بتونه درزگیر

بتونه درزگیر چیست؟، بتونه گچ درزگیری

Fugenfüller

بتونه درزگیر

بتونه درزگیر نوعی پودر گچ آماده (مخلوط نوعی گچ با مش بالا و مواد افزودنی که به آن بتونه گچی نیز گفته میشود) است که از آن برای که برای درزگیری دیوار و صفحات روکشدار گچی (گچ برگ – تایل گچی پیش ساخته) استفاده می شود.

در واقع پس از نصب صفحات گچی پیش ساخته، بتونه درزگیری را برای از بین بردن فاصله های بین صفحات پیش ساخته و هموار سازی سطوح ایجاد شده مورد استفاده قرار می دهند.

مشخصات و کاربرد بتونه گچی

مصالح، مواد و ترکیبات بتونه های درزگیری به نوعی است که از آن برای آماده سازی سطح زیرکار بر روی دیوار ساختمان استفاده می شود.

اصلی ترین خواص بتونه درزگیری زمان گیرایی بالای آن و مقاومت فشاری و خمشی بالاتر نسبت به گچ ساختمانی معمولی است. کاربرد اصلی این محصول نیز همانطور که قبلا هم گفته شد برای از بین بردن فاصله ها و هموار سازی فضای بین صفحات روکشدار گچی (گچ برگ) است. نکته حاضر اهمیت و مهم در هنگام کار با این محصول این است که صفحات گچی پس از اجرا باید کاملا” خشک باشد تا درزگیری بر روی آن بدون نقص انجام شود.


ویژگی و مزایای بتونه

  • چسبندگی بالا بر روی سطوح
  • قابلیت شکل پذیری بالا
  • سبک و کم حجم بودن ملات (وزن مخصوص کم)

فرآیند، مراحل و روش تولید

ماده اصلی مورد استفاده در تولید پودر بتونه های درزگیر، سوپر گچ میکرونیزه با مش بالا و بصورت پودر می باشد که ضمن ترکیب با سایر افزودنی های خاص به کیفیت و خواص لازم جهت استفاده درزگیری و یا نازک کاری سطوح مربوطه رسیده است. در واقع با افزودن تعدادی مواد و افرودنی خاص به پودر گچ مورد اشاره، خواص مورد اشاره حاصل می گردد. روش توضیح داده شده در فوق، برای تهیه سایر محصولات مشابه مانند پودر بتونه نقاشی و ماستیک نیز از این روش استفاده میشود.


نوع بسته بندی و وزن پاکت

این کالا در دو وزن بسته بندی میشود.

  • پاکت پلاستیکی ۵ کیلویی
  • پاکت ایدیستار ضدآب ۲۰ کیلویی

روش تهیه و ساخت ملات

طرز تهیه بتونه در ۵ مرحله در ذیل به شما آموزش داده میشود:

۱- آب را داخل ظرف تمیز و مناسبی ریخته و پودر را به‌ آرامی به آن اضافه نمایید.

۲- به مدت ۲ الی ۳ دقیقه صبر کرده تا پودر تمامی آب روی سطح را جذب نموده و حالت خمیری درآید. (لازم به توضیح است که پودر به میزانی به آب اضافه شود که روی سطح آب یک‌ لایه یک میلی‌متری پودر دیده شود).

۳- با استفاده از همزن برقی پودر را به مدت ۳ دقیقه مخلوط کرده تا بتونه‌ای یکدست حاصل شود.

۴- بعد از ۲ الی ۳ دقیقه صبر کرده تا مراحل فعل و انفعالات مواد شیمیایی محصول صورت گیرد.

۵- مجدداً با استفاده از همزن برقی بتونه را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه مخلوط کرده تا بتونه حاصله آماده مصرف گردد.


نکات فنی

آب مورد استفاده برای تهیه بتونه باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه مواد اضافی و آلوده باشد. بنابراین بهتر از آب آشامیدنی برای این منظور استفاده شود.

زمان استفاده از خمیر بتونه درزگیر، به ترتیب و به‌طور میانگین ۵۰ الی ۳۶۰ دقیقه می باشد.

زمانهای مذکور در شرایط آزمایشگاهی به‌دست‌آمده و بدیهی است با توجه به شرایط محیطی متغیر خواهند بود بدین معنی که هرچه درجه حرارت محیط بالاتر و درصد رطوبت نسبی هوا پایین‌تر باشد (شرایط آب‌ و هوای گرم و خشک) زمان‌ های مذکور کاهش خواهند یافت.

بتونه درزگیر در دمای ۱۲ الی ۳۰ درجه سانتی گراد قابل‌اجرا می‌باشد، استفاده از این مواد در دماهای پایین‌تر (به دلیل احتمال یخ‌زدگی ملات) و در دماهای بالاتر (به دلیل احتمال خشک شدن ملات) پیش از گیرش شیمیایی مجاز نمی‌باشد.

بتونه درزگیر را نباید با سایر موادی که باعث ایجاد تغییرات در خصوص شیمیایی و یا مشخصات فیزیکی این محصول می‌گردد ترکیب نمود.

ظروف آماده‌سازی بتونه و ابزار کار می‌بایست بلافاصله پس از اتمام کار با آب تمیز شسته شود در غیر این صورت مواد خشک‌ شده و تمیزکاری آن دشوار و زمان بر خواهد بود.

روش استفاده

صفحات روکشدار گچی پیش ساخته

بتونه درزگیر برای بتونه کاری و درزگیری با نوار کاغذی یا نوار فایبرگلاس مخصوص سیستم ساخت و ساز خشک به کار می رود. این ماده بصورت لایه های نازک برای درزگیری صفحات روکش دار گچی پس از نصب و یا تعمیرات سطوح آسیب دیده صفحات روکش دار گچی، پر کردن درزها و سوراخ های قطعات بتنی، بتونه کاری سطوح بتنی و یا سفیدکاری دیوار های گچی با حداقل ضخامت ۲ میلی متر مورد استفاده قرار میگیرد.

به میزان کافی آب در یک ظرف تمیز ریخته و پودر بتونه را به آرامی روی سطح آب میریزیم (حدوداً به ازای ۴ پیمانه پودر ۳ پیمانه آب لازم است). مدت ۲ الی ۳ دقیقه صبر میکنیم تا پودر باقی مانده روی سطح آب خیس شده و سپس آن را بهم می زنیم تا خمیر به شکل مورد نظر بدست آید. فرصت بکارگیری پس از مخلوط کردن حداکثر ۳۰ الی ۴۰ دقیقه می باشد.

درزگیری صفحات روکش‌دار گچی – بررسی‌ها و اقدامات اولیه

عملیات درزگیری باید پس از شکل‌های ساختمانی صورت گیرد.

قبل از شروع عملیات درزگیری، لازم است تمامی سطح کاملاً تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار و چربی باشد.

وضعیت کلیه پیچ‌ها از نظر اجرای صحیح بررسی شود. در صورت وجود مشکلاتی از قبیل پارگی کاغذ روکش پنل، بیرون‌زدگی سرپیچ‌ها و عدم رعایت فواصل مجاز، معایب باید برطرف شوند.

تمامی لبه‌های برش خورده بررسی شوند. در صورت عدم اجرای پخ یا پرداخت، باید پنل از زیر سازی جدا و رومیزی کار (با پالت) به وسیله دستگاه پخ زن، پخ زده شود و به وسیله ساب ماله ای پرداخت شود.

درزهای مان صفحات بررسی شوند. باید فاصله ای به اندازه ۲ میلیمتر میان هر دو صفحه مجاور وجود داشته باشد.

تیپ و نوار بتونه درزگیری

Joint Tape

تیپ یا نوار گچ بتونه درزگیر

برای اجرای بتونه کاری علاوه بر گچ بتونه درزگیری تجهیزات و وسایل دیگری هم نیاز هست تا بتوان مثلا بین صفحات روکشدار گچی را نیز درزگیری نمود که یکی از آنها تیپ یا نوار درزگیری است و روش اجرای آن به این صورت است که نوار را بین صفحات پیش ساخته گچی چسباده سپس با استفاده از ملات درزگیر و آب روی آن را میپوشانیم.

نوار درزگیر چیست ←

روش نگهداری و انبار
انبارداری، بسته بندی و نگهداری انواع گچ

برای نگهداری این کالا در شرایط استاندارد باید حتما آن را بر روی پالت های پلاستیکی یا چوبی قرار دهید. نگهداری حداکثر ۱۰ کیسه روی هم بر روی یک پالت توصیه شده است. درصورتیکه کلیه شرایط استاندارد برای نگهداری از این کالا مهیا باشد، می توان پودر بتونه درزگیری را تا ۶ ماه نگهداری کرد، به عبارت دیگر تاریخ مصرف پودر بتونه درزگیر یا تاریخ انقضا آن ۶ ماه پس از تولید می باشد.

اگر پالت ها در محیط بسته نگهداری می شوند باید حداقل ۱ متر از دیوار ها و از هم فاصله داشته باشند تا هوا در میان آن ها جریان داشته باشد.

در صورت نگهداری کالا در مناطق شرجی و مرطوب، بهتر است کالا در مدت زمان کوتاهتری استفاده گردد و برای مدت بیشتر از ۲ ماه انبار نگردد.

بررسی کیفیت بتونه اجراشده

بتونه مناسب دارای قوام بوده و به کاردک می‌چسبد. برای درک بهتر آن حالت می‌توان بتونه خوب را به ماست چکیده و بتونه نامناسب را به ماست بریده تشبیه کرد.

از نشانه‌های مثبت دیگر، می‌توان به حرکت روان خمیر بتونه در زیر کاردک در هنگام اجرا اشاره کرد.

توجه: گیرش نامناسب و یا چسبندگی نامناسب بتونه می‌تواند ناشی از موارد متعدد اجرایی نظیر طرح اختلاط نامناسب، کشته‌کشی، اجرا در دمای محیط غیرمجاز و یا آلودگی سطح کار باشد.


توصیه های اجرایی

۱- دمای محیط و سطح کار موردنظر نباید پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد باشد.

۲- سطح کار باید قبل از اجرا از هر گونه آلودگی، گرد و غبار و روغن تمیز گردد.

۳- ابزار کار و ظروف مورد استفاده برای مخلوط کردن باید کاملاً تمیز باشد.

۴- در زمان شروع گیرش ملات نباید آب یا پودر به آن اضافه گردد.


بتونه به انگلیسی

در زبان انگلیسی برای بکارگیری وازه بتونه از لغاتی مانند Putty، Primer و Filler استفاده می‌کنند.


حداقل مقدار خرید بتونه درزگیر چند تن باید باشد؟

بازدیدکننده محترم، برای خرید بتونه درزگیر، حداقل میزان سفارش شما باید یک تن (۲۰۰ پاکت ۵ کیلویی یا ۵۰ پاکت ۲۰ کیلویی) باشد. بر اساس سفارش شما، کالا با وانت نیسان، خاور، کامیون تک، کامیون ده چرخ و یا تریلی ارسال میشود و هزینه حمل بر عهده شما (خریدار) میباشد.

مشخصات فنی

وزن
نوع بسته بندی
کاربرد
زمان گیرایی اولیه
زمان گیرایی نهایی (ثانویه)
تاریخ مصرف و انقضا
میزان مصرف در هر متر مربع
مش
خلوص
سفیدی
مقاومت فشاری – مقاومت خمشی

قیمت بتونه درزگیر

قیمت بتونه درزگیر تا حدودی نسبت به انواع پودر بتونه و پودر درزبند معمولی بیشتر می باشد. اما با توجه به خواص مثبت آن و سرعت عمل بالا در اجرا و سایر صرفه جویی هایی که در بخش های قبلی در خصوص آن صحبت کردیم، مصرف آن مقرون بصرفه خواهد بود.

برای استعلام قیمت و خرید بتونه درزگیر از کارخانه، لطفا با همکاران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمائید.

قیمت بتونه درزگیری بتونه درزگیر
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است