گچ سمنان

الک و غربال کردن گچ و خاک

برای الک کردن گچ و خاک و غربال کردن گچ و مخصوصا خاک رس از غربال (ریزتر از سرند چشم بلبلی است استفاده می شود و برای آسترکاری گچ و خاک به کار می رود) اندازه سوراخ های غربال حدود ۲×۲ میلیمتر می باشد و گاهی اندازه سرند حدود ۳٫۵×۳٫۷ میلیمتر می باشد.

الک گچ کاری و گچبری


شناسایی اصول ایمنی و حفاظت

به هنگام غربال گچ و خاک باید دقت نمود تا از پاشیده شدن گرد گچ و خاک در صورت جلوگیری شود چون ممکن است دچار ناراحتی تنفسی یا چشمی گردد. بهتر است به هنگام این کار باید از ماسک تنفسی استفاده شود. در صورت پاشیده شدن گچ در چشم فرد باید سریعا با آب تمیز شستشو داده شود و در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه شود.

رعایت مقررات ایمنی : ایمن سازی محیط کار استفاده از وسایل ایمنی نظیر (عینک مخصوص).


آشنایی با وسایل و ابزار کار

  • غربال و الک

غربال و الک جهت جداسازی ذرات ریزتر گچ و خاک از مواد اضافی و کلوخه ها می باشد و دارای توری فلزی با شبکه های مربع شکل و طوقه ها چوبی یا فلزی می باشند.

  • غربال

غربال در انواع مختلف وجود دارد و هر کدام برای کار بخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. غربال ریزتر از سرند چشم بلبلی بوده و برای غربال کردن گچ و مخصوصا خاک رس مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای آسترکاری گچ و خاک به کار می رود اندازه سوراخ های غربال در حدود ۲×۲ میلیمتر می باشد.

  • الک

الک در انواع مختلفی ساخته شده و هر کدام برای کار بخصوصی بشرح زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

۱-الک: اندازه سوراخهای آن ۱×۱ میلیمتر و برای غربال کردن گچ و آستر سفیدکاری بکار می رود و به پشت گرمائی معروف است.

۲- الک تخت: که برای کشته سازی و کارهای برجسته و روسازی یا ساختمان سازی بکار می رود (سوراخ های این نوع الک بسیار کوچک بوده) و از نظر نرمی به ۲ دسته تقسیم می شود ۵۰ درجه و ۶۰ درجه.

الک پشت گرمایی: یا الک توگرمایی که درشهرهای اصفهان و یا در بعضی از شهرستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، که بدور الک چادر شب و یا پلاستیکی بسته می شود و آجری نیز زیر آن قرار می گیرد. بعد چوبی را بر پشت الک قرار داده و سپس بر سطح گرمایی ، گچ را غربال می کنند. به این ترتیب گچ بسیار نرم و خوبی به دست می آید. چون گرد گچ از درون آن جمع می شود و برای انجام کارهایی در گچبری در زمینه های روسازی، برجسته کار، چدنی و غیره بسیار مفید می باشد (شکل ۴۴ و ۴۳) انواع الک را نشان می دهد.

توجه: هر چه الک به محور قائم نزدیکتر باشد، اصطلاحا گرده گچ داخل پلاستیک یا چادر شب نرم تر و هر چه الک خوابیده تر باشد، زبرتر است. این الک برای گچهایی که دارای شن زیادی هستند (گچ با مش پایین) مورد استفاده قرار می گیرند.


گچ بدون نیاز به الک

گچ ساختمانی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها با مش های مختلف تولید میشود. گچ میکرونیزه دارای بالاترین مش برای انجام گچکاری ساختمان است که در حقیقت میتوان گفت این کالا به سرند نیازی ندارد.

گچ میکرونیزه ←

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس