گچ سمنان

گچ پاریس

گچ پلاستر پاریس چیست؟

گچ پاریس که با عبارت Plaster of Paris شناخته می‌شود یک کالای ساختمانی است که از زمان‌های قدیم بعنوان پوشش دهنده و نمای داخل ساختمان مورد استفاده فراوان بوده است.

گچ پاریس

بشر در طی قرن ها در نقاط مختلف جهان درخصوص پخت گچ مهارت هایی را کسب کرده بود. در سالهای قرن هفدهم میلادی پاریس مرکز گچ جهان بود (گچ پاریس) چرا که تمامی دیوارهای خانه های چوبی این شهر برای جلوگیری از آتش سوزی با گچ پوشیده میشد. پادشاه فرانسه این قانون را بعد از اینکه لندن بزرگ در سال ۱۶۶۶ در اثر آتش سوزی بزرگی تقریبا از بین رفت اجباری نمود.

شاید یکی از دلایل و عوامل معروف شدن گچ ساختمانی معمولی که برای پوشش دهی سقف و دیوار داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد به گچ پاریس همین استفاده مداوم و زیاد این کالا در شهر پاریس باشد.

دانش ما در زمینه استفاده از گچ در قبل از قرن نوزدهم محدود می باشد. با این وجود تحقیقات نشان می دهد که در قرن شانزدهم گچ همراه آهک در کف ها دیوارها و سقف ها مورد استفاده قرار می گرفته است اما ثابت گردیده است که گچ بری تزئینی که قبلا یکی از موارد استفاده از گچ در نظر گرفته می شده است در این دوران دارای سوابق بسیار مختصری می باشد.


خواص و مشخصات

از گرم نمودن سنگ گچ تا حرارت حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد و خارج شدن ۷۵ درصد آب از آن، گچ پاریسی تولید می‌شود. این محصول به راحتی با آب ترکیب می‌شود و به ژیپس تبدیل می گردد که در آب به طور جزئی حل می‌گردد.


کاربرد

کاربرد و محل مصرف اصلی این همان پوشش دهی دیوار و سقف داخل ساختمان است، اما این کالا دارای مصارف دیگر نیز می‌باشد. بعنوان مثال از گچ پاریسی به دلیل انحلال پذیری بالای آن در آب، در تولید کرم پا، شامپو و… استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس