گچ سمنان

گچ تخته سیاه

گچ تخته سیاه

گچ تخته سیاه یا گچ تحریر چیست؟

گچ تخته سیاه یا گچ تحریر که در انگلیسی با نام Chalk شناخته می شود، یک محصول گچی بوده که از فرآوری سنگ معدنی گچ ساخته می شود و برای تحریر و رنگ آمریزی بر روی تخته سیاه و سطوحی که از گچ رنگ پذیری دارند استفاده میشود.

این محصول بطور عمده بدون افزودن پودرهای رنگی و به رنگ سفید در بازار موجود می باشد، اما انواع رنگی آن نیز موجود بوده که به نسبت گچ سفید، مصرف بسیار کمتری دارند. البته باید گفت گچ بطور کلی کاربرد ساختمانی دارد و عمده مصرف گچ برای گچ کاری و گچبری است.

روش تولید

گچ تحریر ماده‌ای است سفید، نرم، به شکل پوک سنگ‌ های آهکی یا ترکیبی از سنگ آهک و کلسیت معدنی که در هر حال شامل کلسیم کربنات می‌ باشد. برای تولید این محصول باید از نوع خاصی سنگ گچ معدنی با درصد خلوص بالا اسفاده نمود و یا درصد خلوص کربنات کلسیم گچ را با استفاده از ماشین آلات صنعتی و روش های خاص بالا برد.

ضمنا باید قبل از قالب گیری و شکل دهی به گچ تخته سیاه، آن را بصورت بسیار ریز آسیاب کرد تا هیچ ریزدانه و زبری در آن باقی نماند.


کاربرد

مهمترین و اصلی ترین کاربرد گچ تحریر، همانگونه که از نام آن پیداست، در نوشتن بر روی تخته سیاه می باشد. مشخص از این محصول برای کردن محدوه میادین ورزشی استفاده می شود. البته در مواردی برای این دو منظور از گچ معمولی نیز استفاده می‌شود که کیفیتی پایین‌ تر و قیمتی ارزان‌ تر دارد.

یکی از مشکلات اصلی گچهای تحریر، ایجاد گرد و غبار فراوان در هنگام استفاده بخصوص در کلاس های درس بوده و همین عامل که باعث بروز انواع حساسیت و آلرژی در میان دانش آموزان و معلمان در مدارس می شده، باعث گردیده که امروزه استفاده از تخته سیاه و گچ تحریر بطور تقریبی منسوخ شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.