گچ سمنان

اسامی و لیست کارخانه های تولیدکننده گچ

لیست، اسامی و تعداد کارخانه های تولید کننده گچ ساختمانی و سایر محصولات جانبی در سمنان و سایر نقاط ایران

به طور کلی می توان معدن سنگ گچ را در ایران تعداد بالایی دارد به ویژه در کویر مرکزی ایران مانند سمنان که در همه جای آن گچ یافت میشود. نشانه زمینه های گچی این است که در آن هیچ گونه رستنی نمی روید.

زمان چنداد زیادی از تولید گچ ساختمانی در ایران به طریق صنعتی مدرن آن نمی گذرد. اولین کارخانه تولید گچ در فارس به ظرفیت ۵۰۰ تن در روز در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی ساخته شد. هم اکنون در گوشه و کنار کشورمان کارخانجات تولید گچ به وفور مشاهده میگردد.

طبق آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۱ حدود ۴۲۹ واحد تولیدکننده انواع گچ ساختمانی در کشور در حال فعالیت می باشند.

به علت وجود معادن گچ با کیفیت بالا در کویر مرکزی ایران، برترین کارخانجات تولید کننده گچ در استان های سمنان، تهران، اصفهان، یزد و فارس واقع شده اند که بخش عمده ای از محصولات این کارخانجات تولید کننده گچ علاوه بر توزیع بازارهای داخلی به کشورهای همجوار صادر می گردد.

کشورهای عراق، افغانستان، قطر، ترکمنستان، آذربایجانف گرجستان، هند و چین از جمله مهم ترین مقاصد صادراتی محصولات تولیدی در کارخانجات تولید کننده گچ در سراسر کشور هستند که با افزایش کیفیت محصولات از طریق سرمایه گذاری بیشتر در این صنعت می توانند ارز آوری مناسبی را برای کشور به همراه داشته باشند و از فروش محصولات بصورت غیر فرآوری شده و خام جلوگیری کنند.

البته در مورد لیست کارخانه های تولیدکننده گچ ساختمانی در سمنان باید گفت تعداد اندکی از آنها در حالت غیرفعال میباشند.

 

کارخانه های تولیدکننده گچ :

استان تعداد کارخانه گچ
آذربایجان شرقی ۱۲
آذربایجان غربی ۲۰
اردبیل ۱
اصفهان ۳۷
ایلام ۷
بوشهر ۳
تهران ۱۲
چهارمحال و بختیاری ۶
خراسان جنوبی ۴
خراسان رضوی ۴۵
خراسان شمالی ۴
خوزستان ۷
زنجان ۲
سمنان ۴۹
سیستان و بلوچستان ۱
فارس ۴۵
گلستان ۱
قزوین ۲
قم ۹
لرستان ۱۴
مازندران ۴
مرکزی ۱۲
هرمزگان ۵
یزد (تایل های پیش ساخته گچی، گچبرگ، تایل صفحات روکشدار گچی) ۲
کردستان ۲
کرمان ۵
کرمانشاه ۵
کهگیلویه و بویراحمد ۱۳
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است