گچ چیست؟ گچ ساختمانی

گچ ساختمانی به انگلیسی Gypsum powder یا نام دیگر آن Plaster (پلاستر) ماده پودر سفید رنگی است که عمده مصرف آن بنایی، ساختمانی، گچ کاری و گچبری دیوار، سقف و ستون های ساختمان میباشد. گچ پخته شده، بصورت پودر نرم بوده و دارای چسبندگی بالایی بوده که پس از ترکیب با آب آماده کار میشود. همچنین از ماده معدنی برای مجسمه سازی، کشاورزی، تولید سیمان و پزشکی نیز استفاده میشود. اولین بار حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش، زمانی که دریا ها خشک شدند، لایه‌ های سنگ گچ خام که در زیر دریا به وجود آمده بودند نمایان شد. بر اساس تحقیقات زمین شناسان، دوران ناپدید شدن دایناسورها و پدیدار شدن لایه‌های سنگ گچ خام خیلی قدیمی تر از ایجاد تمدن‌ها بر روی کره زمین است. در قرن ۱۷ شهر پاریس در فرانسه پایتخت گچ بوده و تمام دیوارهای چوبی خانه‌ ها توسط این ماده پوشانده شده بود. آتش سوزی در لندن در سال ۱۶۶۶ و از بین رفتن لندن بزرگ باعث شد تا پادشاه فرانسه قانون استفاده از گچ را اجباری کند.

بازدید کننده محترم، در این صفحه میتوانید اطلاعات مربوط به مشخصات فنی، ترکیبات، مقاومت، خصوصیات و کاربرد انواع گچ در صنایع مختلف را بدست آوردید.

تاریخچه گچ کاری، گچبری و تولید گچ

تاریخچه گچ، تولید، گچ کاری و گچبری

گچکاری و گچبری در ایران و تولید آن به شکل عمده در سمنان به دوران بسیار طولانی در گذشته برمیگردد. در لینک زیر میتواند اطلاعات کاملی در مورد تاریخچه تولید گچهای ساختمانی معمولی و پلیمری در ایران و سمنان و همچنین گچکاری و گچبری بدست آورید.

سولفات کلسیم چیست؟

سولفات کلسیم

Calcium sulfate : به انگلیسی

کلسیم سولفات دارای فرمول شیمیایی CaSO۴ یک ترکیب شیمیایی میباشد. کلسیم سولفات (CaSO۴) همراه با دو مولکول آب (H2O)، نام دیگر سنگ خام گچی است. کلسیم سولفات دارای جرم مولی آن ۱۳۶٫۱۴ g/mol است و شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است. در حالت طبیعی، سولفات کلسیم تصفیه نشده، سنگ سفید بلورین شفاف است که در معادن سنگ گچ خام یافت میشود.

چرا رنگ گچ های بنایی و ساختمانی سفید هستند؟

گچ پاریس

این ماده معدنی به این دلیل سفید است که مواد اولیه تولید آن سنگ خام حاصل از انفجار در معدن است. سنگ خام پس از انفجار در معدن توسط ماشین آلاتی مانند لودر جمع آوری، بارگیری و با استفاده از کامیون به دپو کارخانه منتقل تا مراحل تولید آغاز شود.

ترکیبات و مواد تشکیل دهنده

سنگ گچی خام استخراج شده از معدن دارای ناخالصی های مختلفی میباشد اما بین ۹۰ تا ۹۸ درصد سنگ های گچی خام دارای خلوص می باشد. در تولید گچهای ساختمانی به روش معمولی هیچگونه مواد به آن افزوده نمیشود و تنها سنگ گچی خالص پخته و آسیاب میشود. جهت تولید گچهای ساختمانی ترکیبی مانند گیپتون، پاششی، سیوا و ساتن مواد افزودنی جهت سبک سازی و… به گچ اضافه و ترکیبات گچی تغییر میکند.

نام دیگر کانی گچ چیست؟

سولفات کلسیم با فرمول شیمیایی CaSO4، اگر همراه با آب باشد، سنگ گچ خام و اگر بدون آب باشد، گچ پخته شده بنایی و ساختمانی است. پس میتوان نام دیگر برای این محصول معدنی را، سولفات کلسیم در نظر گرفت. البته این نام در زبان های مختلف متفاوت است که در لیک زیر میتواند این نامها را مشاهده کنید.

نام انواع گچها به زبان های مختلف دنیا ←

سنگ گچ چیست؟ – مواد اولیه تهیه و تولید گچ

سنگ گچ

تمامی محصولات گچی ساختمان از سنگ خالص تهیه میشوند. در حقیقت مواد اولیه تشکل دهنده تمامی گچها، سنگ گچ است. سنگ گچی خام پس از انفجار در معدن به دپو کارخانه حمل و مراحل تولید آغاز میشود. پس از دانه نبدی شدن به داخل کوره های دوار رفته و سپس آسیاب میشود. البته این توضیح در مورد فرآیند تولید این ماده معدنی بسیار کلی است اما در لینک زیر میتوانید مراحل تولید انواع گچهای ساختمانی را مطالعه کنید.

ذخایر

ذخایر سنگ گچ در تمام دنیا بسیار گسترده است. در کشورهای همچون ایران، ایالات متحده امریکا، کانادا، مکزیک، چین، انگلستان، افریقا و بسیاری کشورهای دیگر، ذخایر سنگ گچ وجود دارد. اما نکته قابل توجه در یک معدن سنگ خام گچی، میزان سفیدی، درصد خلوص، هزینه استخراج و موارد این چنینی است. در کشور ما ایران پایتخت گچ، سمنان است. سنگ خام گچی در سمنان بطور بسیار گسترده وجود دارد. در سایر نقاط کشور از جمله استان خراسان، استان آذربایجان، استان مرکزی، ایلام، خوزستان، فارس، اصفهان، هرمزگان نیز معادن شاید مرغوبت تر از سمنان نیز وجود دارد اما دلیل تمایز معادن استان سمنان، راحتی در استخراج، بطور معمول سفیدی بالای ۸۵%، خلوص بالای ۹۵% و… است.

برای کسب اطلاعاع بیشتر در این مورد، لطفا لینک زیر را مطالعه کنید.

ذخایر سنگ گچ ←

انواع کوره های پخت و تولید

کوره گچ پزی

در کارخانه‌های تولید محصولات گچی ساختمانی به شیوه مدرن، گچ در کوره های استوانه ای که به شکل افقی هستند پخته میشود. در این روش پخت با توجه به میزان بار ورودی، معمولا در هر ساعت حدود ۱۸ تن پخت انجام میشود و به مرحله بعدی (آسیاب کردن) میرسند. در لینک زیر میتوانید اطلاعات بیشتری بدست آورید.

مراحل تولید

روش سنتی تولید گچ با کوره دستی

تولید انواع گچهای ساختمانی دارای مراحل مختلفی است تا سنگ خام گچی تبدیل به پودر گچ ساختمان آماده برای گچکاری شود. در لینک میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد مراحل تولید میتوانید بدست آورید.

افزودنی ها

با اضافه کردن مواد مختلف به پودر گچها میتوان زمان گرفتن آن را کندتر کرد. این مواد مانع تماس نزدیک مولکول های گچ به یکدیگر شده و تشکیل بلورها را به عقب می اندازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا وارد لینک زیر شوید.

فرمول شیمیایی گچ های ساختمانی و بنایی چیست؟

آنالیز و فرمول شیمیایی انواع گچ ساختمانی

سولفات کلسیم آبدار است با فرمول شیمیایی

CaSo4, 2H2O ⇒ CaSo4, 1/2H2O + 3/2H2O

سنگ گچی خام، سولفات دوکلسیم آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می شود که در تشکیلات خاکی پوسته جامد کره زمین بصورت قشرهای نسبتاً ضخیم فراوان است که آن را استخراج می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند. سنگ گچی خام را پس از استخراج از معدن مانند آهک به کوره می‌برند و تا دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند تا مقداری از مولکول های آب تبلورش را از دست بدهد و بصورت پودر ساختمانی قابل استفاده به عنوان مصالح ساختمانی و قالب گیری در آید.

مشخصات فنی گچهای ساختمانی بر اساس آزمون های و آزمایشات مختلف بر اساس استاندارد ۱-۱۲۰۱۵ ایران

ویژگی ها نتایج
مانده روی الک ۱٫۱۸ (نمره ۱۶) ۰٫۱۷%
تاب فشاری N/mm۲ ۸٫۲۳
تاب خمشی N/mm۲ ۳٫۲۷
زمان گیرش یا گیرایی اولیه ۵ دقیقه
زمان گیرش یا گیرایی نهایی (ثانویه) ۱۰ دقیقه
خلوص ۹۷%
سفیدی بیش از ۸۵%

درصد خلوص و سفیدی گچ

درصد خلوص و سفیدی دو عامل مهم برای سنجش کیفیت گچ است. در حقیقت این دو عامل به سنگ گچ خام موجود در معدن بستگی دارد. بر اساس بررسی همکاران ما در کارخانه، درصد خلوص و سفیدی محصولات تولیدی ما به ترتیب ۹۷% و بیش از ۸۵% است.

 

در لینک زیر میتوانید آنالیز فیزیکی و شیمیایی انواع محصولات تولیدی را مطالعه فرمایید.

زمان گیرش

زمان گیرش گچ

گیرایی انواع گچهای ساختمانی معمولی بطور مشخص ۵ دقیقه است. نکته حائز اهمیت نسبت آب به گچ است که در صورت تغییر، زمان گیرایش ملات گچ را نیز تغییر میدهد. در مورد انواع گچ های پلیمری باید گفت که زمان گیرایی آنها بسیار بالاتر از انواع گچ های معمولی ساختمانی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان گیرش گچ، لطفا وارد لینک زیر شوید.

ژیپس چیست؟ – کانی ژیپس

ژیپس

ژیپس در اصطلاح سنگ گچ بلوری یا کریستالی شفاف است که در معادن سنگ گچ بطور محدود یافت میشود. از مشخصات و ویژگی های اصلی ژیپس، درصد خلوص بالای آن است که تقریبا” ۱۰۰% میباشد.

آژانس بین المللی سلامت جهانی سیلیس متبلور را به عنوان ماده ای سرطان زا معرفی می کند. مواد شیمیایی و معدنی که ۰٫۱ درصد به بالا سیلیس متبلور داشته باشند تحت نظارت قانون قرار می گیرند. زمانی که طی فرآوری درصد سیلیس متبلور در ژیپس بیش از ۰٫۱ درصد شود، ژیپس تحت نظارت قرار میگیرد. افرادی که بصورت مستقیم یا غیرمستقیم با ژیپس در ارتباط هستند باید جهت جلوگیری از ورود ژیپس به بدن و ایجاد مشکلات عمده در شش، از ماسک استفاده کنند. یکی از عناصری که همراه باسنگ گچ خام در معادن گچ استخراج میشود ژیپس است که به مراتب نسبت به سنگ گچ در معادن کمتر است. در لینک زیر میتوانید اطلاعات کامل مربوط به ژیپس را مطالع کنید.

انیدریت چیست؟ – انواع سنگ و کانی انیدریتی

انیدریت

انیدریت به انگلیسی = Anhydrite

ژیپس بدون آب است که از هیدراتاسیون همی هیدرات در دمای ۲۵۰ – ۱۷۵ درجه بدست می آید. در محیط مرطوب و یا حظور آب ، این نوع انیدریت به نیمه هیدرات تبدیل میشود. این فاز دارای فعالیت زیاد و محلول در آب است. سابقا” آن را به دو شکل آلفا و بتا می شناختند اما امروزه سه حالت متمایز برای آن مشخص است :

آلفا انیدریت ||| ، بتا انیدریت ||| و بتا انیدریت′|||

تشخیص این سه حالت به وسیله اشعه X، روش های آنالیز حرارتی، میکروسکوپ الکترونی و همچنین تخلخل سنج جیوه ای صورت می پذیرد.

PH

PH گچ

PH یک کمیت مهم لگاریتمی است که اسیدی یا بازی بودن را مشخص می‌کند و شما می‌توانید برای کسب اطلاعات در خصوص PH گچ و روش‌های تعیین آن وارد لینک زیر شوید.

مزایا و معایب

این ماده معدنی دارای مزیت های بی شماری است. ارزانی، سفیدی بالا، قابلیت کار آسان و… ولی خب باید گفت از جهاتی گچ دارای معایب نیز هست. بزرگترین مشکل این کالا زمان گیرایی پایین است البته این مسئله (زمان گیرایی پایین) فقط در مورد گچهای معمولی ساختمانی صدق میکند و گچهای پلیمری زمان گیرایی اولیه و نهایی بالاتری دارند. برای کسب اطلاعات در خصوص مزیت انواع گچهای ساختمانی وارد لینک زیر شوید.

خصوصیات انواع گچهای ساختمان

خواص انواع گچ های ساختمانی

۱- زمان گیرش

۶۷ تا ۸۸ گرم گچ در یک لیتر آب حل می شود. حداقل زمان گیرش اولیه گچهای ساختمانی معمولی ۴ دقیقه و حداکثر آن ۸ یا ۱۰ دقیقه است. همچنین کمینه زمان گیرش گچهای اندود ۸ دقیقه و بیشینه آن ۶۰ دقیقه می‌باشد.

۲- جمع شدگی

گچهای ساختمانی ۱% افزایش حجم دارد. در نتیجه مسأله انقباض خوردن پس از گیرش که در مورد سیمان مطرح است، در مورد گچ وجود ندارد و بعنوان مثال اگر در دیواری ترک وجود داشته باشد، می‌توان آنرا با این کالا پر کرد. به همین دلیل در گذشته و قبل از دستیابی به تکنولوژی جدید (پوشش رنگ، کاشی، سرامیک و …) سطوح ساختمانها را فقط با گچ، اندود می‌کردند. البته باید دانست که سطوح گچی به علت نداشتن سوراخهای ریز، یک سطح صاف و بهداشتی است. از همین خاصیت محصولات گچی استفاده کرده، آنرا جهت پوشش سطوح وسیعی که نباید درز انبساط داشته باشند، بکار می برند.

اثر بر فلزات: یکی از خصوصیات محصولات گچی اینست که فلزات را سولفاته می‌کند. در نتیجه فلزات نباید مستقیماً در تماس با گچهای ساختمانی باشند و لازم است پیش از تماس با این محصول از پوشش ضد زنگ برخوردار شوند.

۳- محافظ در برابر آتش

یکی دیگر از امتیازات گچهای ساختمانی، آنست که لایه‌ ای است محافظ در برابر آتش . فرایند محافظت در برابر آتش توسط گچها چنین است که فرض کنید روی یک ستون فولادی، با لایه‌ای از گچ پوشیده شده باشد. در صورت آتش سوزی ،آب تبلور   تبخیر شده ، لایه‌ای از بخار آب روی فولاد را می‌گیرد . در نتیجه با وجودی که دمای محیط در اثر آتش سوزی بالا می‌رود، دمای ستون فولادی تا مدتی روی  می‌ماند و همین مقدار زمان برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفا حریق کافی است.

مقاومت

مقاومت گچ به مقدار آب موجود در خمیر ملات این پودر با آب و همچنین به دمایی که در آن گیرش حاصل می‌شود، بستگی دارد. مقاومت گچ برخلاف سیمان، بسرعت زیاد می‌شود و بعد ثابت می‌ماند. برای اندازه گیری مقاومت، چون برخلاف سیمان مسأله جمع شدگی مطرح نیست، مستقیماً خمیر گچ را قالب می‌زنیم. عملیات قالب‌زنی یک روز بطول می‌انجامد. بعد گچ قالب‌ خورده را مدت ۲۴ ساعت در آب قرار می‌دهیم و سپس آنرا می‌گذاریم تا به وضعیت ثابتی برسد و در نهایت اندازه‌گیری را انجام می دهیم.

برای بررسی مقاومت فشاری و خمشی انواع گچهای ساختمانی (براساس استاندارد ملی ایران) ابتدا باید ملات گچ و آب رو آماده کرد و سپس در قالب های مخصوص مکعب مربع برای بررسی مقاومت فشاری و در قالب های مکعب مستطیل برای بررسی مقاومت خمشی ریخته شود. پس از سفت شدن گچ و یا اصطلاحا” پس از زمان گیرایی نهایی گچ، آن را از قالب خارج و در در دستگاه مقاومت سنج مورد بررسی قرار میدهیم. گچهای پلیمری گیپتون، سیوا، ساتن و پاششی هم مقاومت خمشی و هم مقاومت فشاری آنها حداقل ۲ برابر انواع گچهای ساختمانی معمولی است.

مقدار و میزان مصرف گچ در هر متر مربع چقدر است؟

مصرف گچ

محاسبه میزان مصرف در هر متر مربع، برای خرید و سفارش این کالای ساختمانی به میزان کافی، بسیار مهم و اساسی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش محاسبه میزان مصرف در هر متر مربع روی لینک زیر کلیک کنید.

وزن مخصوص – چگالی، دانسیته یا جرم حجمی

وزن مخصوص و چگالی گچ جرم مولکولی گچ

چگالی (به انگلیسی: Density) یا دانسیته یا جرم حجمی یک ماده، جرم آن به ازای حجم واحد است و آن را با علامت اختصاری ρ (رو) نشان می‌دهند که از رابطه ρ=m/V به دست می‌آید؛ ρ چگالی، m جرم جسم و V حجم جسم است.

 • چگالی و وزن مخصوص تفاوت دارند. چگالی، جرم حجم واحد است، اما وزن مخصوص، وزن حجم واحد است.

انواع گچ ها بنا به فرمول تولید آنها دارای وزن مخصوص متفاوتی هستند. گچ های ساختمانی معمولی بطور کلی دارای وزن مخصوص یکسانی هستند ولی گچ میکرونیزه با توجه به مش بالاتر آن دارای وزن مخصوص پایین تری است. وزن مخصوص در انواه گچ های پلیمری به علت افزودنی های بکار رفته در تولید آن بسیار پایین تر است. در لینک زیر میتوانید اطلاعات کاملتری در مورد وزن مخصوص گچ بدست آورید.

دانه بندی یا مش

الک گچ کاری و گچبری

دانه بندی یا مش

مش گچهای ساختمانی در حقیقت تعیین کننده ریز یا درشت بودن دانه بندی پودر گچ است. از گچ با مش بالا برای لایه نهایی گچکاری (پرداخت)، و مش پایین به عنوان زیرکار استفاده میشود. در لینک زیر میتوانید اطلاعات کاملتری در مورد مش بدست آورید.

