گچ سمنان

میزان تولید گچ در ایران و سایر کشور های جهان

میزان تولید گچ در ایران و سایر کشور های دنیا

بر اساس اطلاعات موجو مقدار تولید سنگ گچ هر سال در دنیا به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد. چنانچه از مقدار تولید گچ به تنهایی در سالهای ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۶ قابل مشاده می باشد، تولید آن در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۲۵ میلیون تن در مقایسه با تولید گچ در سال ۱۹۷۳ که آن هم ۳۶ الی ۳۸ میلیون تن بوده محاسبه و تخمین زد. مقدار تولید سنگ گچ در سالهای ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ در کل کشور های جهان بطور کلی حدود ۵۰ میلیون تن تخمین زده شده است که از این مقدار فقط ۱۵ میلیون تن برای صنایع تولید سیمان و در سالهای ۱۸۷۳ مقدار استخراج سنگ گچ بین ۶۰ الی ۶۵ میلیون تن ترقی نموده است که در آن سال فقط ۲۵ میلیون تن آن برای صنایع سیمان بوده است.

با مشاهده ارقام تولید گچ در سالهای  ۱۹۶۶ و ۲۰۰۶ مقدار افزایش تولید گچ در طی این چهل سال گذشته رقمی حدود ۲۵۸ درصد ملاحظه می گردد که این نشان دهنده استفاده روز افزون گچ در صنایع مختلف است.

کارخانه گچ

در سال ۲۰۱۰، کشور ما ایران با تولید ۱۳ میلیون تن گچ (کل معادن و کارخانجات تولید گچ در ایران) در مقایسه با تولید جهانی ۱۴۶ میلیون تن ، بعد از چین (۴۵ میلیون تن)، حدود ۹ درصد گچ تولیدی را به خود اختصاص داده و دارای رتبه دوم است و در زمینه­ ی تولید نمک، تنها دارای یک درصد از میزان تولیدات جهانی آن است.

البته در مورد میزان تولید گچ در ایران باید گفت، به دلیل قیمت پایین گچ امکان صادرات این کالا به کشورهای بسیار دور کمتر وجود دارد. این در حالیست که اگر گچ ارزشمندتر بود، قطعا امکان صادرات بیشتر فراهم میشد و میزان تولید بالاتر میرفت.

جدول زیر مربوط به تولید گچ در کشورهای مختلف جهان ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶

۲۰۰۱ ۱۰۵,۱۹۴,۰۰۰  Ton
۲۰۰۲ ۱۱۰,۶۳۸,۰۰۰  Ton
۲۰۰۳ ۱۱۳,۸۵۵,۰۰۰  Ton
۲۰۰۴ ۱۱۹,۹۴۱,۰۰۰  Ton
۲۰۰۵ ۱۲۱,۹۵۸,۰۰۰  Ton
۲۰۰۶ ۱۵۲,۴۸۵,۰۰۰  Ton

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس