گچ سمنان

گچ استاکو

گچ استاکو چیست؟

گچ استاکو

گچ استاکو که در انگلیسی با نام stucco یا همان گچ بتا نیمه هیدراته یکی از محصولات تولید شده از سنگ گچ طبیعی می‌باشد که معمولا کاربرد زیادی در تولید بعضی از انواع دیوار گچی پیش ساخته و صفحات روکش دار گچی (گچ برگ) دارد.


تولید گچ بتا از سنگ گچ طبیعی

تولید گچ بتا از ماده اولیه سنگ گچ خام طبیعی به طریق پخت خشک در دمائی بین ۱۲۰ تا ۱۸ درجه سلسیوس به روش حرارت مستقیم در کوره دوار استوانه‌­ای یا توسط گچ­ پزهای ایستاده یا خوابیده که به طور غیرمستقیم گرم می‌­شوند تولید می­گردد. کوره استوانه ­ای دوار با ظرفیت ۵۰۰ تن در روز برای پخت سنگ گچ دانه­ای شکل (به قطر ۰ ال ۲۵ میلیمتر) مناسب است.

برای آشنایی بیشتر با انواع کوره‌های مورد استفاده در صنعت گچ مقاله کوره های گچ پزی را مطالعه کنید.


تولید گچ استاکو

مواد خام سنگ گچ را میتوان بدون خشک کن مانند قبل هم سو با جهت حرکت جریان سوخت بطور مداوم به کوره دوار وارد نمود.

متداول ترین سیستم تولید گچ استاکو یا همان گچ بتا نیمه هیدراته سیستم گچ پز است که این نوع کوره از یک تا بیست تن در روز و اخیرا” با ظرفیت بیشتر طراحی شده است. اندازه این گچ پزها به قطر ۱٫۸ متر و ارتفاع ۱ تا ۳ متر می‌­باشد. محصول حاصل از گچ پزهای بزرگ بدلیل شرایط مناسب پخت مرغوبتر و از نظر اقتصادی بهتر می‌­باشد.

گچ پزهای کوچک دارای افت حرارتی بیشتری هستند. گچ پزهای بزرگ با ظرفیت ۲۰ تن سنگ گچ اولیه نمونه سیستم پخت به روش تبادل حرارتی غیر مستقیم هستند. در این نوع تولید گچ بتا مواد خام تا دانه بندی کمتر از ۲ میلیمتر آسیاب و پیش خشک شده و سپس به گچ پز وارد می­ شود.


ویژگی های گچ استاکو

گچ استاکو، از نظر شمایل ظاهری هیچ تفاوتی با مصالح پودری دیگر مانند گچ معمولی ندارد، اما بدلیل روش خاص تولید آن، دارای ویزگی‌های خاصی همچون استحکام بسیار بیشتر نسبت به انواع گچ معمولی و شکل‌پذیری بالاتر است.

به دلیل برخورداری از ویژگی هایی مثل استحکام و شکل پذیری بالا، از این محصول برای انجام اموری مثل نماسازی نیز استفاده می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس