گچ سمنان
PH گچ

PH گچ

برای شناخت PH گچ بهتر است ابتدا تعریفی کوتاه و جامع از پی اچ داشته باشیم و با این کمیت بیشتر آشنا شویم.

پی‌اچ یا پ هاش (به انگلیسی: PH) یک کمیت مهم لگاریتمی است که میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص می‌کند. بیشتر آبزیان فقط در پی‌اچ بین ۵ تا ۹ زنده می‌مانند.

پی اچ آب خالص که بعنوان معیار سنجش در نظر گرفته می شود عدد ۷ است و نشان دهنده محیط خنثی می باشد. هر چه عدد پی اچ کمتر از ۷ باشد، میزان اسیدی بودن ماده بیشتر خواهد شد و هرچه این عدد بالاتر از ۷ باشد نشان دهنده خواص بازی بیشتر در ماده مورد نظر خواهد بود.

فرمول شیمیایی گچ (بطور کلی انواع سنگ گچ و گچ های سفیدکاری زیرکار گچ خاک گیپتون سیوا ساتن پلیمری پاششی) CaSO۴ می باشد. از نوع فرمول شیمایی گچ می توان به این نکته پی بد که این محصول از انواع نمک ها می باشد و نمک ها به دلیل خواص قلیایی خود دارای پی اچ بالاتر از هفت می باشد. باید توجه داشت که در تعیین PH گچ نقش ناخالصی های موجود در سنگ گچ بسیار بالا است و مقدار این عناصر ناخالصی می تواند بر میزان PH گچ تاثیر مستقم بگذارد.

به همین دلیل است که در صنایع کشاورزی، از سنگ گچ برای تنظیم پی اچ خاک های اسیدی استفاده می کنند و با اضافه کردن گچ پودر به خاک مورد نظر میزان پی اچ آن را به عدد ۷٫۵ تا ۷٫۸ و در حد خنثی می رسانند که مناسب ترین حالت برای کشاورزی است.

کاغذ پی اچ (PH)

تعریف کوتاه و البته خلاصهٔ کاغذ پی اچ (PH): این معرف علاوه بر نشان دادن محیط اسیدی یا خنثی یا بازی میزان بازی یا اسیدی شدن محیط را هم نشان می‌دهد.

برای مثال می توان گفت که رنگ کاغذ پی اچ آغشته به پرتقال نارنجی کمرنگ و آغشته به جوهر نمک قرمز پررنگ است. (معرف در محیط اسیدی قرمز می شود و در محیط بازی آبی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس