گچ سمنان

گچ ساختمانی

گچ سمنان

انواع گچ ساختمانی معمولی

گچ ساختمانی معمولی همانطور که میدانید، برای مصارف گچکاری زیرکار و گچ کاری روکار تولید میشود. در این صفحه در مورد انواع گچ معمولی صحبت میکنیم.

گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان‌سازی به دلیل اینکه در نمای داخلی ساختمان است از اهمیت مخصوص برخوردار است و به علت ویژگی‌هایی که دارد از زمان‌های قدیم در امر ساختن مسکن (گچ کاری) مورد مصرف قرار می‌گرفت.

در بسیاری از ساختمان‌های قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه که اغلب آن‌ها در اصفهان موجود می‌باشد گچ نقش مؤثری داشته و گچ بریها ی بسیار زیبائی از آن دوران باقی مانده‌است.

قدمت استفاده بشر از گچ به حدود پنج هزار سال قبل می‌رسد. دیواره‌های قبرهایی در مصر که مربوط به آن دوران است بوسیله گچ اندود شده‌است.

در ایران نیز استفاده از انواع گچ به زمان اشکانیان می‌رسد و گچ بری‌های بجا مانده از آن تاریخ گواه این موضوع می‌باشد.

گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین باشد و با اصطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز بوده و همچنین تا آخرین مراحل کار که سفیدکاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی هم از گچ استفاده می‌نماید.

گچ های مختلف ساختمانی سفیدکاری و گچ خاک (زیرکار)

برای آشنایی انواع گچ های ساختمانی باید آنالیز فنی و ساختاری این محصولات را بشناسیم و باهم مقایسه کنیم. گچ دارای انواع مختلفی است که همه آنها از سنگ گچ استخراج شده از معادن تولید میشود.

انواع گچ سفید کاری

  • گچ سفید کاری مش ۴۰
  • گچ سفید کاری میکرونیزه مش ۲۰۰

انواع گچ زیر کار یا اصطلاحا گچ و خاک

  • گچ زیر کار مش ۴۰
  • گچ و خاک آماده

گچ کاردک – گچ درزگیری

از گچ کاردک برای بندکاری و درزگیری صفحات و قطعات گچی و هموار کردن سطوح گچی استفاده می­شود. گچ کاردک گاهی با مسطح کردن درزها توسط نوارهای مخصوص کاغذی یا الیاف شیشه انجام میگیرد تا دو قطعه بهم متصل شده دارای مقاومت کافی باشد. گچ کاردک یا گچ درزگیری دارای زمان گیرش بین ۴۰ الی ۷۰ دقیقه است.

گچ چونه

گچ چونه بصورت مستقیم برای چسباندن صفحات روکش­دار گچی (گچ برگ یا دیوار پیش ساخته گچی) طبق استاندارد ملی ایران به شماره ۷۸۳۰ و صفحات مرکب گچی در داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

گچ مرمری (گچ کین) – Keen

یک از انواع گچ ساختمانی ویژه، گچ مرمری می باشد. جهت تهیه گچ مرمری، انیدریت را کاملاً پودر کرده و در محلول زاج (سولفات ناتریم) خمیر می کنند. سپس آن را در کوره با دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده و در نهایت دوباره آن را آسیاب می کنند تا به صورت کاملا پودر میکرونیزه (گرد) درآید. گچ مرمری حاصل در مقابل آب مقاوم است و میتوان از آن در نما، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی و حمام و استخرها استفاده کرد. گچ مرمری سخت تر و مقاومتر از گچ ساختمانی معمولی است. ملات آن نیز کندگیر است به طوری که پس از ۱ ساعت شروع به گرفتن می کند و پس از ۱۲ ساعت گرفتن آن تکمیل می شود. از این گچ در ساخت مرمر مصنوعی نیز استفاده می کنند.

قیمت گچ درب کارخانه را در وبسایت کارخانه ببنید و یا جهت استعلام قیمت گچ سمنان با واحد فروش کارخانه ما تماس بگیرید.

انواع گچ غربالی، گچ الک ریزی، گچ الک تختی

گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که بطور وفور در طبیعت یافت می شود و تقریبا در تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می باشد. در ایران هم تقریبا در تمام نقاط کشور مخصوصا در کویر مرکزی سمنان و اطراف تهران، جاجرود، آذربایجان، اطراف مشهد و… یافت می‌شود.

سنگ گچ به فرمول ۲H۲O و CaSO۴ از سنگ های ته نشستی بوده و بعلت میل ترکیب شدیدی که دارد بطور خالص یافت نمی شود بیشتر به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت می گردد. سنگ گچ موجود در طبیعت بیشتر مخلوط با آهک و خاک رس است سنگ گچ با بصورت سولفات کلسیم آبدار یافت می شود که به آن ژیپس (گچ خام) هم می گویند یا به صورت سولفات کلسیم بدون آب (CaSO۴) بدست می آید که به آن ایندریت گفته می شود. سولفات کلسیم آبدار (سنگ گچ طبیعی) به صورت های مختلف یافت می گردد.

انواع گچ و سنگ گچ عبارتند از:
  1. سنگ گچ مرمری یکی از انواع گچ می باشد که مصرف گچ پزی نداشته و جزء سنگ های زینتی است و به علت نرمی کار کردن با آن و تراشیدن آن بسیار آسان است و به همین علت از آن برای ساختن وسایل زینتی مانند زیر سیگاری- قاب عکس و غیره استفاده می شود.
  2. سنگ گچ مطبق یکی دیگر از انواع گچ بوده که لایه لایه می باشد و یا سنگ گچ خوشه ای که مانند تارهای ابریشم بهم چسبیده اند این نوع گچ نیز مصرف گچ پزی ندارد.
  3. سنگ گچ معمولی که غیر بلوری بوده و فراوان ترین سنگ گچ است و مصرف گچ پزی دارد. سنگ گچ خالص بی رنگ است سنگ گچ ترکیب شده با کربن به رنگ خاکستری، سنگ و گچ ترکیب شده با اکسیدهای آهن بیرنگ، زرد روشن، کبود و یا سرخ رنگ می باشد که برحسب نوع اکسید آهن این رنگ ها متفاوت است.
انواع گچ بر اساس نوع الک مصرفی زیر طبقه بندی می شود.
ردیف نوع الک گچ الک شده کاربرد
۱ الک توگرمایی (پشت گرمایی) گچ های خیلی نرم گل سازی
۲ الک تخت گچ های نرم کشته سازی
۳ الک گرمایی گچ های متوسط آستر سفیدکاری و آستر سقف
۴ غربال و سرند چشم بلبلی گچ های زیر و خشن آستر بدنه و زیرکار

قیمت گچ ساختمانی

برای استعلام قیمت گچ ساختمانی و صنعتی و خرید گچ، با واحد فروش تماس بگیرید.