گچ سمنان

گچکاری

کاربرد اصلی گچ در ساختمان سازی و مشخصا” برای انجام گچ کاری دیوار، سقف، ستون ها و… است. در این صفحه میتوانید اطلاعات مربوط به قیمت، عکس، بهترین ابزار گچ کاری و بنایی، آموزش انواع ماله و شمشه کشی با گچ، روش ها و مراحل انجام گچکاری دیوار و سقف ساختمان بصورت سنتی (ساده)، مدرن و انواع گچ های ساختمانی مخصوص زیرکار و سفیدکاری را بدست آورید.

گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری
گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری

گچ کاری و گچبری داخل ساختمان چیست و چگونه انجام میگیرد.

گچکاری به انگلیسی plastering نامیده میشود. معمولا” در کشور هایی که از این نظر مدرنتر هستند، از گچ پاششی به عنوان گچ زیرکار و سپس از گچ ساتن به عنوان گچ سفیدکاری (نازک کاری) استفاده میشود. از جمله همسایگان ایران که در آنها این کار مدرنتر از کشور ما انجام میشود میتواند ترکیه، ارمنستان، ترکمنستان را نام برد.


تاریخچه گچ کاری و گچبری

در ایران گچ رابطه نزدیکی با صنعت ساختمان سازی داشته و از قدیم یکی از مصالح ساختمانی سنتی ایران بوده است. تاریخچه گچکاری در ایران بسیار غنی بوده و گچ همواره یکی از مصالح ساختمانی مورد توجه ایرانیان باستان بوده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه لطفا” وارد لینک زیر شوید.

تاریخچه ←

ماله گچ کاری

ماله گچ کاری

ماله گچ کاری یکی از مهمترین ابزار برای انجام گچکاری ساختمان است. ماله، لیسه و کاردک دارای انواع مختلفی با کارایی، کاربرد و جنس متفاوت است که در لینک زیر میتواند اطلاعات کاملی در این باره بدست آورید.

انواع بهترین ماله، لیسه و کاردک گچکاری و گچبری ←

آموزش کار با انواع گچ و خاک و گچ سفیدکاری (مراحل اجرای گچکاری دیوار و سقف ساختمان)

بطور کلی گچکاری دیوار و سقف ساختمان در ۲ مرحله انجام میشود.

 

 • مرحله اول

ابتدا از گچ های زیرکار برای گچ خاک استفاده میکنند که به ترتیب در زیر مراحل آن توضیح داده شده است.

 1. مخلوط کردن گچ و آب با نسبت وزنی یکسان
 2. اجرا روی دیوار ساختمان با ضخامت ۱ الی ۲ سانت

 

 • مرحله دوم

اجرای گچ سفیدکاری به عنوان مرحله نهایی است.

 1. مخلوط کردن گچ و آب با نسبت وزنی یکسان
 2. اجرا روی دیوار ساختمان با ضخامت ۰٫۵ سانت

گچکاری در ایران

 • گچکاری بصورت سنتی

بدین صورت است که ابتدا یک لایه با ضخامت بیشتر روی دیوار به عنوان گچ خاک و سپس یک لایه نازک به عنوان سفیدکاری اجرا میشود. (دوگچه)


 • گچکاری نوین با استفاده از گچ های پلیمری

 از جمله روش های نوین گچکاری استفاده از انواع گچ های ساختمانی زیرکار و روکار (سفیدکاری) پلیمری است که از مزایای آن سرعت اجرای گچ کاری ساختمان میباشد. گچ های پلیمری همانند گچ های سنتی دارای دو نوع زیرکار و روکار میباشد.

از گچ های پلیمری ماننده گیپتون، سیوا و ساتن برای انجام گچ کاری بصورت دستی و از گچ پاششی برای انجام گچ کاری با دستگاه گچ پاش استفاده میشود.

استفاده از دستگاه گچ پاش به منظور گچکاری ساختمان در ایران در سالهای اخیر رو به افزایش است اما عمده کار گچ کاری بصورت سنتی صورت میپذیرد. در این روش ابتدا یک لایه گچ زیرکار با ضخامت تقریبا” یک تا دو سانتیمتر به عنوان گچ خاک با استفاده از دستگاه گچ پاش اجرا و سپس یک لایه نازک به عنوان سفیدکاری بصورت دستی (با استفاده از ماله) انجام میگیرد.

 

بطور کلی استفاده از گچ های پلیمری به ۴ دسته تقسیم بندی میشود.

