گچ سمنان

کاربرد گچ

خواص انواع گچ های ساختمانی

گچ در صنعت ساختمان سازی و بسیاری صنایع دیگر مصرف دارد اما عمده مصرف گچ در صنعت ساختمان می‌باشد. در ادامه به بررسی مصارف گچ در صنایع مختلف خواهیم پرداخت و هریک را به اجمال توضیح خواهیم داد.

کاربرد گچ در کشاورزی

مزایای استفاده از گچ در باغ پسته

کاربرد گچ در کشاورزی

گچ خام همان سولفات کلسیم معدنی است و دارای دو نوع فرمول میباشد.

 • فرمول شماره یک – هیدراته         CASO۴.۲H۲O
 • فرمول شماره دو – بدون آب          CASO۴

دو منبع اصلی گچ در طبیعت وجود دارد یکی رسوبات بر جای مانده در اطراف سواحل در دریا و دیگری معادن گچ خام موجود که معمولا” حاصل از آبشویی شدید بسترهای رسوبی است. جای تعجب اینجاست که با این همه منابع گسترده گچ خام در ایران کاربرد آن در باغات پسته بشدت شور و قلیایی شده استان کرمان و نواحی پسته خیز کم است و حتی در حد بسیار بسیار کم است.

ماده ای که کاربرد آن می تواند در حد یک معجزه در باغات پسته عمل کند البته اگر اصولی مصرف شود. کاربرد گچ به صورت خام سابقه ای تقریبا طولانی در کشاورزی دارد و از سال ۱۷۶۸ میلادی یعنی حدود از حدود ۲۵۰ سال پیش گچ به منظور اصلاح خاک بکار میرفته است. استفاده از گچ در کشاورزی از قرن ۱۸ میلادی در اروپا روی بسیاری از محصولات از جمله انگور و سیب رواج پیدا کرد.

در آمریکا اولین ایالتی که به صورت گسترده از گچ برای بهبود شرایط خاک استفاده کرد پنسیلوانیا بود. در اوایل کار اضافه کردن گچ در یولاف به میزان ۲۱۰ تا ۵۵۰ کیلوگرم در هکتار باعث افزایش عملکرد چشمگیری شد. گچ موجب سبک کردن خاک، افزایش نفوذپذیری و زهکشی خاک، افزایش مقاومت گیاهان در برابر استرس ها مخصوصا خشکسالی ها می شود.

اضافه کردن گچ خام موجب پایداری و ثبات خاک و توسعه کشاورزی پایدار می شود بخصوص در شرایط بسیار تاثر بار خاک و آب مناطق پسته خیز استان کرمان. در ایالات متحده حدود ۳۰ نوع محصول مختلف کودی (پایه گچ) از گچ خام خام استحصال می شود به اسمهای مختلف و هر کدام کاربرد جداگانه و مخصوص به خود را دارند.

بسیار منطقی است که در استان کرمان نیز اینچنین کارخانه هایی احداث شوند و به تولید محصولی بپردازند که بیشترین سازگاری را با شرایط آبی و خاکی استان داشته باشد.

 از جمله مزایای دیگر استفاده از گچ خام در باغات پسته کاهش شوری و تعدیل آن در نواحی ریزوسفر ریشه درختان پسته است و مزیت دیگر اسیدی کردن خاک بشدت قلیایی شده نواحی پسته کاری است.

Ca و S کلسیم و گوگرد موجود در گچ خام موجب رفع نیاز درختان پسته به این دو عنصر می شود. وجود منبع غنی از کلسیم در subsoil یا خاک رویی در باغات پسته موجب افزایش اسیدیته و کاهش مسمومیت Al در خاک می شود.

ذرات قابل جابجاشدن و بسیار سبک گچ در خاک بسیار در افزایش بهبود خواص و خاک کمک خواهند کرد. یون کلسیم در خاک موجب افزایش ذرات سبک خاک و افزایش تهویه و سبک شدن خاک خواهد شد از طرفی یون سولفات SO4 موجب افزایش جذب یونهای فیکس شده و غیر قابل چذب برای درختان خواهد شد.

کلسیم و گوگرد بر طبق بسیاری از نظریات متخصصین امر تغذیه گیاهان جزو عناصر پرمصرف هستند و از این حیث هم اضافه کردن کلسیم و گوگرد به خاک موجب رفع نیاز درختان به این عناصر خواهد شد.

عنصر گوگرد در کیاهان نقش های بسیار مهمی در گیاهان بر عهده دارد از جمله در ساختار برخی آمینواسیدها از جمله متیونین و سیتیین، ساختمان غشای سلولی در گیاهان و در آنزیم های فیکس کننده ازت گوگرد (نیتروژنازها) نقش اساسی ایفا می کند.

کاربردهای گچ در کشاورزی بطور کلی در موارد زیر است:

 • تهیه کود شیمیایی
 • تهویه کننده خاک
 • تهیه سم های شیمیایی
 • جذب نم از خاک

تغییراتی که توسط ژیپس در کشاورزی انجام میگیرد عبارت است از:

 • بهبود ساختمان خاک و نرم کردن خاک های رس
 • تامین کلسیم مورد نیاز گیاهان
 • خنثی کردن سدیم خاک های قلیایی
 • زلال کردن آب برکه های گل آلود
 • فعال کردن موجودات میکروسکوپی
 • تامین سولفور مورد نیاز گیاهان

کاربرد گچ در صنعت ساختمان

کاربرد گچ در ساختمان سازی

عمده مصرف گچ در این صنعت می‌باشد. از گچ در ساختمان به دو شکل گچ خاک و گچ سفید کاری استفاده میشود. گچ های ترکیبی نیز مانند گچ گیپتون برای گچ کاری روی سطوح بتنی مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد اصلی گچ در صنعت ساختمان میباشد که جهت کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید محصولات تولیدی کارخانه گچ سمنان اسپندار را مشاهده فرمایید.

از جمله مصارف گچ در صنعت ساختمان عبارتند از: اندود کاری سطوح، سفید کاری، تمیز کاری، پرداخت، گچ بری، ملات گچ، عایق حرارتی و صوتی، ورقه های پیش ساخته سقف و کف، مجسمه سازی، درای وال، دکور، تایل های گچی و…

کاربرد گچ در صنعت سیمان

سیمان پرتلند

یکی از مهم ترین مصارف گچ استفاده از این کالا در صنایع تولید سیمان پرتلند است.

در صنعت تولید سیمان از گچ به عنوان ماده ای جهت ایجاد چسبندگی بیشتر در سیمان استفاده می‌کنند. نوع مصرف گچ در صنعت سیمان به شکل سنگ گچ خام (سنگ گچ خالص استخراج شده از معدن) با دانه بندی مشخص می‌باشد.

کاربردهای گچ در صنایع غذایی

به عنوان منبع غنی کلسیم برای بدن

در تولید شکر : به عنوان کمک فیلتر

در تولید نوشابه : جهت افزایش خلوص و تنظیم سختی آب

در صنایع چینی سازی و سرامیک

تولید سرامیک و کاشی خواص سرامیک ها و کاشی ها انواع سرامیک ها و کاشی ها نصب سرامیک و کاشی کاشی و سرامیک مرغوب

در صنایع قالب چینی و سرامیک، گچ برای ساخت انواع قالب استفاده میشود.

در صنعت شیشه سازی

تنظیم ویسکوزیته مذاب و همچنین جانشینی به جای سولفات سدیم


در صنایع ریخته گری

گچ نسوز به عنوان قالب ریخته گری


کاربردهای گچ در معادن

جهت سد کردن تونل های کوچک معادن

کاربرد گچ در در پزشکی

گچ ارتوپدی فایبرگلاس شکستگی دست و پا گچ پزشکی

یکی دیگر از مصارف گچ کاربرد در صنایع پزشکی و تولید گچ دندانپزشکی خواهد بود.

گچ دندانپزشکی نسبت به نوع کاربرد آن دارای انواع مختلف می­باشد. ولی در هر صورت گچ دندانپزشکی باید از مواد خام یعنی سنگ معدن کاملا” خالص باشد زیرا داشتن برخی مواد ناخالص پس از تولید و در هنگام کاربرد موجب مضراتی در دهان می­‌شود.

برخی دیگر از این مصارف گچ نیز عبارتند از: تولید باندهای پزشکی، قالب دندان، گچ شکستگی استخوان، تهیه قرص‌های خوراکی و…

گچ دندانپزشکی←                   گچ ارتوپدی ←

در صنایع دارو سازی

در صنایع داروسازی از گچ برای تهیه انواع قرص به عنوان مواد پرکننده و مواد کلسیم دار استفاده می‌نمایند.


در فرآوردهای بهداشتی و مواد ماساژ دهنده

به دلیل تولید گرما و بازکردن خلل و فرج پوست


در صنعت کاغذ سازی و رنگ سازی

برای شفاف کردن کاغذ و همچنین به عنوان ماده پرکننده


کاربرد گچ در صنعت پتروشیمی

به عنوان خشک کن


کاربرد گچ در صنعت چرم سازی

به عنوان مواد جداکننده شاخی از پوست


در تهیه مواد شیمیایی

مانند اسید سولفوریک، اکسید کلسیم، سولفات آمونیم، سولفات دو سود و . . . 


صنعت تولید کود شیمیایی

کود گوگرد از کودهایی است که معمولاً در کشاورزی برای اصلاح خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. گچ ساختمانی با توجه به ویژگی‌های شیمیایی که دارد، یکی از مواد اولیه مورد استفاده در تولید برخی از انواع کود شیمیایی می‌باشد.

کمبود گوگرد در خاک هایی که به شدت در معرض شستشو قرار دارند مشاهده می شود. در این صورت می بایستی گوگرد را بصورت کود به خاک اضافه کرد.


سایر کاربردها
 • گوگرد زدایی از گازهای زائد
 • تصفیه پس آب های حاوی رنگ
 • نوک کبریت
 • اتومبیل جهت صیقل کاری شیشه های اتومبیل
 • خمیر دندان
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است