گچ سمنان

معدن گچ سمنان

سنگ گچ میزان ذخایر سنگ گچ خام در ایران و جهان

معدن گچ سمنان

استان سمنان از نظر معادن سنگ گچ خام (خالص) بسیار غنی بوده و در مناطق اطراف شهر سمنان (عمدتا” ابتدای جاده سمنان فیروزکوه) سنگ گچ خام معمولی و ژیپس یافت میشود. اکثر کارخانه های گچ در استان سمنان هم در همین منطقه هستند تا سهولت در حمل مواد اولیه تولید (سنگ گچ) برای کارخانه ها وجود داشته باشد. معادن سنگ گچ سمنان دارای غنای بسیار بالا نسبت به سایر مناطق کشور است که همین امر سبب رونق تولید انواع گچ ساختمانی در سمنان شده است.


معادن سنگ گچ در سمنان

مشخصات، خواص، کاربرد و ویژگی های سنگ گچ خام

معدن گچ مومن آباد در ۱۵ کیلومتری شمال باختری شهرستان سمنان واقع شده است و از ویژگی های نیمه کویری برخوردار می باشد. ارتفاع متوسط این معدن از سطح دریا ۱۳۰۰ متر متوسط دما در تابستان بیش از ۳۰ درجه و متوسط حرارت در زمستان ۱۰ درجه می باشد شهرستان سمنان شامل ۴ شهر ، ۲ بخش، ۵ دهستان و ۲۱۰ آبادی دارای جمعیت می باشد. کارخانه های گچ کنار جاده اصلی سمنان به سمت فیروزکوه قرار دارد و توسط جاده آسفالته به کارخانه راه دارد و در داخل معدن راه ها بصورت خاکی می باشند.

شهر سمنان بین ۳۵-۳۶ درجه عرض جغرافیایی و در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع است و بارندگی در این شهر بسیار کم و غالبا بصورت ریزش باران است میزان بارندگی در این شهر در سال به طور متوسط ۱۴۵ میلی متر می باشد به علت دارا بودن هوای خشک  و نیمه کویری و خاک های شور کشاورزی در این شهر بسیار محدود است اما از لحاظ صنعت شهر سمنان در این چند دهه اخیر پیشرفت کرده است به طوری که مردم دیگر استان ها برای کار به شهر سمنان می آیند به علت وجود معادن زیاد صنعت سمنان بیشتر معطوف به معادن و کارخانه های مربوط به این معادن است و از جمعیت ده ساله و بیشتر استان ۹۲/۱۶ % را کارکنان ماهر کشاورزی، جنگلداری و پرورش ماهی ۹۴/۱۶ % را صنعت گران و کارکنان مشاغل مربوط و ۸۳/۹ % را متخصصان تشکیل می دهند.

ژئومورفولوژی منطقه به این شکل می باشد که در قسمت شمال معدن کوههایی وجود دارد که در واقع گچ از این کوهها استخراج می شود این کوه ها از انتها دامنه جنوبی البرز می باشند . در قسمت خاوری معدن دشتی وجود دارد که در دوردست ها به کوه هایی منتهی می شود که کارگاه استخراج دو برادران در این کوه ها قرار دارد . قسمت جنوبی و باختری معدن را دشتی فراگرفته است که خواص ظنیمه کویری دارد و از خار های پراکنده پوشیده شده است.از نظر زمین شناسی گستره این منطقه در طی ادوار مختلف زمین شناسی فرایندهای گوناگون کانی سازی را در خود جای داده است و تقریباً تمام ویژگی های کانی سازی مشهود در سطح کشور را به نوعی دارا می باشد.

از لحاظ چینه شناسی بیشترین قسمت ناحیه سمنان از سنگ های رسوبی دریایی پوشیده شده است. سنگ های آتشفشانی کم و بیش همه جا با گسترس محدودی به ویژه در جنوب ناحیه گسترده اند. سنگ های دگرگونی خیلی کم دیده می شوند و بیشتر آنها از نوع دگرگونی همبری هسنتد. سن این سنگ ها مختلف از پرکامبرین تا عهد حاضر است. در شمال شهمیرزاد، جنوب کوه های چال و همچنین در ناحیه مرتفع لاج قدیمی ترین سنگ های ناحیه سمنان رخنمون دارند و همه جا به وسیله گسل یا راندگی مهم در کنار سنگ های جوانتر قرار گرفته اند در ناحیه سمنان که در زیر ردیف رسوبی وجود دارد که در رخنمون آنها در پا قلعه دیده می شود.

اصولاً مهمترین اصل ایمنی در معادن روباز مسئله ایمنی در آتشباری است. آتشباری از جمله کار هایی است که روزانه در بیشتر معادن روباز انجام می شود و لازمه آن رعایت اصول ایمنی و مقررات مربوط به آتشباری است. در معدن مومن آباد هفته ای ۲ بار آتشباری انجام می گیرد که در هر بار آتشباری ۲۵۰*۲ چال منفجر می شود که به صورت سری موازی هستند. طول چال ها ۳ متر و قطر آنها ۶۴ میلیمتر هستند. در هر چال ۲ دینامیت به قطر ۲۲ میلیمتر می گذارند به اضافه ۶ کیلو آنفو که این ۶ کیلو ۷۵/۰ چال را پر می کند. آنفو را در کیسه های ۳۰ کیلویی حمل می کنند و قیمت هر کیلوی آن ۱۷۰ تومان به اضافه یک درصد عوارض شهرداری است ، چاشنی های مورد استفاده از نوع الکتریکی و بدون تاخیر می باشند. مثل بیشتر معادن آنفو از شرکت صنایع شیمیایی پارچین تهیه می شود. پیشروی در معادن روباز به صورت پله ای انجام می پذیرد. بارگیری مواد در معادن گچ معمول به وسیله لودر انجام می گیرد و باربری آن توسط کامیون ها با ظرفیت های مختلف صورت می گیرد. هر کامیون در روز معمولا ۴۰ سیکل بارگیری دارد و در هر سیکل حدود ۱۵-۱۶ تن گچ را حمل می کند. برای انتقال مواد به دیگ برای پخت از نوار نقاله و برای انتقال مواد به سیلو ها از الواتور یا بالا بر استفاده می شود. دیگر ماشین آلات دیگر معدن می توان به بلدوزر ،دریل واگن، پرفراتور، کمپرسور، تراکتور نام برد. پس از استخراج، سنگ گچ به محل دپو کارخانه منتقل شده و فرآیند تولید انواع گچ های ساختمانی آغاز میشود.

۲ دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس