گچ سمنان
ورمیکس چیست؟

ورمیکس عایق حرارتی (برپایه گچ و سیمان) است که بصورت ملات خشک در پاکت های پلاستیکی مخصوص به وزن هر کیسه ۲۵ کیلوگرم و یا بیشتر بسته بندی گردیده است. از ورمیکس برای حفاظت سطوح مختلف در برابر آتش و حریق بهره می برند، به عبارت دیگر سطحی که با ملات عایق ورمیکس پوشانده شده است، ضد حریق خواهد بود. در حقیق ورمیکس نوعی پودر ملات اندود است که به عنوان عایق حرارتی و برای ضد حریق سازی سطوح مختلف ساختمان کاربرد دارد.


انواع پودر ورمیکس

ورمیکس بر دو نوع است:

 • ورمیکس سی (Vermix C) – پایه سیمانی
 • ورمیکس جی (Vermix G) – پایه گچی

روش استفاده از Vermix-G

این ملات در زمان مصرف فقط با آب مخلوط و استفاده می گردد. میزان اختلاط ماده خشک با آب را استاد کاران گچکار با تجربه خویش مشابه روش ساختن گچ و خاک، با همان نسبتها انجام داده و روش اجرا نیز کاملاً مشابه است. تنها نکته استفاده از ورمیکس جی این است که پس از اختلاط آن با آب از پنجه زدن به مخلوط آماده خوداری نموده تا مخلوط به قوام لازم برسد، بگونه ای که امکان کار کردن آن با ماله بوجود آید. سپس آنرا از داخل استامبولی برداشته و با ماله در بین کرم بندی استفاده نمایید و با شمشه سطح را یکنواخت تسطیح نمایید. پس از خشک شدن سطحی کاملاً شبیه گچ و خاک بدست خواهد آمد.


روش استفاده از Vermix-C

این ملات در زمان مصرف فقط با آب مخلوط و استفاده میگردد. میزان اختلاط ماده خشک با آب را استاد کاران سیمانکار با تجربه خویش مشابه روش ساختن ملات ماسه و سیمان، با همان نسبت ها انجام داده و روش اجرا نیز کاملاً مشابه است. تنها نکته استفاده از ورمیکس سی و بعلت ریز دانه بودن این ملات از اجرای آن با ضخامت های بیش از ۲ سانتیمتر در یک مرحله اجتناب نموده و در صورتیکه نیاز به اجرای ضخامتی بالاتر از دو سانتیمتر داشته، این کار را طی دو مرحله انجام دهید.


روش، محل های استفاده و اجرا

پوشش ضدحریق ساختمان

دیوارهای خارجی ساختمان و سقف پارکینگ و طبقه فوقانی را میتوان از طرف داخل با ورمیکس جی اندود کرده و بدین وسیله بین ۳۷% الی ۵۵% صرفه جویی در مصرف انرژی در واحد سطح دست پیدا کرد. باید بخاطر داشته باشیم در جاهایی که در آینده بر روی آن کاشی چسبانده خواهد شد، باید از ورمیکس سی استفاده گردد. همچنین برای عایق کاری دیوار در مکانهایی که با ریزش آب مواجه هستند نیز از ورمیکس سی استفاده می گردد.

نکته ۱: نظر به الزامی شدن رعایت مبحث ۱۹ مقرارت ملی ساختمان و با توجه به اینکه ورمیکس اجرا شده کاملاً شبیه گچ و خاک به نظر میرسد، قبل، در هنگام و پس از مصرف ورمیکس حتماً مهندس ناظرر پروژه را در جریان قرار داده، فاکتور فروش و پاکتهای مصرفی را تا زمان تأیید مصرف از سوی مهندس ناظر نزد خود نگهدارید.

نکته ۲: جهت رعایت مبحث ۱۹ مقرارت ملی ساختمان، اجرای حداقل ۳ سانتیمتر ورمیکس بر روی دیوارهای آجر فشاری و یا سفالی الزامی است.


مشخصات فنی

 • بجای اجرای دو لایه پوشش دیوار در حال حاضر – یک لایه گچ‌ و‌ خاک و یک لایه گچ سفید کاری – می‌توان تنها با اجرای یک لایه از ورمیکس به ضخامت ۱ تا ۳ سانتیمتر به سطحی آماده رنگ‌آمیزی دست یافت.

 

 • با توجه به اجرای یک لایه اندود به جای دو لایه، زمان کمتری در برنامه زمانبندی پروژه به این آیتم کاری اختصاص خواهد یافت که خود هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم را کاهش خواهد داد.

 

 • لایه اجرا شده به تنهایی تاب تحمل شعله مستقیم آتش و حرارت متمرکز ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را دارا می‌باشد و میتواند در چنین شرایطی پایدار بماند و از انتقال حرارت به سطوح پشتی خود نیز جلوگیری کند. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق).

 

 • با اجرای ورمیکس به ضخامت ۲۵ میلیمتر روی جداکننده‌ها میتوان سطحی عایق در برابر انتقال اصوات را بدست آورد، بسته به فرکانس منبع تولید صوت به میزان ۶۷ تا ۸۵ درصد از آلودگی صوتی کاهش می‌یابد. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث هجدهم (عایق بندی و تنظیم صدا ).

 

 • لایه ورمیکس اجرا شده میتواند بعنوان یک عایق حرارتی از انتقال حرارت بصورت رسانایی جلوگیری نموده و بدینوسیله بیش از ۵۰٪ در انرژی صرفه جویی نمود. مقاومت حرارتی هر سانتیمتر ورمیکس m2.K/W 0.1 می‌یاشد در صورتی که مقاومت حرارتی گچ و خاک برابر۱۲٫K/W m معادل ۱۰ برابر می‌باشد. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی).

 

 • با توجه به ضخامت لایه اجرا شده و همچنین خصوصیات فیزیکی ورمیکس، در مقایسه با ساختمانی که بطور سنتی اندود میگردد (گچ و خاک) به میزان ۷۰ درصد از وزن کل سازه کاسته خواهد شد. که در پروژه‌های در دست طراحی این مهم میتواند به عنوان یک آیتم بسیار کمک کننده در کاهش وزن ساختمان، کاهش ضخامت مقاطع سازه‌ای را در بر خواهد داشت که برآیند تمام این موارد، جواب قابل قبول کاهش هزینه را منعکس خواهد نمود.

 

 • از ورمیکس (ورمیفایر با خصوصیات شیمایی و فیزیکی متفاوت) میتوان به عنوان یک لایه محافظ در برابر حرارت بر روی اسکلت‌های فلزی جهت بالا بردن تاب حرارتی سازه فلزی استفاده نمود. تأمین کننده آیین نامه مقررات ملی ساختمان مبحث سوم (حفاظت ساختمان ها در برابر حریق).

 

 • در هنگام آتش سوزی به دلیل بالا بودن تاب تحمل شعله مستقیم؛ شعله ور نشده و همچنین هیچگونه گاز یا دودی از آن متساعد نخواهدشد و به همین جهت تلفات مسمومیت و خفگی ناشی از سوختن مصالح متعارف؛ منتفی می‌گردد.

 

 • در ساختمانهای اجرا شده همیشه در انتهای مرحله نازک‌کاری اعم از گچ‌و‌خاک و یا سفیدکاری نهایی، انبوهی از ضایعات این مرحله در محل انباشته می‌گردد که می‌بایستی با صرف هزینه نسبت به بارگیری و حمل و تخلیه در محلهای مجاز ضایعات ساختمانی اقدام نمود. ولیکن ورمیکس با توجه به اینکه محصولی کاملاً طبیعی میباشد نیازی به حمل پرتی حاصل از عملیات اجرایی نداشته و می‌تواند به عنوان خاک زراعی در محوطه‌سازی ساختمانها و یا جعبه‌های کاشت (flower Box) مورد استفاده قرارگیرد که در این زمینه نیز هزینه را کاهش خواهد داد.

 

 • با توجه به اینکه این محصول کاملاً طبیعی و معدنی می‌باشد فلذا هیچگونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نکرده و به سهولت به طبیعت بازمی‌گردد. همچنین باعث مشکلات تنفسی و استنشاقی نخواهد شد.

 

 • این محصول در سه گونه اصلی:۱) ورمیکس با پایه گچی برای اندود سطوح داخلی۲) ورمیکس با پایه سیمانی برای اندود سطوح خارجی بنا۳) ورمیفایر برای پوشش ضد حریق ساختمانی و صنعتی

 

 • خصوصیات اجرایی این مصالح به شرح زیر می‌باشد:

نحوه اجرا می‌تواند هم به صورت سنتی تخته ماله و هم بوسیله ماشین و بطور پاششی انجام شود.-  در روش اجرای دستی نسبت به گچ و خاک خستگی (مچ‌بری) کمتری دارد.  بعلت تولید یک سطح روغنی پس از گیرش کامل از رنگبری کمتری نسبت به گچ برخوردار است.-  به نسبت گچ‌وخاک از پرت مصالح کمتری برخوردار است.


خواص حرارتی بعضی مصالح در مقایسه با ورمیکس

ضریب هدایت حرارتی مواد

هرچه ضریب هدایت حرارتی یک ماده کمتر باشد ، آن ماده عایق بهتری است.

مقدار حرارتی که در مدت یک ثانیه از یک متر مربع ماده همگن به ضخامت یک متر در حالت پایدار عبور کند و اختلافی برابر یک درجه کلوین بین دمای دو سطح ماده ایجاد می‌کند را ضریب هدایتی آن ماده می نامند.

 نوع مصالح

ضریب هدایتی

ورمیکس

۰٫۱

بلوک سفالی

۰٫۵۱

آجر فشاری

۱

اندود سیمان

۱٫۵

گچ و خاک

۱

توضیح:

عایق های پلی استایرن و پلی اورتان یکسال پس از استفاده ۲۰ الی ۵۰ درصد عایق بودن خود را از دست می دهند و نیز به دلیل قطعه ، قطعه اجرا شدن پل حرارتی به وجود می آورند درنتیجه عایق مناسبی برای صرفه جویی انرژی محسوب نمی شوند.پل حرارتی نقطه ای ازپوسته ساختمان است که میزان عایق درآن بسیار کمتر از سایر نقاط است (این نقاط شامل محل اتصالات صفحات و… می باشد) و در نتیجه اتلاف حرارتی در آن قسمت، به میزان زیادی بالاتر از میانگین اتلاف از کل بدنه است.

میزان مصرف انرژی بنا، تحت تاثیر تعداد و اندازه پل های حرارتی در پوسته میباشد. تعداد پل حرارتی باایجاد نقاط سرد در پوسته بنا و ایجاد شبنم بر روی سطوح ، باعث افزایش مصرف انرژی و کاهش تاثیر عایق کاری و نیز بدلیل ایجاد رطوبت در اطراف پلهای حرارتی باعث از بین رفتن تدریجی لایه های نازک کاری داخل ساختمان میشود.


مصالح نوین ورمیکس عایق صوت و حرارت (vermix)

هدف از عایق بندی صوتی به حداقل رساندن صدای ناخواسته درساختمانها و ایجاد شرایط مناسب شنیداری جهت تامین سلامت و آسایش ساکنان آن می باشد. 

عایق بندی صوتی در ساختمانهای مسکونی ، هتل ها، مدارس، بیمارستانها، ساختمانهای اداری وتجاری، سالن کنفرانس، سینما و کتابخانه نسبت به شرایط محیطی متفاوت می باشد و آشنایی با ویژگی های صوت جهت انتخاب عایق صوتی مناسب و حصول نتیجه بهتر الزامی است. 

طول موج: فاصله دو نقطه ای که در دو سیکل متوالی یک موج متناوب قراردارند.

فرکانس (بسامد ): تعداد امواجی که در هر ثانیه از یک نقطه عبور می کند.

دامنه: اندازه میزان انرژی در یک موج صوتی بلندی صداها نیز در متمایز کردن آن ها موثر است، هر  چه انرژی سک موج صوتی بیشتر باشد صدای آن بلندتر است.

شدت صدا: شدت صدا میزان انرژی صوت است که ما به بلندی صدا آن را می شناسیم. هر چه شدت صوت بیشتر باشد، دامنه آن بیشتر خواهد بود. بعضی اصوات خوشایند وبرخی آزار دهنده هستند. اصوات خوشایند امواج منظم و هماهنگ هستند وتکرار می گردند، اما امواج ناخوشایند هیچ نظم و هماهنگی در آنها وجود ندارد. عوامل فوق در متمایز کردن اصوات از یکدیگر موثرند بنابراین عایق مناسب بر اساس نوع صوتی که در محیط وجود دارد انتخاب می گردد.

ورمیکس( vermix) بدلیل داشتن ورمیکولیت با ابعاد گوناگون می تواند امواج صوتی را در فرکانسهای مختلف جذب و به انرژی مکانیکی ودر نهایت طبق رابطه  watts001/0=db130 به انرژی حرارتی تبدیل نماید. (انرژی حرارتی حاصل از امواج صوتی ازدحام تماشا گران در یک استادیوم ورزشی می تواند یک استکان آب را به جوش آورد).


ضخامت ۲۵ میلیمتر ورمیکس (vermix)

۱/۳اکتا و   (Hz)

۱۲۵

۲۵۰

۵۰۰

۱۰۰۰

۲۰۰۰

۴۰۰۰

ضریب جذب

(Sabin)

۰/۰۵

۰/۲۰

۰/۵۰

۰/۸۰

۰/۹۰

۰/۸۰

ضریب جذب : نسبت انرژی صوتی جذب شده توسط سطح یک محیط، به انرژی صوتی که به آن سطح برخورد کرده است.


ویژگی ها
 • سبک
 • عایق حرارت
 • عایق صوت
 • ضد حریق
 • ضد شوره (برای جلوگیری از نشست شوره به سطح)
 • ۱۰۰% معدنی
 • با اجرای ورمیکس – جی به عنوان عایق حرارت، اجرای گچ و خاک در ساختمان حذف می گردد.
 • اجرای ورمیکس – جی نیاز به تیم تخصصی ندارد و همانند ملاتهای ساختمانی اجرا می شود.
 • ورمیکس- جی ۷۰% از گچ و خاک سبک تر است به همین علت باعث کاهش وزن ساختمان می شود.
 • ورمیکس- جی پس از اجرا هیچگاه ترک نمی خورد.
 • ورمیکس- جی قابلیت اجرا در ساختمانهای در حال سکونت را نیز دارد.
 • بعلت ملات بودن، ورمیکس- جی عایق حرارتی یکپارچه می باشد و عیوب ایجاد پل های حرارتی را در عایق های دیگر ندارد.

اجرای گچکاری و سیمانکاری
 • ورمیکس – جی در محل اجرا فقط با آب مخلوط شده و توسط دستگاه پاشش یا ماله برروی سطوح (دیوار، سقف) اجرا می شود.
 • هر ۵ کیلو ورمیکس- جی یک مترمربع به ضخامت ۱ سانتیمتر را پوشش می دهد.
 • ورمیکس- جی برروی کلیه مصالح ساختمانی (سفال، آجر، بلوک سیمانی وگچ) قابل اجرا می باشد.
 • ورمیکس- جی به عنوان یک ملات سبک به راحتی بر روی رابیتس قابل اجراست.
 • پس از اجرای ورمیکس بر روی آن یک لایه نازک گچ سفید کاری انجام شده و سپس رنگ می گردد.
 • ورمیکس- جی فقط در مکانهایی اجرا می شود که در شرایط جوی قرار نگیرد، (داخل ساختمان) و مناسب برای اجرا در خارج از ساختمان نیست.
 • در زمان اجرای ورمیکس- جی دمای هوا کمتر از ۱۰- درجه سانتیگراد نباشد.

قیمت هر کیسه ورمیکس سی و جی

برای اطلاع از قیمت ورمیکس سی (پایه سیمان) و ورمیکس جی (پایه گچ) و خرید این محصول می توانید با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است