 1. گچ گیپتون یا بتوگیبس – از این محصول برای گچکاری روی بتن، فوم، دیوار برشی سیمانی و یونولیت استفاده میشود.
 2. گچ پلیمری پاششی
 3. گچ پرلیت دار سبک دستی سیوا
 4. گچ پرلیت دار سبک دستی ساتن

روش و نحوه اجرای گچ و خاک

پس از انجام دادن کار های کرم بندی و شمشه گیری نوبت به اجراء اندود کاری گچ و خاک می رسد. گچ و خاک در حقیقت مرحله اول گچکاری در ساختمان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید.

اجرای گچ و خاک ←

دستگاه گچ پاش

گچکاری مدرن با دستگاه گچ پاش و گچ پلیمری پاششی

یکی از روش های جدید و مدرن گچکاری، استفاده از دستگاه گچ پاش است. گچ مورد مصرف در دستگاه گچ پاش، گچ پلیمری پاششی است. اصلی ترین و مهمترین ویژگی این دستگاه سرعت بالا در اجرا است. با توجه به مهارت گچکار، در طوی یک روز بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ متر مربع با استفاده از دستگاه گچ پاش میتواند گچکاری انجام شود. در لینک زیر میتوانید اطلاعات مربوط به دستگاه گچ پاششی و گچ مخصوص به آن را کسب نمایید.

دستگاه گچ پاش ←

گچ پاششی ←


کدام دیوارهای ساختمان را میتوان گچ کاری شود؟

اجرای گچکاری توسط استادکار (ماهر و حرفه ای) را میتوان روی انواع دیوار، سقف، ستون و… ساختمان با استفاده از گچ های مختلف انجام داد.

 

 • دیوار، سقف و ستونه ای تیغه چینی شده با سفال

یکی از معمول ترین و رایج ترین روش های ایجاد دیوار در ساختمان استفاده از انواع آجر و تیغه های سفالی است. برای ایجاد گچ خاک روی این نوع دیوارها، میتواند از گچ معمولی ساختمانی برای زیرکار، گچ گیپتون و انواع گچ های پلیمری زیرکار (گچ پرلیت دار سبک سیوا و گچ پاششی) استفاده شود.

 

 • کاهگل

برای اجرای گچ روی کاهگل، میتوان از انواع گچ های معمولی و پلیمری استفاده شود. نکته مهم در اجرای گچ روی کاهگل کرم بندی مناسب برای ایجاد سطح صاف است.

 

 • دیوار برشی، بتن و دیوار سیمانی

برای اجرای گچ روی دیوار برشی، بتن و دیوار سیمانی باید از انواع گچ های پلیمری زیرکار مانند گیپتون، سیوا دستی و یا پاششی استفاده شود و در انجام سفیدکاری میتواند هم گچ پلیمری ساتن و هم گچ های معمولی سفیدکاری استفاده شود.

 

 • یونولیت و فوم

فوم و یونولیت یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی برای ایجاد سقف در ساختمان سازی است. برای اجرای گچ روی فوم و یونولیت باید از گچ هایی مانند گیپتون، سیوا و یا پلیمری پاششی استفاده شود. گچ های گیپتون، سیوا و پلیمری پاششی دارای چسبندگی بیشتری نسبت به گچ های معمولی ساختمانی هستند.

 

 • رابیتس

در اجرای گچ روی رابیتس اگر از گچ های تمامی گچ های میتواند استفاده شود.

 

 • آهن و فلزات

اجرای گچ روی فلزات باید از گچ های استفاده شود که چسبندگی بیشتری نسبت به گچ های معمولی دارند.

 

نوع دیوار، سقف و ستون نوع گچ زیرکار (گچ خاک) نوع گچ سفیدکاری(گچ خاک)
تیغه های سفال، آجر، تیرچه گچ های معمولی زیرکار (گچ خاک)، گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ ساتن، گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت
کاهگل گچ های معمولی زیرکار (گچ خاک)، گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت
بتن، سیمان، دیوار برشی گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ ساتن، گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت
فوم و یونولیت گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ ساتن، گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت
رابیتس گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ ساتن، گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت
آهن و فلزات گچ گیپتون، گچ پلیمری دستی سیوا، گچ پلیمری پاششی گچ ساتن، گچ معمولی سفیدکاری، گچ میکرونیزه پرداخت

نسبت، میزان اختلاط و ترکیب آب به گچ
گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری ملات گچ و آب
گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری ملات گچ و آب
گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری
گچ

محاسبه میزان مخلوط کردن گچ و آب برای درست کردن ملات گچ کاری یک امر بسیار مهم است. در مناطق مختلف و با توجه به نوع گچ این نسبت را تعیین میکنند و گچکار ملات گچ و آب را آماده میکند. برای مثال نسبت اختلاط آب و گچ برای گچ های معمولی ساختمانی ۵۰% گچ و ۵۰% آب است و این نسبت برای انواع گچ های پلیمری (گیپتون، سیوا، ساتن و پاششی) تغییر میکند و معمولا درصد گچ بیشتر میشود. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

نسبت آب و گچ (ملات گچ کاری) ←


گچ کشته

گچ کشته برای گچ کاری بصورت کشته کشی است و بدین ترتیب ساخته میشود که گچ کار در زمان مخلوط کردن گچ و آب و آماده کردن ملات گچکاری، گچ و آب را در مدت زمان زیادتری نسبت به حالت معمولی مخلوط کرده و سپس یک لایه نازک به عنوان پرداخت روی دیوار و سقف میکشد.

گچ زنده

ملات گچ کاری که بطور معمول ساخته میشود، گچ زنده است که برای زیرکار (گچ خاک) و روکار (سفیدکاری) استفاده میشود.

در لینک زیر میتوانید روش تهیه ملات گچ کشته و گچ زنده را مطالع کنید.

روش تهیه ملات گچ کاری – گچ کشته – گچ زنده ←


انواع ماله و ابزار گچ کاری
توانایی دورسازی در گچکاری ساختمان ها ظوابط ساخت قوش گچ بری آشنایی اشکال دورسازی در گچ کاری و گچبری تزئینی سنتی پوشش طاق و چشمه انواع قوس ها در معماری اسلامی آشنایی با ابزارزنی و کشوزنی در گچبری

در گچکاری ساختمان از ابزارهای مختلفی مانند استانبولی، ماله، ابزار کشوزنی و… استفاده میشود که کاربردهای متفاوتی دارند که در بالا عکس برخی از آنها را مشاهده میکنید. در لینک زیر میتوانید اطلاعات مربوط به انواع ابزارهای گچ کاری را کسب نمایید.


زیرسازی و آستر دیوار

 زیرسازی و ایجاد آستر یکی از مراحل اولیه گچکاری ساختمانی است که در لینک زیر میتوانید اطلاعات مربوط به آن را کسب نمایید.


ضخامت گچ کاری

برای اجرای گچ کاری در ساختمان همیشه دو مرحله وجود دارد که در جدول زیر ضخامت اجرای گچکاری در هر کدام از مراحل نوشته شده است.

مراحل گچ کاری ضخامت اجرای گچ کاری
گچ خاک (زیرکار) حدود ۱٫۵ سانتیمتر
سفید کاری حدود ۰٫۵ سانتیمتر
گچ کاری ساختمان در هوای سرد زمستان

معمولا” گچکاری سقف و دیوار داخل خانه در هوای سرد فصل زمستان انجام نمیگیرد مگر اینکه از گچی با مقاومت بالا استفاده شود و یا برای انجام آن شرایط خاصی در داخل ساختمان فراهم می آورند.

 

شرایط لازم برای گچ کاری در زمستان

 • پوشانده محل در و پنجره ساختمان در حال ساخت با پلاستیک یرای جلوگیری از انتقال سرما به داخل ساختمان.
 • روشن کردن وسیله گرمایشی در داخل ساختمان در حال ساخت.

 

دلیل بوجود آوردن همچین شرایطی این است که انجام گچ کاری با مشکلاتی مانند ترک خوردن گچ کاری در هوای سرد روبرو نشود.

با توجه به میزان چسبندگی بسیار بالاتر انواع گچ های پلیمری مانند سیوا دستی، ساتن دستی و گچ پاششی، در زمستان هم میتوان با استفاده از این محصولات، گچکاری انجام داد.


گچ کاری روی دیوار برشی (سیمانی – بتنی)، رابیتس، یونولیت، فوم

بطور کلی برای گچ کاری روی سقف و دیوار برشی (سیمانی – بتنی)، رابیتس، یونولیت، فوم، ایزوگام و… باید از انواع گچ های پلیمری به علت چسبندگی بالاتر مانند سیوا یا گیپتون به عنوان گچ زیرکار استفاده کرد. با کلیک بر روی لینک های زیر میتواند نحوه گچکاری روی رابیتس را مطالعه کنید.

زیرسازی و سفیدکاری روی رابیتس ←


انواع ملات گچ کاری

ملات های گچ کاری میتواند مخلوط پودر گچ معمولی ساختمانی با آب، پودر گچ و خاک اماده با آب و… باشد. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

انواع ملات گچ کاری ←


نحوه محاسبه گچ کاری – میزان مصرف گچ در هر متر مربع

محاسبه میزان مصرف گچ مخصوص سفیدکاری و گچ زیرکار، در هر مترمربع، همواره یکی از مشکلات اصلی فعالان صنعت ساختمان بوده است. در این بخش سعی کرده ایم با زبانی ساده و بدور از پیچیدگی های فنی، نحوه محاسبه گچ مورد نیاز را برای شما شرح دهیم. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

برآورد میزان مصرف گچ ←


جاچراغی

گچ کاری یکی از مهمترین مراحل ساختمان سازی است که در حقیقت نمای کار و زیبایی فضای داخلی خانه است. در سالهای اخیر و با توجه به استفاده از انواع پوشش های روی دیوارهای داخلی ساختمان برای زیبایی بیشتر درون خانه مثلا جایی برای چراغهای هالوژن در نظر گرفته میشود. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

جاچراغی ←


چگونه گچ دیوار را زود و سریعتر خشک کنیم؟

چگونه گچ را زود خشک کنیم خشک کردن گچ کاری دیوار  آشنایی با ابزار و وسایل خط کشی دیوار و سقف و طراحی گچبری کشوزنی کشو زنی گچ‌بری

گچ روی دیوار پس از انجام گچ کاری به شکل طبیعی در مجاورت هوا و دمای داخل خانه خشک میشود. روش های نوینی برای خشک کردن گچکاری وجود ندارد. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

چگونه گچ را زود خشک کنیم؟ ←


عکس و تصاویر مربوط به گچ کاری و گچبری ساختمان

با کلیک بر روی لینک های زیر میتواند تصاویر و عکس های مربوط به انواع گچ کاری دیوار و سقف ساختمان را مشاهده کنید.

تصاویر گچ کاری ←


فیلم آموزش گچکاری دیوار، ستون ها و سقف ساختمان

یکی از روش های نوین گچ کاری استفاده از دستگاه گچ پاش است که بطور مکرر در وب سایت در مورد مزایای ان توضیح داده  شده است. دستگاه گچ پاششی (گچکاری اتوماتیک) یک روش بسیار ساده و البته کاربردی در صنعت گچ ساختمانی و گچکاری است .با کلیک بر روی لینک های زیر میتواند ویدیو های مربوط به آن را مشاهده کنید.

فیلم گچکاری ←


دستمزد و قیمت گچ کاری ساختمان

قیمت گچ کاری و گچبری

نرخ و دستمزد مربوط به قیمت هر متر مربع گچ کاری (سفید کاری – نازک کاری و گچ و خاک) ساختمان در مناطق مختلف و بر اساس متراژ کار در ساختمان ها متفاوت است. هزینه و اجرت هر متر مربع انواع ابزار زنی گچ کاری ساختمان با توجه به نوع کار توسط گچکار مشخص میشود. واحد تحقیقات با مطالعات میدانی توانسته نرخ هایی را جمع آوری کند که در لینک زیر قابل مشاهده است.

نرخ گچ کاری ←


نمونه قرارداد با گچ کاران

یکی از مهمترین مسئال برای مهندسین ساختمان اجرای دقیق و بموقع کار توسط پیمانکاران هر بخش است. در لینک زیر میتوانید نمونه قرارداد گچکاری را مشاهده کنید.

نمونه قرارداد با گچ کاران ←


علل ترک خوردگی گچ روی دیوار

علت ترک خوردن گچ کاری

در دیوار برخی ساختمان ها پس از انجام گچ کاری (بلافاصله و یا پس از مدتی) مشاهده میشود که گچ روی دیوار ترک خورده و شکل نامناسبی ایجاد میکند. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

علت ترک خوردن گچکاری ←


علت زرد شدن گچ روی دیوار

علت زرد شدن گچ سقف و دیوار

زرد شدن گچ روی دیوار دلایل مختلفی دارد که یکی از آن ها رطوبت است. ادامه این مطلب را در لینک زیر مطالعه کنید.

علت زرد شدن گچ کاری ←


گچبری

گچبری گچ‌بری آموزش گچبری ترسیم و طرح گچبری محاسبه ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچ بری اصول خط کشی و ترسیم طرح های هندسی قالبسازی در گچبری

یکی از هنر هایی از گذشته تا امروز در ایران بسیار رونق داشته گچ بری است. هنر گچ‌بری یکی از هنرهای وابسته به معماری میباشد که در مناطق مختلف و دوره زمانی متفاوت، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته‌ است. همان‌طور که از نام گچبری پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در آن گچ است. در ایران نیز گچبری در دوره‌های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌هایی بوده‌است. گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی در هنرهای تزئینی دارد. برای مطالعه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.

گچبری ←

فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است