای نصب آویزها استفاده نمود. در این صورت باید نحوه عمل و نوع فشنگی مورد استفاده به تصویب دستگاه نظارت برسد.

تمام اتصالات باید مورد بازرسی واقع شوند تا از استحکام آنها اطمینان حاصل شود. در (اشکال ۵۷ و ۵۸) زیر نوع رابیتس مورد استفاده و نحوه بستن آن به سقف آورده شده.

شناسایی اصول آسترکشی روی رابیتس

پس از شبکه بندی و آماده نمودن رابیتس و تراز نمودن آن کرم بندی با گچ و خاک یکی از اصول اولیه ای می باشد که بر روی رابیتس می بایستی پیاده نمود به همین منظور گچ و خاک که در روی شبکه رابیتس بندی شده اجراء می شود می بایستی طوری با یکدیگر مخلوط گردد که اگر زمان گیرش گچ را بتاخیر می اندازد بتواند سریعاً خود را گرفته و در هنگام کشیدن گچ و خاک بر روی رابیتس خود را ول نکند.

بنابراین یکی از اصولی که می بایستی در آسترکشی روی رابیتس رعایت گردد همانطور که در فصل ششم در بخش آشنایی با نسبت اندازه های مصالح در مخلوط کردن گچ و خاک و در بخش شناسایی اصول ساختن ملات گچ و خاک آورده شده می بایستی کلیه موارد گفته شده باجراء درآید زیرا عدم اجراء آنها می شود که اولاً گچ و خاک خوب به رابیتس نچسبیده و در هنگام افت ساختمان و یا زلزله ترک برداشته و باعث ریزش گچ و خاک و سفید کاری روی رابیتس شود.

بنابراین رعایت کلیه مواردی که در بخش گچ و خاک آورده شده الزامی می باشد در ثانی می بایستی از نظر تراز بودن پوشش رابیتس موارد ایمنی و حفاظتی رعایت شود.

شناسایی اصول سفید کاری روی رابیتس
رابیتس چیست؟

قبل از سفید کاری روی انواع رابیتسها می بایستی سطح پوشیده شده از گچ و خاک با پاشیدن آب بصورت پودر بر روی سقف رابیتس انجام گردد تا با نمناک شدن گچ و خاک حالت چسبندگی به خود گرفته تا در هنگام سفید کاری روی آن ملات گچ سفید کاری خود را ول نکنند و در هنگام ساخت ملات گچ رعایت شل و یا سفت بودن ملات همانطور که در بخش سفید کاری در مقاله سفیدکاری روی توفال آورده شد رعایت گردد تا پس از خشک شدن سفید کاری و پرداخت سطح مورد نظر ایجاد ترک در سقف نگردد تا در هنگام رنگ آمیزی و یا پس از گذشت مدتی خصوصاً در سقف های کاذب رابیتس شده در حمام و در جاهایی که امکان نشت آب وجود دارد ترک هایی مشاهده نگردد. رعایت اصول مخلوط کردن آب با گچ از طریق پیمانه انجام شود تا سقفی یکپارچه از نظر ایمنی و حفاظت در هنگامی که ساختمان نشست می نماید یا زلزله ای رخ  میدهد انجام نگردد که باعث خرابی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس