گچ

گچ کشته و زنده چیست؟

گچ کشته چیست؟

روش ساخت، طرز تهیه و درست کردن ملات گچ کشته

یکی از ویژگی های مهم گچ بنایی، زودگیر بودن آن است که عملا باعث می گردد امکان کار در زمان طولانی با ملات آن از بین برود. اما برای رفع این مشکل می توان ملات گچ کشته را تهیه نمود و با استفاده از این ملات که زمان گیرش طولانی تری نسبت به گچ زنده دارد، طی مدت زمان طولانی تری به پوشش دهی سطوح پرداخت. گچ کاران معمولاً برای صاف و صیقلی و یکدست کردن سطوح مورد نظر، از ملات گچ کشته استفاده می کنند. از ملات گچ کشته برای انجام لایه نهایی گچ کاری بهره می برند.

البته محصول خاصی به نام گچ کشته در کارخانجات تولیدکننده گچ ساختمانی تولید نمی شود، بلکه شیوه ساخت این ملات، وجه تمایز آن می باشد. ملات این گچ دیرگیرتر بوده و درصورتیکه به روش صحیح تهیه گردد، تا قبل از خشک شدن، قابلیت پلاستیسیته و شکل پذیری خود را حفظ می کند.

برای ساخت ملات گچ کشته باید به روش ذیل عمل کنیم:

 • ابتدا یک ظرف تمیز و مخصوص تهیه ملات را آماده می نمائیم.
 • سپس نیمی از ظرف مورد نظر را با آب تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی پر می کنیم.
 • معمولا برای تهیه ملات گچ کشته، از گچ های مخصوص سفیدکاری با دانه بندی بسیار ریز استفاده می کنند در موارد خاص حتی قبل از تهیه ملات، گچ سفیدکاری مورد نظر را با استفاده از الک با دانه های بسیار ریز سرند کرده تا گچ مرغوبتری حاصل گردد.
 • پس از آن گچ مخصوص سفیدکاری الک شده را به آرامی آب اضافه می کنیم. باید توجه نمائیم همانطور که قبلاً ذکر گردید مقدار آب موجود در ظرف وزنی معادل ۷۰ الی ۸۰ درصد وزن گچ اضافه شده داشته باشد. بطور مثال اگر ۰٫۷ الی ۰٫۸ لیتر آب در ظرف ریخته شده بیشتر از ۱ کیلوگرم گچ به آن اضافه نگردد.
 • بلافاصله پس از اضافه کردن پودر گچ به ظرف محتوی آب شروع به هم زدن مخلوط گچ و آب می کنیم تا از تشکیل بلورهای گچ و سخت شدن ملات جلوگیری بعمل آید. (این مرحله در تهیه ملات گچ کشته بسیار مهم بوده و باید با دقت و سرعت صورت پذیرد).
 • پس از اضافه کردن تمام پودر گچ الک شده، هم زدن را ادامه میدهیم. پیشنهاد می شود این هم زدن حدود ۱۰ الی ۱۲ دقیقه ادامه پیدا کند.
 • بعد از انجام این مرحله، ملات گچ به اصطلاح کشته حاصل گردیده است که دارای قابلیت شکل پذیری بالاتری نسبت به ملات گچ زنده می باشد.
 • نکته پر اهمیت در اینجا این است که ملات گچ کشته دارای مقاومت بسیار پائینی بوده و نباید در ضخامت های بیشتر از ۱ الی ۲ میلیمتر استفاده شود، زیرا درغیر این صورت پس از خشک شده ترک خورده و یا احتمالا پوسته پوسته می شود.

در عکس های زیر مراحل تهیه ملات گچ زنده و ملات گچ کشته را مشاهده می فرمائید. با ذکر این توضیح که در تهیه ملات گچ زنده دقایقی پس از اضافه کردن گچ به آب شروع به مخلوط کردن ملات می نمائیم اما در تهیه ملات گچ کشته ابتدا گچ را با الک دانه ریز غربال کرده و بلافاصله پس از اضافه کردن گچ به آب حدود ۱۰ الی ۱۲ دقیقه ملات را با دست یا همزن کاملاً مخلوط کرده تا یکدست و یکنواخت گردد.

گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری

طرز تهیه ملات و ساخت گچ زنده

برای تهیه ملات گچ زنده جهت مصارف سفیدکاری و زیرکار به ترتیب ذیل عمل خواهیم کرد

 • ابتدا یک ظرف تمیز و مخصوص تهیه ملات را آماده می نمائیم.
 • سپس نیمی از ظرف مورد نظر را با آب تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی پر می کنیم.
 • پس از آن گچ یا گچ خاک مخلوط شده را از بسته بندی خارج کرده و به آب اضافه می کنیم. باید توجه نمائیم همانطور که قبلاً ذکر گردید مقدار آب موجود در ظرف وزنی معادل ۷۰ الی ۸۰ درصد وزن گچ اضافه شده داشته باشد. بطور مثال اگر ۰٫۷ الی ۰٫۸ لیتر آب در ظرف ریخته شده بیشتر از ۱ کیلوگرم گچ به آن اضافه نگردد.
 • سپس به محلول ۱ الی ۲ دقیقه زمان می دهیم تا فعل و انفعالات شیمیایی مربوط به تشکیل بلورهای گچ (جوانه زدن بلورهای گچ) صورت پذیرد و سپس مخلوط را با دست یا همزن کاملاً مخلوط کرده تا کاملاً یکدست و همگن شود.
 • پس از آن حدود ۵ الی ۷ دقیقه فرصت برای استفاده از این ملات گچ خواهیم داشت و می توانیم با استفاده از کاردک مخصوص گچ کاری، ماله گچ کاری و شمشه، سطح مورد نظر را پوشش دهی نمائیم.

بعلت زودگیر بودن گچ با وجود آنکه ملات آنرا بسیار کم درست می کنند (حداکثر اندازه یک استانبولی) نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده و کاملا” صیقلی نمود زیرا قبل از آنکه بتوانیم سطح گچ را با ماله پرداخت نموده تا سطح صافی بدست آوریم گچ سخت شده و حالت پلاستیک بودن خود را از دست می دهد.( سخت شدن ملات گچ با خشک شدن آن اشتباه نشود) بدین لحاظ پس از آنکه روی گچ و خاک را با ملات گچ اندود نمودند برای آنکه سطحی کاملا ًصیقلی بدست آید. روی آنرا کشته می کشند. کشته ملات گچی است که هیچ وقت سخت نمی شود و تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیسیته خود را از دست نمی دهد البته باید توجه داشت که ضخامت کشته حداکثر نباید از یک میلیمتر تجاوز کند زیر در غیر اینصورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا می شود.

برای ساختن ملات گچ کشته کشی، ابتدا گچ را از الک های بسیار ریز رد می نمایند آنگاه آنرا مانند ملات معمولی گچ می سازند ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آنرا مالش داده و مانع ایجاد کریستالهای لازم جهت سخت شدن می گردد و بدین طریق پس از ده تا دوازده دقیقه که ملات را مالش دادند این ملات قبل از خشک شدن سخت نمی شود و به آن در اصطلاح بنائی کشته می گویند. ملات کشته بعلت آنکه سخت نمی شود. به کارگران گچ کار فرصت می دهد تا سطوح وسیعی را بوسیله آن با ماله کاملا ً صیقلی نماید.

این گچ را مانند گچ نیم کش تهیه میکنند و پس از آنکه شروع به سفت شدن کرد آنرا دوباره به هم میزنند،مالش میدهند و هر چقدر آب خود را از دست بدهد به آن آب اضافه میکنند تا سیراب شود وبه صورت خمیر در آید. برای تهیه گچ کشته از گچ خیلی نرم استفاده میکنند.

گچ کشته برای گچبری هم استفاده میشود به این صورت که ابتدا گچ کشته را برای ایجاد زیر سازی طرح به مقدار زیاد مالش داده و روی دیوار میمالند بطوریکه برای قسمت های عمده نقش برجسته روی دیوار بماند ، سپس همین که گچ به غلظت پنیر خود را گرفت ،نقش ها و تصاویر اصلی توسط کاردک های مخصوص تراشیده شده و برای قسمت های کوچکتر هر کجا که لازم باشد گچ تازه می افزایند سرانجام پس از آنکه گچ مانند سنگ سخت گردید آنرا می تراشند.


روشهای تهیه ملات گچ کشته ساختمانی

ملات ماده خمیری شکلی است که مصالح بنایی را به یکدیگر می‌چسباند و آنها را به دیوار و سایر اجزای ساختمان بدل می‌سازد. هر نوع ملات که بخواهیم بسازیم باید بعد از تعیین اجزاء تشکیل دهنده ملات و مخلوط کردن آنها به آن آب اضافه کرده و دوباره ملات رامخلوط کنیم تا یکنواخت، همگن و روان گردد.

ملات ها عموماً به دو دسته هوازی و آبی تقسیم بندی می شوند و بر اساس تعریف ذیل، انواع ملات های گچ ساختمانی در دسته ملات های هوازی تقسیم بندی می گردند.

۱- ملات های هوازی: ترکیبات فعل و انفعالات آنها در هوای خشک انجام شده و مقاوم می‌گردند. →چنانچه هوازی در مجاورت رطوبت قرار گیرد ابتدا در آنها دگرگونی به وجود آمده و چنانچه اندود باشند طبله کرده و اگر در بین رجها به کار رفته باشد، اسکلت دچار نقایصی فنی شده و بالاخره ماهیت خود را از دست داده و در نتیجه سبب تخریب بنا می‌گردد.

۲- ملات های آبی: که در مجاورت رطوبت و یا در زیر آب خودگیری خود را انجام می‌دهند و سخت می‌گردند.

بر همین اساس ملات گچ یک ملات هوازی و ماده ای چسبناک خواهد بود که از مخلوط کردن (حل کردن) بلورهای گچ در آب تشکیل گردیده و برای پوشش دهی دیوارها و سقف های داخلی ساختمان مورد مصرف قرار خواهد گرفت.

مقدار آبی که یک کیلو گرم پودر گچ احتیاج دارد تا ملات بشود از لحاظ تئوری ۰٫۲ لیتر است یعنی تقریبا ۲۰ درصد وزن گچ. ولی عملا ًبرای آنکه شکل پذیری بهتری در ملات گچ ایجاد شود و کارگران مجال کارکردن با آنرا داشته باشند باید به ملات گچ در حدود۷۰ تا ۸۰ درصد وزنش آب اضافه نمود.

البته بقیه این آب پس ازخشک شدن گچ تبخیر گشته و جای قسمتی از آن دراثر ازدیاد حجمی که گچ درموقع سخت شدن پیدا می کند پر می شود. ولی با توجه به اینکه ملات گچ پس از سخت شدن خشک می شود و پس از سخت شدن دیگر ازدیاد حجمی درآن بوجود نمی آید لذا همیشه جای قسمتی از آبهای تبخیر شده بصورت تارهای مویین در آن باقی خواهد ماند.

ملات های گچ و همچنین ملات گچ و خاک آماده بیشتر موقع ساختن طاق ضربی و دیوار های تیغه ای ۵ سانتی متری به کار می رود. درصد خاک و گچ بستگی به سرعت گیرایی گچ دارد و معمولاً حدود ۸۰ در صد گچ و ۲۰ درصد خاک رس است علت اضافه نمودن خاک رس به گچ این است که اولاً گچ وخاک ملاتی دیر گیر تر نسبت به ملات گچ خالص هست در ثانی وجود خاک در گچ آن را پلاستیک تر (خاص شکل پذیری ملات را بیشتر می کند ) می کند.ملات گچ و گچ و خاک از ملات های نسبتاٌ زود گیر هستند و بر اساس استاندارد ملی ایران دارای زمان گیرش اولیه حدود ۷ الی ۱۲ دقیقه هستند.

۱- ظرف مخصوص تهیه ملات گچ

گچ کاری ملات گچ و آب زمان گیرش گچ

۲- اضافه کردن آب به ظرف

گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری ملات گچ و آب

۳- افزودن پودر گچ به ظرف محتوی آب

گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری ملات گچ و آب

۴- هم زدن محلول آب و گچ

گچ کاری گچ بری گچکاری گچبری

۵- ملات نیمه آماده

گچ

۶- ملات آماده گچ کاری

گچ کشته آموزش تهیه گچ کشته تفاوت گچ کشته و گچ زنده ملات گچ آموزش گچ کاری آموزش تهیه ملات گچ گچ کشته چیست

زمان مصرف گچ از لحاظ دما

با توجه به آنکه گچ در موقع ملات سازی گرما تولید می کند بطوریکه تقریبا تا حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه گرم تر از محیط کارگاه می شود بدین سبب از لحاظ تئوری می توان ملات گچ را در دماهای زیر صفر نیز مصرف نمود ولی عملا در کارگاهها باید از این کار خودداری کرده و حداکثر ملات گچ را در دماهای کمتر از ۵ یا ۶ درجه بالای صفر مصرف ننمائیم. به عبارت دیگر بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که گچ کاری ساختمان در فصول گرم و معتدل سال صورت بپذیرد.

به علت زودگیر بودن گچ با وجود آنکه ملات آنرا بسیار کم درست می کنند (حداکثر به اندازه یک استانبولی) نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده و کاملا صیقلی نمود زیرا قبل از آنکه بتوانیم سطح گچ را با ماله پرداخت نموده تا سطوح صافی به دست آوریم گچ سخت شده و حالت پلاستیک بودن خود را از دست می دهد. بدین لحاظ پس از آنکه روی گچ و خاک را با ملات گچ اندود نمودند برای آنکه سطحی کاملا صیقلی به دست می آید.روی آن را کشته می کشند. البته استفاده از گچ های پلیمری نیز یک راه حل دیگر برای رفع محدودیت زمان گیرش گچ خواهد بود.

گچ های پلیمری پاششی، گچ سیوا و گچ ساتن که برای مصارف زیرکار و روکار در گچ کاری نوین مورد استفاده قرار می گیرند دارای افزودنی هایی هستند که زمان گیرش آن ها را به میزان قابل توجهی افزایش داده و عملا محدودیت زمانی در مصرف ملات گچ زنده را از بین برده اند. البته این گچ ها دارای خواص مثبت دیگری نیز هستند که در بخش های صفحات اختصاصی هریک از این محصولات قابل مطالعه می باشد.

کشته ملات گچی است که هیچ وقت سخت نمی شود و تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیسیته و شکل پذیری خود را از دست نمیدهد البته باید توجه داشت که ضخامت اجرای ملات گچ کشته نباید حداکثر از یک الی دو میلیمتر تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت پوسته پوسته شده، ترک میخورد و احتمالاً از سطح کار جدا می گردد.


علل ترک خوردن گچ پس از خشک شدن

گاهی در برخی ساختمان مشاهده می شود که سطوح گچ کاری شده پس از خشک شدن و سخت شدن دچار ترک خوردگی گردیده و شکل بسیار بدی به آن دیوار یا سقف می دهد. این ترک خوردگی می تواند به دلایل زیر باشد:

 • اگر در موقع ساختن ملات گچ، مقدار گچ را که درآب می ریزیم از حد معینی کمتر باشد (درصد وزن آب نسبت به گچ زیاد باشد) بطوریکه گچ نتواند پس از انبساط حجم آب مصرف شده در ملات را پر کند در نتیجه گچ پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا کرده و اصطلاحاً می ترکد.
 • اگر کلفتی ملاتی که روی دیوار می کشیم از ۷ الی  ۸ سانتی متر بیشتر بودهو آن را در یک نوبت گچ کاری کنیم، لایه های بیرونی (روئی) گچ در اثر مجاورت با هوا به فوریت خشک می شوند، در حالی که هنوز لایه های درونی مرطوب هستند و اگر این لایه ها هم بخواهند خشک شوند یعنی آب آنها تبخیر شود ناچارا باید در سطح گچ کاری ترکهایی ایجاد شود تا امکان خروج بخارآب لایه های زیرین حاصل شود.
 • اگر در فصل سرما و دمای زیر صفر درجه اقدام به گچ کاری بنمائیم و آب ملات گچ قبل از انبساط و سخت شدن گچ یخ بزند فعل و انفعالات شیمیایی برای سخت شدن در ملات متوقف می شود. پس از انکه یخ ذوب شد گچ فاسد شده و دیگر به انبساط خود ادامه نمیدهد در نتیجه درسطح گچ کاری شده ترک خوردگی مشاهده می گردد.
 • بعضی از ترکها  در گچ کاری بعلل فوق نبوده و در اثر نشستهای ساختمان بوجود می آید این ترکها معمولا با زاویه ۴۵ درجه نسبت به افق ظاهر می شود.

علت زرد شدن گچ دیوار

زرد شدن گچ دیوار پس از انجام عملیات سفیدکاری یکی از مشکلاتی است که برای سازندگان ساختمان همیشه دردسر ساز بوده است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مرحله نهایی گچکاری با چنین مشکلی رو به رو شده باشید. برخی معتقدند که این مشکل به خاطر رطوبت سطح زیرکار پیش می آید و برای جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل باید تا زمان خشک شدن کامل گچ زیرکار صبر کنیم. ولی در حقیقت علت زرد شدن گچ بطور مستقیم به نوع گچ مصرفی بستگی دارد. عامل اصلی زرد شدن گچ سفیدکاری وجود مقادیر بالای ترکیب شیمیایی انیدریت در این محصولات است، بطوریکه می توان گفت انیدریت موجود در گچ هر چه بیشتر باشد احتمال زرد شدن گچ بیشتر خواهد شد.

این ترکیب شیمیایی که در لایه های بیرونی معادن سنگ گچ وجود دارد بیشتر تحت تاثیر عاملی مانند نور خورشید و دیگر عوامل جوی و طبیعی ایجاد می گردد. همچنین شکل استخراج سنگ گچ نقش به سزایی در کیفیت محصول نهایی خواهد داشت. این نوع گچ (انیدریت) معمولا سبک تر بوده و از مقاومت کمتری بر خوردار است. به این شکل که در مرحله اول آتشباری و انفجار، لایه های فوقانی را بر می دارند و سپس در مرحله دوم به انفجار لایه های زیرین می پردازند. محصول لایه های فوقانی که دارای انیدریت بیشتری است و احتمال زرد شدن گچ سفیدکاری در آن بالاست در فرایند تولید باید جدا سازی شود در غیر این صورت، تهیه گچ سفیدکاری با این سنگ گچ نامرغوب باعث ایجاد مشکل زرد شدن دیوار پس از سفیدکاری خواهد گردید. اگر با مشکل زرد شدن گچ روبرو هستید می توانید از آن کالا به عنوان گچ زیرکار استفاده کنید. حل این مشکل راهکار دیگری ندارد و گچی که پس سفیدکاری زرد می شود، درحقیقت کالایی معیوب بوده و آن را به هیچ عنوان نمی توان در انجام عملیات سفیدکاری مصرف نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علل و دلایل زرد شدن گچ سقف و دیوار پس از اجرا لطفا این نوشته را مطالعه کنید.


زمان گرفتن ملات گچ

گچ ساختمانی باید زود شروع به گرفتن و سخت شدن نموده و سخت شدن آن نیز باید خیلی زود پایان یابد گچ ساختمانی مرغوب آن است که زمان گرفتن آن زودتر از ۸ دقیقه شروع نشود و حداکثر از ۲۵ دقیقه دیرتر شروع به گرفتن ننماید و پایان سخت شدن آن نباید زودتر از ۲۰ دقیقه و دیر تر از یک ساعت باشد. توجه به این نکته در گچکاری ضروری است که زمان گیرش اولیه و ثانویه (نهایی) انواع گچ های پلیمری (گیپتون، سیوا، ساتن و پاششی) به مراتب بسیار بالاتر از گچ های معمولی ساختمانی است. گیرایی اولیه گچ گیپتون حدود ۱۵ دقیقه و سایر گچهای پلیمری حدود ۶۰ دقیقه است. با تغییر میزان گچ و آب میتوان زمان گیرایی را تغییر داد.


اندازه گیری زمان شروع و پایان گرفتن گچ

اگر دریک ظرف مقداری آب بریزیم و روی آن به مقداری لازم گچ اضافه کنیم (به همان مقدار که برای ساختن ملات های کلی ساختمان گچ داخل آب می ریزیم) شروع زمان سخت شدن ملات گچ از لحظه ای محاسبه می شود که اگر داخل مخلوط را بوسیله میخی خط بیاندازیم بلافاصله جای خط پر نشود و پایان زمان سخت شدن آن زمانی است که اگر روی ملات سخت شده با انگشت ضربه بزنیم روی ملات درمحلی که ضربه زده ایم آب ظاهر نشود. (مقدار این ضربه باید درحدود ۵/۰ کیلو گرم بر سانتیمتر مربع باشد).

شروع زمان گرفتن گچ از لحظه ای است که گچ را داخل آب می پاشیم و مدت سخت شدن آن ازلحظه ای است که جای شیار روی ملات باقی بماند تا زمانی که در اثر ضربه زیر انگشت آب جمع نشود.

باید توجه که گچ سخت شده شکل پذیری خود را از دست می دهد و دیگر قابل مصرف نیست، نباید سخت شدن گچ راباخشک شدن آن اشتباه کرد خشک شدن گچ با توجه به گرمی و سردی هوا ممکن است از چند ساعت تا چند روز بطول بیانجامد. خشک شدن گچ وقتی پایان می یابد که رنگ آن کاملا ً سفید شود.


توانایی سفید کاری با گچ کشته و دو گچه
 1.  با پیمانه به نسبت ۳ پیمانه آب و یک پیمانه گچ را در استامبولی ریخته با هم مخلوط می کنیم.
 2. عمل هم زدن گچ را هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه یکبار تکرار می کنیم، تا کاملا آب آن از بین برود (یعنی آب گچ توسط خود ملات کشیده شود.)
 3. عمل ورز دادن را آنقدر ادامه می دهیم، تا گچ توان و گیرایی خود را از دست بدهد.
 4. امکان اضافه کردن آب کجدد نیز به ملات وجود دارد ولی باید عمل ورز دادن را ادامه دهیم تا زمانی که ملات گچ از لای انگشتان دو دست خارج شود.
 5. پس از آماده شدن گچ کشته، به مقدار لازم روی سطح کار به طور یکنواخت به ضخامت یک میلی متر، با ماله گچ می کشیم و ماله کشی را به صورت رفت و برگشت انجام می دهیم.
 6. در پایان کار می توان با کشیدن پارچه خیس روی سطح کار پرداخت شده کشید تا کاملا سطحی صیقلی و براق داشته باشیم.

توجه: آب را باید در حدی به گچ کشته اضافه نمود که گچ کشته را بتوان در دست نگهداشت. هر چه با ماله پرداخت، (بر سطح کار بکشیم، استقامت گچ کشته بیشتر شده و اگر گچ کشته را ضخیم (کلفت) بر روی کار بکشیم بعد از مدتی ترکهایی ریز بر روی سطح کار به وجود می آید و به زیبایی کار لطمه وارد می کند.

در ضمن قبل از کشته کشی باید دقت نمود که اگر سطح کار خشک می باشد آن را مربوط نمائیم برای مرطوب کردن آب را به صورت فشار (اصطلاحا پودری) می پاشند.

 

دو گچه

سطوحی که نیاز است از سطوح دیگر برجسته باشد، با قلم دو سر یا ماله کوچک یا با کاردک به وسیله گچ خوش مایه آن را دو گچه کرده و بلافاصله آن را زیر و رو کرده آماده ساخت و ساز می کنند.

گچ خوش مایه وقتی بر روی هم انداخته می شوند (کار، دو گچه) بیشتر همدیگر را جذب می کنند این عمل به دقت زیادی نیاز دارد. در هر مرحله از کار باید نسبت آب به گچ یکسان باشد تا گچ فعلی به گچ جدید جوش بخورد، اگر گچ زیری شل باشد و گچ رویی سفت تر تهیه شود با اندک فشاری این دو همدیگر را ول می کنند و از کار جدا می شوند.

بنابراین در موقع دوگچه کردن در جاهایی که لازم است دوگچه می بایستی زیرسازی با روی کار (دوگچه) هماهنگی از نظر شل و سفت بوده گچ دقت لازم بعمل آید تا کار پس از خشک شدن از یکدیگر ول نشده و آسیب نبیند.


آشنایی با اصول ساختن و تهیه ملات گچ کشته

ابتدا گچ را الک کرده و پس از اطمینان از مناسب بودن گچ برای تهیه ملات گچ کشته، به نسبت ۳ برابر گچ و یک برابر آب با یکدیگر مخلوط کرده. برای تهیه آن می بایستی پس از ریختن گچ در آب عمل هم زدن گچ را به طور متناوب هر ۱۰ یا ۲۰ ثانیه یکبار تکرار نموده تا کاملا آب توسط گچ گرفته شده و از بین برود. به این نوع ملات گچ امکان اضافه کردن آب وجود دارد ولی عمل ورز دادن را باید ادامه داد تا زمانی که گچ از لای انگشتان دو دست براحتی خارج شود.

در اصطلاح گچ کاری به این عمل کشتن گچ گفته می شود، عمل ورز دادن را باید تا جایی ادامه دهیم تا گچ توان و گیرایی خود را از دست داده و همانطور که در بالا ذکر گردید از لای انگشتان خارج شود.


آشنایی با طریق دست گرفتن و نحوه کار کردن با ماله گچ کاری

دسته ماله را در دست بگیرید و آن را آرام روی ملات بکشید. البته موقع کشیدن ماله روی ملات باید سعی شود که همیشه یک طرف آن (طول ماله) با ملات تماس داشته و طرف دیگر آن به اندازه ۱ تا ۱٫۵ سانتیمتر از ملات جدا باشد.

سطحی که آن را اندود می کنیم اگر ناصاف یعنی گود باشد گوشه های ماله به هنگام کشیدن روی ملات در داخل گودی سطح به خوبی حرکت نمی کند، و نیزی گوشه ها به داخل ملات فرو می رود و مانع حرکت ماله می شود و یا اگر سطح برجسته باشد لبه ماله به آسانی روی آن حرکت می کند و بعد ماله در روی بندی از خود خطهایی به جای می گذارد و چنانچه سطح صاف باشد ماله حرکت خود را صحیح انجام می دهد و این امر صحیح بودن کار را نشان می دهد.


شناسایی اصول سفیدکاری با گچ کشته و پرداخت سطح

پس از اینکه گچ آماده روی کار کشیده و زیر کار صاف و صیقلی شد، گچ کشته را به ضخامت یک تا حداکثر دو میلیمتر روی کار کشیده و با ماله پرداخت آن را صافکاری می کنند.

هر چه بیشتر ماله روی کشته کشیده شود رو کار بهتر و صاف تر عمل می گردد. خاصیت کشته اینست که منافذ ریزکار را پر کرده و دو بندها را (جاهائی که دو سر گچ کاری به هم می رسند) پر نموده و کار را صاف نشان می دهد دیگر اینکه گچ آماده زیر کار را از گچ غربالی می کشند و دانه های گچ کاملا در روکار نمایان می باشد و کشته کشی آن را از بین می برد.

اگر ضخامت کشته را اضافه بر مقدار معین بکشند باعث ترک خوردگی روکار می شود. در ضمن کشته چون سوراخ های ریز دیوار را پر می کند از لحاظ بهداشتی مفید بوده و محلی برای نمود میکروب در دیوار بجا نمی ماند.


آشنایی با ساختن گچ الک تختی و موارد استفاده با آن

گچ کشته که برای پرداخت کردن روی گچ آماده به کار می رود به این طریق آماده می شود. گچ کشته باید بسیار نرم باشد. یعنی گرد گچ آن از الک تخت گذشته باشد (الک تخت الکی است که در هر سانتیمتر مربع ۲۰۰ تا ۵۰۰ سوراخ دارد.)

گچ کشته را مانند گچ آماده می سازیم پس از آنکه شروع به سفت شدن کرد آن را به هم می زنند و مالش میدهند و هر مقدار آب خود را که از دست داد به آن آب اضافه می کنند تا سیراب شود و به صورت خمیری درآید، که آن را گچ کشته می گویند. موقعی گچ کشته شده که حالت ملات گچ معمولی داشته باشد و آب خود را از دست ندهد و حالت خودگیری نداشته باشد این خمیر پس از مدتی که روی کار ماند آب خود را از دست می دهد و آنگاه می توان روی آن را پرداخت نمود.


شناسایی اصول سفیدکاری با گچ الک تختی و پرداخت سطح

گچ سفیدکاری یا گچ الک تختی یکی از مواردی است که پس از اتمام آسترکشی بر روی آن انجام می شود. گچ الک تختی گچی است بسیار نرم که با گچ آغشته که از الک تخت و بسیار نرم بدست آمده که در سفید کاری استفاده می شود.

پس از آنکه سطح کاملا صاف گردید روی آن را با ماله پرداخت (بر سطح کار) می کشند تا استقامت گچ کشته، بیشتر شود. در صورتی که گچ کشته را ضخیم (کلفت) بر روی کار بکشند بعد از مدتی ترک هایی ریز بر روی سطح کار بوجود می آید که این کار به زیبایی کار لطمه وارد می سازد. در پایان کار می توان بوسیله کیسه نایلون فریزر که داخل ابری ضخیم قرار داده ایم، بر سطح کار پرداخت شده کشیده تا کاملا صیقلی و براق گردد.


آشنایی با کشیدن پارچه خیس روی سطوح پرداخت شده

پنبه آب (یا پارچه خیس) عبارت است از یک گلوله که آن را داخل ظرف آبی فرو برده و پس از اینکه مقداری آب بخود جذب نمود آن را با همان رطوبتی که دارد روی قسمت ناصاف کار و یا قسمت هایی که باید پرداخت شود بطرفی (یکطرفه) بآرامی حرکت می دهند. البته قسمت های گچ پنبه آب خورده به صافی قسمت های پرداخت شده نمی شود ولی چون غیر از ماله و پنبه آب ابزرای برای صاف کردن کنج کار و جاهایی که حرکت ماله مقدور نباشد نیست بدین دلیل از پنبه آب استفاده می کنند مخفی نمایند که در گچ بری – بوته سازی در قسمت های گچی از پنبه آب نیز استفاده می کنند.

گچ پلیمری
خرید آنلاین گچ
گچ گیپتون
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است