گچ سمنان

بلوک سقفی

بلوک سقفی چیست؟ – یونولیت سقفی

یونولیت سقفی یا بلوک سقفی یونولیتی یکی از مصالح نوین ساختمانی می‌باشد که با استفاده از ترکیبات شیمیایی پلی استایرن بصورت فوم سقفی و دیواری بعنوان جایگزین سفال سقف و دیوار برای سبک سازی سازه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سبک سازی ساختمان در دنیا یک هدف و اصل اساسی است؛ و در راستای دستیابی به این هدف، استفاده از مصالح پلیمری و نوین در ساختمان‌های نوین رواج پیدا کرده است.

امروزه استفاده از بلوک های پلی استایرن کند سوز (E.P.S) به جای بلوک های سقفی سیمانی و سفالی و انواع مشابه آن با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خاص این محصول نظیر سبکی وزن، سهولت و سرعت بیشتر در اجرا، نیاز کمتر به استفاده از تیرچه های نگهدارنده و نیروی انسانی می‌باشد که باعث استقبال مهندسین، مشاوران و دست اندرکاران صنعت ساختمان در استفاده از بلوک های فوم شده است.

از همین مواد پلی استایرن کند سوز (E.P.S)، بعنوان ماده میانی در ساخت تری دی پنل و متال فوم نیز استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این محصولات، می‌توانید مقاله تری دی پنل چیست را مطالعه فرمایید.

یونولیت سقفی

ویژگیهای بلوک‌های سقف

از جمله ویژگی های محصولات یونولیت سقفی تهیه شده با فوم پلی استایرن استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان جایگزینی یک عدد بلوک پلی استایرن به جای ده عدد بلوک سفالی
 • صرفه جویی در مصرف تیرچه به علت عرض  مناسب بلوکها و همچنین صرفه جویی در مصرف بتن
 •  قابلیت اجرای عالی گچ و خاک بدون نیاز به رابیتس و توری با توجه به شیارهای تحتانی بلوکها
 • عدم وجود پرت و ضایعات در حمل  و نقل به طبقات
 • سرعت و سهولت در اجرای سقف
 • استفاده از این بلوکها مورد حمایت سازمان  بهینه سازی مصرف سوخت میباشد
 • کاهش خطرات ناشی از سقوط مصالح را در زمانزلزله به حداقل میرساند
 • عایق از نظر نفوذ رطوبت، گرما، سرما و صدا
 • صرفه جویی در هزینه حمل
 • صرفه جویی درمصرف آب

فوم پلی استایرن (یونولیت) چیست؟

فوم پلی استایرن (Polystyrene) یکی از فراورده های مهم صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلورهای ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد به علت ساختار سلولی بسته در بلوک های پلی استایرن یونولیت مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در مقابل فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت می‌نماید.

امروزه با رشد و ترقی صنایع پتروشیمی میهن عزیزمان شاهد افزایش روز افزون کاربرد‌های متنوع مواد پتروشیمی در امورات مختلف هستیم.

بلوک های یونولیتی «پلی استایرن» مدتی است که برای ساختمان سازی در کشور و در آپارتمان های بلند به دلیل سبکی و کم هزینه بودن مورد استقبال انبوه سازان (بساز بفروش های سابق) قرار گرفته است.

این بلوک ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غیر قابل اشتعال» در بازار عرضه می شوند. وزن هر قطعه بلوک سیمانی که در ساختمان سازی به کار می رود، ۱۵ کیلوگرم است، در حالی که وزن بلوک های یونولیتی بسیار ناچیز است و تا اندازه بسیار زیادی موجب پایین آوردن وزن ساختمان می شود.

بلوک های «پلی استایرن» به دلیل سبکی وزن خود، وزن نهایی ساختمان را کم می کنند، به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک های مذکور نقش باروری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند.

اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله‌وری آنها است. 

تاریخچه و کاربرد

یونولیت یا پلاستوفوم ماده ای است سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و است که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد.

پلاستوفوم ماده ای سبک با قابلیت های بسیار زیاد می باشد و عامه مردم آن را به اشتباه” کائوچو (نوعی ماده طبیعی)”، “آکاچو” و یا “یونولیت” می‌نامند.

پلاستوفوم نوعی از مواد پلیمری است که یک نمونه از آن با نام پلی استایرن انبساطی و علامت اختصاری EPS شناخته می‌شود و کاربردهای متعددی در امور بسته بندی، عایق سازی، آموزشی، تبلیغاتی و … دارد. این مواد با دانه بندی های ریز و درشت و با وزن حجمی گوناگون بصورت گرانول، ورق و بلوک در اندازه ها و ضخامتهای گوناگون در بسته بندی های تعدادی، قابل ارائه است. همچنین با دستگاههای برش توسط سیم داغ یا Hot Wireموجود در بازار، به اشکال و طرح های مختلف درمی‌آید.

امروزه از این محصول بجای بلوک های سفالی و سیمانی سقفی و یا برای ساخت دیوارهای سبک با تکنولوزی سیمان پاششی بصورت ورقه‌ای استفاده می‌کنند.

بلوک سقفی یونولیت

مقاومت در برابر حریق

با وجود پوشش نسوزی که زیر و روی این بلوک را محصور کرده است، در صورت آتش سوزی در ساختمان، این بلوک ها تنها تا ۲۰ دقیقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند.

ایمنی اماکن مسکونی در برابر حریق و حادثه از جمله مواردی است که باید از نظر ایمنی شهری مورد توجه قرار گیرد. در ایمنی یک ساختمان موارد زیادی نقش دارد که می توان به مصالح به کار رفته در آن به عنوان یکی از مهم ترین موارد اشاره کرد.

در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک ها در ساختمان سازی استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود. در ایران نه تنها این نوع از مصالح ساختمانی بلکه تعداد بی شماری از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از استانداردهای اجباری برخوردار نیستند و همچنان در ساختمان سازی به کار می روند. با توجه به بحران خیز بودن کشورمان در ساختمان سازی نباید از بلوک های قابل اشتعال استفاده شود و نوع غیرقابل اشتعال این بلوک ها نیز با رعایت ضوابط محدود شود تا از حریق های گسترده در ساختمان ها جلوگیری شود.

همچنین انبار و نگهداری این مواد به دلیل واکنش هایی که ممکن است داشته باشند، بسیار خطرناک است و تاکنون شاهد مواردی از حریق انبار این بلوک ها بوده ایم

جالب اینکه این بلوک ها برخلاف تصور و ذهنیت برخی از کارشناسان، به دلیل یکپارچه نبودن در برابر ضربه کوبه ای اثرات مثبت ندارند و بر عکس در تقویت صدا اثرگذار خوبی هستند.یونولیت جاذب صوتی بهتری نسبت به بتن است و عایق صوت برتری محسوب نمی شود و به همین دلیل یونولیت به تنهایی تاثیری در افت صوت ندارد.

به گفته کارشناسان تنها در صورتی که بین دیوار دو جداره یونولیت به کار رود، افت صوتی افزایش می یابد. همچنین عایق های حرارتی هم به تنهایی عایق صوت نیستند و در صورتی که داخل سیستم قرار بگیرند، می توانند موجب کاهش صوت شوند.

ماده اولیه برای تولید

ماده اولیه یونولیت پروپان است و در پتروشیمی به شکل جامد در آمده یونولیت اولا نام یک شرکت در ایران است و اخیرا این ماده را تحت عنوان پلاستوفوم (پلی استایرن انبساطی) نام می‌برند.

ابعاد یونولیت سقفی

یونولیت سقفی را می‌توان در ابعاد مختلف تولید نمود لیکن ابعاد استاندارد این محصول در ایران بر اساس سانتی‌متر بصورت زیر می‌باشد:

۲۰۰-۵۰-۲۰

۲۰۰-۵۰-۲۵

ضریب های عایق بودن

بر اساس نتایج آزمایشگاهی میزان کاهش ضریب انتقال صوتی و حرارتی با استفاده از یونولیت سقفی به شرح زیر خواهد بود:

 • ۱۰ سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا ۴۲ دسیبل عایق است.
 • ۱۰ سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما ۳۵% عایق است.
ویژگی های بلوک های پلاستو فوم
 • سبکی قطعه بلوک
 • کاهش ۳۰ درصدی حجم بتن
 • کاهش مصرف فولاد
 • کاهش مصرف تیرچه
 • صرفه جویی در مصرف قالب بندی

قیمت یونولیت سقفی

قیمت یونولیت سقفی با توجه به کیفیت مواد اولیه بکار رفته در تولید آن و همچنین با توجه به ابعاد آن متفاوت است، اما بهرحال هزینه تمام شده با استفاده از این محصول نسبت به بلوک سفالی یا سیمانی تا حد زیادی کمتر خواهد بود.

به علت نوسانات قیمت ارز که تاثیر زیادی بر قیمت مواد اولیه پتروشیمی میگذارد، امروزه قیمت دقیقی را نمیتوان برای فوم های پلی استایرن سقف و دیوار اعلام کرد و قیمت این کالا بصورت مقطعی قابل اعتبار است.

بهترین نوع یونولیت سقفی

بهترین نوع یونولیت سقفی آن نوع از این محصول است که با مواد اولیه EPS استاندارد و مورد تایید سازمان استاندارد و مرکز تحقیقات مسکن وزارت مسکن و شهرسازی تهیه و تولید شده باشد.

 

فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است