ردیف دانه بندی نوع مصرف
۱ مش پایینتر از ۲۰ زیرکار
۲ بین مش ۲۰ تا ۴۰ سفیدکاری
۳ بین مش ۴۰ تا ۲۰۰ نازک کاری، پرداخت و مجسمه سازی
روش انجام آزمایش درجه نرمی

مطلبی که در بالا در مورد مش گچهای ساختمانی گفته شد، جهت تعیین درجه نرمی پودر گچ است اما این کار چطور و چگونه در کارخانجات تولید گچ ساختمانی انجام میشود. در لینک زیر میتوانید اطلاعات کاملتری در مورد روش آزمایش جهت تعیین دانه بندی و درجه نرمی بدست آورید.

آزمون فیزیکی

محصولات گچی دارای ویژگی خاصی می باشند، به طوری که مقادیر کم ناخالصی می تواند اثر زیادی بر روی خواص آن ها داشته باشد. لذا برای بدست آوردن نتایج هماهنگ و صحیح باید تمام ابزارهای مورد استفاده در آزمون تمیز بوده و از خرده گچ های باقی مانده تمیز گردند. همچنین در هنگام خشک شدن گچ باید توجه کرد که دمای اضافی ممکن است نمونه راکلسینه کرده و موجوب عدم صحت نتایج گردد. آب مورد استفاده جهت مخلوط کردن با گچ پلاستر و بتون گچی نیز آب مقطر یا دی یونیزه عاری از کلریدها و سولفات ها می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد آزمون فیزیکی گچ را در لینک زیر مطالعه فرمایید.

تغییر خواص

خواص گچها بطور عمومی مشخص است، که در بخش های مختلف در این مورد نوشته شده است اما این خواص تا حدی برای کارخانجات تولید گچهای ساختمانی قابل تغییر میباشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

حلال گچ چیست؟

شاید بطور کلی بتوان گفت، تمامی مایعات حلال گچ است اما ۱۰۰% برای انجام کار و آماده کردن ملات، آن را با آب مخلوط میکنند.

گچهای دیرگیر ساختمانی
گچ دیرگیر

برخی اوقات و در موارد خاص ساختمانی و صنعتی، نیاز است که زمان گیرش گچها از میزان معمولی (حدود ۵ دقیقه گیرش اولیه و ۱۰ دقیقه گیرش نهایی) مقداری افزایش یا کاهش پیدا کند. تولید گچهایی با این مشخصات در کارخانه گچ سمنان اسپندار با روشهای علمی امکان‌پذیر بوده و می‌توان این محصول را با انواع زمان گیرش تولید نمود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

واکنش در برابر رطوبت

یکی از معایب این کالا آنست که در برابر رطوبت مقاوم نیست و اصطلاحا طبله می‌کند. البته می‌توان با افزودن ترکیبات پلیمری به آن، گچ ضد آب بدست آورد اما گچهای معمولی توانایی مقاومت در برابر رطوبت را ندارد. گچ از سایر مصالح ساختمانی سرامیکی سبکتر است. وزن مخصوص دانه‌ای آن، ۲٫۸ و وزن مخصوص انبوهی آن، ۰٫۸۵ می‌باشد. باید توجه کرد که سبک بودن گچ، یکی از امتیازات آن است. سطوح گچی در برابر انتقال حرارت و همچنین صوت، عایق محسوب می‌شوند. در نهایت یادآوری می‌شود که گچ، جزء مصالح سرامیکی است.

ضریب نفوذ آب
ضریب نفوذ آب در گچ

یکی از مسائل بسیار مهم در آزمایش انواع گچهای ساختمانی، تعیین میزان نفوذ آب در گچ است. در لینک زیر میتوانید اطلاعات بیشتری در این مورد بدست آورید.

گچهای عایق

یکی از جدیدترین جدیدترین محصولات صنعت ساختمان، گچهای پلیمری عایق است که در برابر آب (رطوبت)، صدا (صوت)، حرارت (حریق) مقاومت دارند. اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات را در لینک های زیر مطالعه کنید.

استفاده از انواع گچ
کاربرد انواع گچ برای ساختمان سازی و گچکاری

یکی از مهمترین مطلبی که در مورد محصولات گچی توضیح داده می‌شود، کاربردهای آن هست. کاربرد محصولات گچی بصورت سنتی در طاق ضربی است. اصول کلی طاق ضری چنین است که در طول فضایی که می‌خواهند سقف بزنند، تعدادی تیرآهن به موازات هم قرار می‌دهند و بعد بین این تیرآهن ها، آجرها را بصورت قوس‌دار می‌چینند تا با استفاده از خاصیت انتقال نیرو در قوس ، نیروی بار وارد بر سقف، به تیرآهنها منتقل شود.

در این نوع سقف، چون آجرها باید سریع به یکدیگر بچسبند، با توجه به اینکه زمان گیرش گچهای معمولی بسیار کوتاه است، بعنوان ملات از گچ استفاده می‌کنند. امروزه با پیدایش صنعت بتن و سیمان پرتلند، در سقفها از تیرچه بلوک استفاده‌ می‌شود و کاربرد گچها بیشتر در سفیدکاری بروز یافته است. اما نکته قابل توجه اینست که سفیدکاری بصورت سنتی، بسیار پرهزینه و یافتن استادکار ماهر، مشکل است. به این دلیل هم اکنون روشهای جدیدی از کاربرد گچ در ساختمان جهت کاهش هزینه بکار گرفته می‌شود. این روشها عمدتاً تولید و استعمال فرآورده‌ها و قطعات پیش ساخته گچی است.

در صنعت فرآورده‌های گچی، پیش ساخته در کارخانه تولید و در کارگاه فقط نصب می‌شوند. انواع مختلفی از فرآورده‌های گچی وجود دارد. در تولید این قطعات،‌ از مواد پرکننده هم استفاده می‌شود. بعنوان مثال،‌با افزودن ماسه، قطعات سنگین‌تر و البته با مقاومت بیشتر بدست می‌آورند. تولید گاز کند و ایجاد تخلخل نماید. مثلاً افزودن آب اکسیژنه سبب تولید هیدروژن و ایجاد تخلخل می‌شود. از مواد زائد دیگر مانند کاه، خاک اره، نی خردشده ـ که در صنعت نیشکر بنام ًباگاسً شناخته می‌شودـ و مواد زائد کشاورزی و صنعتی، بعنوان پرکننده استفاده می‌شود. قطعات گچیِ ساخته شده به دو صورت است: تیغه‌های گچی ، ورقه‌های گچی.

در ساختمان سازی محصولات گچی بصورت سنتی در دو مرحله مورد استفاده قرار میگیرد. در ابتدا به عنوان گچ زیرکار (گچکاری روی مثلا” تیغه و… ) در پس از آن در مرحله نهایی به عنوان لایه سفید بر روی دیوار که معمولا” بسیار نازک تر است.

