گچ سمنان

گچ ضد صدا

گچ ضد صدا

گچ ضد صدا (عایق صوت) چیست؟

یکی از محصولات نوین در صنعت ساختمان گچ ضد صدا است که پایه اصلی آن گچ های ساختمانی معمولی با ترکیبات خاص است که این محصول مقاوم در برابر صوت است. از مزایای اصلی این محصول مقاومت بالاتر آن نسبت به گچ معمولی است که به همین دلیل ویژگی ضد صدا بودن را در آن ایجاد میکند. از این نوع گچ همانند گچ های معمولی میتوان بصورت دستی (روش سنتی گچ کاری ساختمان) استفاده کرد. بدین صورت که ابتدا لایه اولیه گچکاری با ضخامت بیشتر روی دیوار انجام میشود و پس از خشک شدن یک لایه نهایی با ضخامت بسیار کمتر نسبت به لایه اولیه گچکاری میشود. منظور از ضد صدا بودن گچ مقاومت ۱۰۰% آن در برابر صوت نیست بلکه این سنجش نسبت به گچ های معمولی ساختمانی انجام میشود و گچ ضد صدا نسبت به گچ معمولی ضریب انتقال صوت را کاهش میدهد.

مطابق آزمایشات صورت گرفته، استفاده از این محصول حدود ۳۰ الی ۴۰% ضریب انتقال صوتی را نسبت به دیوارهای گچ کاری شده با گچ معمولی کاهش می دهد.

انتقال صدا میان بخش های مختلف و واحدهای مجاور در یک ساختمان، یکی از مشکلات بزرگ سازندگان واحدهای مسکونی می باشد. برای رفع این مشکل راه حل های مختلفی را می توان بکار برد، استفاده از بلوک های سفالی فوم دار، استفاده از بلوک های گازی اتوکلاو شده (AAC) و یا استفاده از عایق های گچ پلیمری عایق صوت از جمله این روش های نوین می باشد.

در این زمینه، استفاده از گچ صرفه بیشتری را به همراه خواهد داشت، چراکه گچ های پلیمری عایق صوتی، علاوه بر خصوصیت کاهش ضریب انتقال صوتی، دارای ویژگی های خاصی همچون سهولت در اجرا، وزن مخصوص سبکتر نسبت به انواع گچ معمولی، کاهش ضریب انتقال حرارتی میان دیوارهای داخلی و خارجی که باعث کاهش هدر رفت انرژی، ضد ترک و ضد خش بودن این محصول و زیبایی ظاهری منحصر بفرد هستند.

استفاده از پرلیت در تولید انواع گچ عایق صوتی

پرلیت یک ماده معدنی بوده که پس از استخراج از معدن و فرآوری بصورت پودر میکرونیزه بعنوان یک ماده افزودنی در تولید انواع گچ عایق بکار می رود.

پرلیت به دلیل برخورداری از چگالی کم، قدرت رسانایی کم، خنثی بودن، غیر قابل اشتعال بودن، سختی پایین، درخشندگی بالا، قابلیت جذب و مقاومت بالاتر (نسبت به دیگر محصولات عایق حرارتی مانند ورمیکولیت) در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت تولید گچ از پرلیت منبسط در تولید انواع گچ های عایق پرلیتی استفاده می کنند اما در حالی که بیش تر مصرف پرلیت به صورت پرلیت منبسط است، ولی برخی اوقات از پرلیت خام هم با توجه به مشخصه های فیزیکی و شیمیایی اش در صنایعی چون ریخته گری، سنگ های زینتی، ساینده ها و… به عنوان منبع سیلیس استفاده می کنند.

فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است