در کشورهای صنعتی محصولات گچی کمتر به شکل سنتی مورد استفاده قرار میگیرد و برای انجام گچکاری زیرکار، از ماشین های گچ پاش که سرعت و دقت بالاتری دارد استفاده میشود. در برخی کشورها نیز گچبرگ (صفحات روکش دار گچی) مورد استقاده قرار میگیرد.

گچ در صنایع متعددی مورد مصرف قرار میگیرد و کاربرد آن به ساختمان سازی محدود نمیشود. مثلا” از گچ در کشاورزی نیز استفاده میگردد به این صورت که به عنوان ماده خشک کننده در کود شیمیایی مخلوط میکنند. در لینک زیر میتوانید اطلاعات کامل تری بدست آورید.

کاربرد در تولید سیمان
سیمان

یکی از انواع کاربرد گچ در تولید سیمان است. در حقیقت سنگ گچ خام برای تظیم زمان گیرایی و افزایش چسبندگی در فرآیند تولید سیمان مورد استفاده قرار میگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

ملات و مخلوط گچ و سیمان در ساختمان سازی

برای ساختن این ملات، گچ و سیمان را به نسبت مساوی با آب مخلوط کرده و از آن بیشتر در نماسازی استفاده می شود. زیرا تا حدی در مقابل عوامل جوی مقاوم است. از این ترکیب گچ و سیمان به عنوان دوغاب در پایدارسازی بدنه دیواره های خاکی در ساختمان سازی نیز استفاده می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

کاربرد در صنعت کاغذ سازی

گچ در کاغذ سازی به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار میگیرد. رشد روز افزون مصرف کاغذ در دنیا سبب شده است که تولید کنندگان علاوه بر کمیت به کیفیت نیز توجه بیشتری داشته باشند. تنوع محصولات کاغذی باعث ارتقاع تقاضا برای کالای مرغوبتر گردیده است. این امر سبب شده که هر روز شاهد تحولات و دست آورد های شگرفی در صنعت کاغذ باشیم.

کاغذ از شبکه سلولزی تشکیل شده که فیبرهای آن با ذرات کانی دانه‌ریز پر میشوند. پرکننده های معدنی دارای نقش کلیدی در تولید کاغذ می باشند. در مراحل تولید کاغذ، مواد معدنی به عنوان “پر کننده” به ماده اولیه بدون پوشش اضافه می شوند. در صنعت کاغذ سازی مواد پرکننده برای افزایش کیفیت چاپ استفاده می‌شوند که کربنات کلسیم رسوبی با خواص بی نظیر خود مهمترین آنها است. با آگاهی دست اندر کاران صنعت کاغذ از تاثیرات بسیار خوب PCC در کیفیت کاغذ، مصرف آن در این صنعت رو به افزایش می باشد.

کیفیت و خصوصیات کاغذ توسط مواد پرکننده آن کنترل می شود. مواد پرکننده، بسته به نوع کاغذ، به مقدار ۵ تا ۵۰% به مواد دیگر اضافه می شود. شفافیت، براقیت، ماتی و مقدار جذب نور از خصوصیات مهم کاغذ است که توسط مواد سازنده آن کنترل می شود.

تیغه‌های گچی
خرید و قیمت فروش دیوار گچی پیش ساخته بلوک گچی آماده سمنان گچ آماده

در کشورهای خارجی، از تیغه‌های گچی با ابعاد در حدود۵ یا ۶ متر در ۳ متر استفاده می‌شود. جهت سهولت در جابجا کردن این قطعات، در آنها قلابهایی از میلگرد با پوشش ضدزنگ قرار می‌دهند. در داخل این قطعات ، مکان در و پنجره و کلید و پریز و… از پیش تعبیه می شود. در کارگاه ساختمانی ، قبل از زدن سقف، این تیغه‌ها توسط جرثقیل به طبقات مختلف حمل می‌شود و نصب می‌گردد. یکی از امتیازات این قطعات ، کاهش زمان اتمام پروژه است. به این معنی که جهت ساخت هر دیوار در کارگاه، بجای صرف دو روز وقت، در عرض نیم ساعت می‌توان به مقصود دست یافت.
این روش، شیوه مناسبی است. اما از آنجا که در کارگاههای داخلی از شرایط ضعیف حمل و نقل و بالابر برخورداریم، امکان استفاده از این روش مهیا نیست. در ایران، ساخت تیغه، از قطعات کوچک گچی با ابعاد ۵۰×۵۰ یا ۶۰×۴۰ سانتیمتر مربع یا سایر ابعاد مشابه با ضخامت ۶ یا ۷ سانتیمتر استفاده می‌شود که در طرفین آنها فرورفتگی ها و برجستگی هایی وجود دارد و در هنگام نصب، با قراردادن لایه‌ای از گچ بین آنها، این زائده‌‌ها داخل یکدیگر جفت می‌شوند. امتیاز این قطعات نسبت به آجر اینست که بجای کار با قطعات کوچک آجری، با این قطعات کار می‌کنیم. اما عیب عمده آنها، شکننده بودن و ضربه پذیر بودن آنهاست.

این مشکل با بکارگیری تارهای شیشه‌ای قابل حل می‌باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. یکی از روشهای تولید این قطعات که البته بیشتر در کارگاهها استفاده می‌شود، آنست که از میزهای مخصوص قابل تنظیم به ابعاد مختلف استفاده شود. ابعاد میزها را متناسب با ابعاد قطعات خواسته شده ، تنظیم می‌کنند و سپس دوغاب گچ را می‌ریزند تا گیرش حاصل کند و قطعه گچی آماده شود. اما اگر بخواهند به قطعات سبکتری با همان ابعاد دست یایند، قبل از ریختن دوغاب گچ، در سطح میز لوله‌هایی تو خالی را ـ که جهت نچسبیدن گچ به آنها، روغنی می‌شوند با فواصل مناسب بموازات یکدیگر می‌چینند و بعد دوغاب می‌ریزند و قبل از کامل شدن گیرش، آن لوله‌ها را خارج می‌کنند. این امر سبب سوراخ دار شدن قطعات و در نتیجه سبکتر بودن آنها می‌شود.
تذکر: در ساختن سازه‌های مرتفع، جهت نصب تیغه‌ها باید از بالا شروع کرد؛ نه از پایین. زیرا اگر از پایین شروع کنیم، بارهای بالایی تیغه را می‌شکند. در حالیکه اگر از بالا شروع به نصب نماییم، تا به پایین برسیم، ساختمان تغییر شکل ناشی از بارگذاری را کرده و به تیغه‌ها آسیب نمی‌رسد.

گچ برگ چیست؟ گچبرگ یا صفحات روکش‌ دار گچی پیش ساخته

گچ برگ صفحات روکشدار گچی پیش ساخته خرید گچ برگ قیمت فروش گچ برگ

گچ برگ (پانل، تایل یا پنل گچ پیش ساخته) نامی عمومی مخصوص به یک خانواده از محصولات گچی روکشدار است که از یک هسته گچی و پوشش سلولوزی در دوطرف آن تشکیل گردیده است. گچ برگ ها در واقع صفحات گچی بزرگ و نازکی با ضخامت ۸ میلیمتر الی ۲۵ میلیمتر هستتند که اطراف آن ها با کاغذ ضخیم و یا مقوای نازک پوشیده شده است.

این محصول یکی از ملزومات مهم در سیستم های ساخت و ساز خشک محسوب می گردد. معمولا این محصول را با استفاده از سازه های فلزی، خمیرهای مخصوص و بتونه‌های درزگیر بر روی دیوارهای داخلی ساختمان فیکس می نمایند. این کالا جایگزین مناسبی برای گچ خاک و سفیدکاری دیوارهای داخلی ساختمان میباشد.

گچ رنگی

گچ رنگی چیست؟

گچ رنگی یکی از مصالح نوین در صنعت ساختمان است که به شکل بسیار محدود در ایران تولید میشود. عمدتا” گچ تولیدی در ایران و سایر نقاط جهان سفید است ولی خب گچ رنگی هم طرفداران خاص خود را دارد. در لینک زیر میتوانید مشخصات، کاربرد و خواص گچ رنگی را مطالعه کنید.

گچ آلفا و بتا

گچهای آلفا و بتا کاربرد بسیار کمتری نسبت به گچهای معمولی ساختمانی دارند ولی پایه اصلی تولید گچهای آلفا و بتا همین پودر گچ ساختمانی است. در لینک زیر میتوانید مشخصات، کاربرد و خواص گچ بتا و آلفا را مطالعه کنید.

گچ دندان یا دندانپزشکی چیست؟

گچ دندانپزشکی

گچ دندانپزشکی نسبت به نوع کاربرد آن دارای انواع مختلف می­باشد. ولی در هر صورت این نوع گچ پزشکی باید از مواد خام یعنی سنگ معدن کاملا” خالص باشد زیرا داشتن برخی مواد ناخالص پس از تولید و در هنگام کاربرد موجب مضراتی در دهان می­شود.

این محصول از گچ آلاباستر و گچ سفید در دمای پایین ( حدود ۱۱۹ الی ۱۳۰ درجه سلسیوس ) در محیط خشک و فشار اتمسفر معمولی نیمه هیدرات بتا تولید می­شود و باید نسبت آب و گچ ( W ) در حدود ۰/۵ باشد. سختی برینل گچ دندانپزشکی ۴/۵ کیلوگرم بر میلیمتر مربع و میزان تغییر شکل آن باید بین ۰/۵ – ۰/۶ باشد. گچ قالب­گیری یا گچ سخت ( dentalstone ) نیز نوع دیگری از گچ برای استفاده در پرشکی است که آن هم از مواد کاملا” خالص در دمای ۱۲۰ تا ۱۳۰ درجه سلسیوس در محیط بسته به روش اتوکلاو با فشار اتمسفر (روش تر) گچ آلفا تولید می­شود که این گچ دارای بلورهای نسبتا” درشت و سنگین­تر از گچ آلاباستر می­باشد. نسبت آب و گچ در گچ دندان در حدود ۰/۳ بوده و دارای سختی ۷/۵ بر میلیمتر مربع و میزان تغییر شکل آن حدود ۰/۲ درصد اندازه­گیری شده است.

گچ ارتوپدی، پلاستیکی یا فایبرگلاس چیست؟

گچ ارتوپدی فایبرگلاس شکستگی دست و پا گچ پزشکی

انواع گچ های شکستگی دست، پا و سایر اعضای بدن انسان به انگلیسی  orthopedic plaster

گچ پزشکی، ارتوپدی یا فایبرگلاس که به آن گچ پلاستیکی هم میگویند ماده ای است که از آن برای گچ گیری اندام آسیب دیده (شکستگی دست، پا و یا سایر استخوان های بدن انسان) استفاده میشود.

گچ فایبرگلاس که به آن گچ پلاستیکی هم میگویند ماده ای است که از آن برای گچ گیری اندام آسیب دیده استفاده میشود.
میدانیم که یکی از راه های بیحرکت کردن شکستگی ها و دیگر آسیب های اندام استفاده از گچ گیری است. در عمل گچ گیری اطراف اندام با لایه هایی از گچ پوشانده میشود و به این ترتیب یک قالب سفت و محکم در اطراف اندام تشکیل شده که مانع از حرکت آن و در نتیجه مانع از حرکت استخوان ها میشود. این قالب در عمل مانند یک اسکلت خارجی عمل میکند یعنی همان خاصیتی که در جانداران سخت پوست وجود دارد.
جنس قالبی که در اطراف اندام درست میشود معمولا از گچ است و به همین خاطر به آن قالب گچی میگویند.

در زبان انگلیسی بیحرکت کردن اندام با این قالب را قالب گیری Casting میگویند ولی در زبان فارسی لفظ گچ گیری برای آن معمول شده است.

گچ کشته

گچ کشته چیست؟

یکی از ویژگی های مهم گچ بنایی، زودگیر بودن آن است که عملا باعث می گردد امکان کار در زمان طولانی با ملات آن از بین برود. اما برای رفع این مشکل می توان ملات گچ کشته را تهیه نمود و با استفاده از این ملات که زمان گیرش طولانی تری نسبت به گچ زنده دارد، طی مدت زمان طولانی تری به پوشش دهی سطوح پرداخت. گچ کاران معمولاً برای صاف و صیقلی و یکدست کردن سطوح مورد نظر، از ملات گچ کشته استفاده می کنند. از ملات گچ کشته برای انجام لایه نهایی گچ کاری بهره می برند.. در لینک زیر میتوانید مشخصات، کاربرد و خواص گچ کشته را مطالعه کنید.

پلاستر پاریس

گچ پاریس

بشر  در طی قرن ها در نقاط مختلف جهان درخصوص پخت انواع گچها مهارت هایی را کسب کرده بود. در سالهای ۱۷۰۰ میلادی پاریس مرکز گچ بود چرا که تمامی دیوارهای خانه های چوبی برای جلوگیری از آتش سوزی با این پودر سفید رنگ پوشیده میشد. پادشاه فرانسه این قانون را بعد از اینکه لندن بزرگ در سال ۱۶۶۶ در اثر آتش سوزی از بین رفت اجباری نمود. ادامه مطلب در لینک زیر موجود است.

گچ استاکو

گچ استاکو

گچ استاکو همان نیمه هیدراته است. در لینک زیر میتوانید مشخصات، کاربرد و خواص آن را مطالعه کنید.

گچهای صنعتی چیست؟

گچ صنعتی چیست؟

گچ صنعتی به طور کلی گچی است با ساختمان مولوکولی نیم هیدارت با خواص فیزیکی مشخص که دارای مصارف پزشکی، قالب سازی بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و برحسب پخت معمولاً مقداری گچ خام به صورت (CaSO4,۲H2O) نیز همراه دارد. در لینک زیر میتوانید مشخصات، کاربرد و خواص آن را مطالعه کنید.

گچ پرداختی چیست؟

گچ پرداختی چیست؟

گچ پوشش که بصورت پودر میباشد و ماده اصلی تهیه آن سنگ گچ معده است که در برخی موارد ضمن ترکیب با سایر افزودنی ها به کیفیت و خواص لازم جهت استفاده در سطوح مختلف رسیده است.

این محصول جهت دستیابی به سطوح تراز، همگن و یکدست در گچکاری ساختمان برای اندود لایه نهایی در موارد زیر استفاده می شود:

 • برای پوشش نهایی سطوح پیش ساخته گچی (گچبرگ) و صرفا در فضای داخلی کاربرد دارد.
 • برای پوشش نهایی سطوح گچی (دیوار و سقف ساختمان)، سیمان آهکی، پلاستر سیمان، موارد بازسازی و نوسازی.

سطح پرداخت شده با زیرسازی مناسبی جهت نصب انواع پوشش ها مانند کاغذ دیواری و یا رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان میباشد.

در صورت نیاز به پرداخت ویژه و یا ایجاد سطوح خاص و صیقلی از این محصول باید استفاده شود. گچهای پرداختی جهت استفاده در سیستم های ساخت و ساز خشک مناسب نمیباشد.

انواع گچهای ترکیبی پرلیتی عایق سیوا، ساتن و پلیمری پاششی

پرلیت چیست؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تاثیر آن در صنعت ساختمان امروزه استفاده از مصالح مدرن و جدید جایگاه خاصی در این صنعت پیدا کرده است. پرلیت یکی از موادی است که سالهای قبل توسط کشور های پیشرفته شناسائی شده و در صنایع مختلف از جمله ساختمان بکار گرفته شده است. روی آوردن به استفاده از پرلیت در صنعت ساختمان دارای اهمیت و ویژگی های منحصر به فرد است و از این رو میتوان کاربرد پرلیت در ساختمان را به سه دسته زیرتقسیم بندی نمود.

 • سبک سازی
 • عایق حرارتی و صوتی
 • مصارف دیگر

ورمیکس چیست؟

ورمیکس چیست؟

ورمیکس عایق حرارتی است که بصورت ملات خشک در پاکت های پلاستیکی مخصوص به وزن هر کیسه ۲۵ کیلوگرم و یا بیشتر بسته بندی گردیده است. از ورمیکس برای حفاظت سطوح مختلف در برابر آتش و حریق بهره می برند، به عبارت دیگر سطحی که با ملات عایق ورمیکس پوشانده شده است، ضد حریق خواهد بود. در حقیق ورمیکس نوعی پودر ملات اندود است که به عنوان عایق حرارتی و برای ضد حریق سازی سطوح مختلف ساختمان کاربرد دارد.

 

انواع پودر عایق حرارتی ورمیکس

ورمیکس بر دو نوع است:

 • ورمیکس سی (Vermix C) – پایه سیمانی
 • ورمیکس جی (Vermix G) – پایه گچی

گچ سیاه به چه نوع محصولی گفته می‌شود؟

گچ و خاک آماده

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که گچ سیاه چگونه محصولی است؟ شاید شنیدن این سوال یک تناقض ساختاری را در ذهن انسان بوجود آورد که آیا مگر گچی به رنگ سیاه هم وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که خیر، گچها بطور ذاتی و طبیعی دارای رنگ سفید مایل به کرم و شیری می‌باشد که بنا به درصد خلوص سنگ خام گچی، این میزان سفیدی می‌تواند کمتر یا بیشتر گردد، اما قطعا باید گفت که هیچ گچی سیاه نیست، مگر اینکه با افزودن پودر رنگهای مصنوعی که در تولید گچهای رنگی بکار برده می‌شود، آن را به رنگ سیاه درآورد.

گچ تخته سیاه یا گچ تحریر چیست؟

گچ تخته سیاه

گچ تخته سیاه یا تحریر که در انگلیسی با نام Chalk شناخته می شود، یک محصول گچی بوده که از فرآوری سنگ معدنی گچی ساخته میشود و برای تحریر و رنگ آمریزی بر روی تخته سیاه و سطوحی که از گچ رنگ پذیری دارند استفاده میشود.

این محصول بطور عمده بدون افزودن پودرهای رنگی و به رنگ سفید در بازار موجود می باشد، اما انواع رنگی آن نیز موجود بوده که به نسبت گچ سفید، مصرف بسیار کمتری دارند. البته باید گفت گچ بطور کلی کاربرد ساختمانی دارد و عمده مصرف گچ برای گچ کاری و گچبری است.

انواع گچهای ساختمانی

 • گچهای ساختمانی مخصوص زیرکار و سفید کاری ساختمان
 • گچهای ساختمانی پلیمری

گچکاری در نمای ساختمانی

کاربرد گچ در ساختمان سازی

در نمای ساختمان معمولا از گچ استفاده نمیشود و این کالا برای نما معمولا” کاربرد ندارد. دلیل این مسئله مقاوت پایین گچ در برابر باد، باران و… است. بطور کلی سایر مصالح ساختمانی همچون سیمان، انواع آجر، سنگ و… مقاومت بسیار بالاتری دارند و از آنها برای نمای ساختمان استفاده میشود. البته در برخی موارد دیده شده از ملات گچ و سیمان سفید در نمای ساختمان استفاده میشود.

انواع گچهای ساختمانی بر اساس چسبندگی و مقاومت

در گچکاری میزان چسبندگی و در نهایت مقاومت ایجاد شده بسیار مهم است. جدول زیر بر این اساس به شکل صعودی تنظیم شده است.

گچ زیرکار

گچ خاک آماده

گچ معمولی زیرکار

گیپتون

پاششی

سیوا

سفیدکاری و پرداخت

سفیدکاری معمولی

میکرونیزه

ساتن

آزمایشگاه

آزمایشگاه آزمون گچ

مهم ترین بخش یک واحد تولیدی که وظیفه کنترل کیفیت را بر عهده دارد، آزمایشگاه گچ می باشد. این بخش باید دارای صلاحیت و تجهیزات لازم جهت آزمون و ارائه نتایج باشد.

به جرات می توان اعلام کرد سازمان هایی که شعار «کیفیت هزینه نیست، سرمایه گذاری است» را خط مشی خود قرار داده اند، بسیار موفق تر و پر فروش تر از رقبای خود می باشند و با توجه بیشتر بر این اصل، می توان انتظارات مصرف کننده را برآورده کرده و به افزایش محبوبیت در بازار دست یافت.

 

روش آزمون فیزیکی

روش آزمون فیزیکی گچ به این صورت است که باید مواردی از جمله زمان گیرایی گچ، دانه بندی یا مش گچ، سفیدی گچ بررسی شود. محصولات گچی دارای ویژگی خاصی می باشند، به طوری که مقادیر کم ناخالصی می تواند اثر زیادی بر روی خواص آن ها داشته باشد. لذا برای بدست آوردن نتایج هماهنگ و صحیح باید تمام ابزارهای مورد استفاده در آزمون تمیز بوده و از خرده گچ های باقی مانده تمیز گردند.

همچنین در هنگام خشک شدن گچ باید توجه کرد که دمای اضافی ممکن است نمونه را کلسینه کرده و موجوب عدم صحت نتایج گردد. آب مورد استفاده جهت مخلوط کردن با گچ پلاستر و بتون گچی نیز آب مقطر یا دی یونیزه عاری از کلریدها و سولفات ها می باشد.

 • آزمون نرمی (دانه بندی)
 • آزمون گیرش

 

روش آزمون فیزیکی ←

آزمایشگاه ←

استاندارد ملی

استاندارد گچ ساختمانی استاندارد گچ کاری استاندارد گچساران استاندارد گچ 269 استانداردهای گچ استاندارد ملی گچ استاندارد بلوک گچی استاندارد زمان گیرش گچ استاندارد مقاومت فشاری گچ استاندارد سنگ گچ استاندارد گچ شماره استاندارد گچ استاندارد نسبت آب به گچ استاندارد های گچ

استاندارد گچ برای انواع مختلف آن و سایر استانداردهای مرتبط با این صنعت وجود دارد. استاندارد ۱-۱۲۰۱۵ و ۲-۱۲۰۱۵ برای انواع گچهای ساختمانی سفیدکاری و زیرکار است.

استاندارد شماره ۱-۱۲۰۱۵، استاندارد اجباری این صنعت بوده و همه تولیدکنندگان انواع محصولات گچی موظف به اخذ این شماره استاندارد و تولید محصول در محدوده مشخصات فنی مشخص شده در متن این استاندارد هستند.

جهت مشاهده شماره استاندارد انواع گچهای ساختمانی، وارد لینک زیر شوید.

استاندارد ←

گچکاری و گچبری

گچبری گچ‌بری
گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری

انواع گچهای بنایی برای گچکاری و گچ بری دیوار، سقف، ستون و… مورد استفاده قرار میگیرد. در لینکهای زیر میتوانید اطلاعات مربوط به گچکاری و گچبری را مطالعه کنید.

گچبری ←                    گچکاری ←

دوغاب گچ

دوغاب گچ، در گچکاری ساختمان برای انجام درزگیری طاق ضربی استفاده و کاربرد دارد. نحوه ساخت دوغاب گچ دقیقا همانند ملات گچکاری است اما یک تفاوت اصلی دارد آن هم مقدار و میزان ترکیب گچ و آب است. برای ساخت دوغاب به مراتب میزان آب بیشتری استفاده میشود بطوری که ملات کاملا روان و رقیق است. یکی دیگر از مشخصات و تفاوت های اصلی این نوع دوغاب با ملات های معمولی، در زمان مصرف آن است. از ملات های معمولی پس از ازدیاد حجم و از دوغاب قبل از ازدیاد حجم استفاده میشود.

بهترین گچهای ساختمانی

یکی از اصلی ترین مسائل در انتخاب گچ، این است که بهترین گچهای ساختمانی سفیدکاری و گچ‌خاک کدام محصولات هستند. بطور کلی میتوان گفت مش (دانه بندی) و سفیدی یکی از اصلی ترین عوامل تفکیک انواع گچهای ساختمانی است. برای شناسایی و تشخیص انواع گچهای ساختمانی خوب نیاز است تا یک سری اطلاعات فنی در خصوص انواع گچهای مرغوب را بدست بیاوریم. در لینک زیر تواند اطلاعات کاملترین در این زمینه بدست آورید.

نرخ روز و قیمت

قیمت و کیفیت محصول یکی از مهمترین عوامل در انتخاب جهت خرید آن است. این کارخانه در طول این سالها سعی کرده است تا محصولات خود را با مناسب ترین قیمت، همراه با بهترین کیفیت در اختیار مشتریان محترم قرار دهد. در لینک زیر میتواند قیمت انواع گچهای ساختمانی در سال ۱۳۹۷ را مشاهده کنید.

خرید آنلاین

زمان یک امر بسیار مهم برای همه انسانهاست. صرفه جویی در زمان برای تک تک ما مهم است. این شرکت در راستای جلب رضایت مشتریان محترم اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی محصولات خود کرده تا خریداران بتوانند به راحت ترین شکل ممکن خرید خود را انجام دهند. جهت ورود به فروشگاه لطفا وارد لینک زیر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ سبک دستی دیرگیر
ماستیک
گچ ساتن
گچ سیوا
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است