گچ سمنان

گچ هیدراته

گچ هیدراته چیست؟

هیدراته شدن یا هیدراتاسیون نام یک واکنش شیمیایی است که طی آن یک محصول (مثلا پودر گچ ساختمانی) در معرض رطوبت و آب قرار گرفته و بلورهای آن در آب حل می‌گردد. بر همین اساس پودر گچ آماده مصرف ساختمانی را دهیتراته می‌نامند که به این معناست که بخش زیادی از آب موجود در آن در طی فرایند تولید گچ ساختمانی خارج گردیده است و اگر در معرض آب قرار گیرد گچ هیدراته بدست خواهد آمد.

برای آشنایی بیشتر با فرایند تولید گچ، مقاله تولید گچ ساختمانی را مطالعه فرمایید.

۲CaSO۴.۴H۲O  → ۲CaSO۴ +H۲O (3H۲O) It evaporates due to heat

بر اساس تعریف فرمول بالا، گچ ساختمانی پس از پخت در کوره گچ پزی دارای نیم مولکول آب می‌باشد و اگر این محصول در مجاورت آب قرار گیرد، یک و نیم مولکول آب را جذب کرده و با داشتن دو مولکول آب پس از خشک شدن کاملا سخت گردیده و یک جسم یکپارچه را تشکیل می‌دهد. برای موازنه فرمول تعداد مولکول‌ها ضرب در دو شده است.

ملات گچ

ساخت گچ هیدراته

برای ساختن ملات گچ هیدراته باید ابتدا مقدار کمی آب تمیز  و با درجه حرارت مناسب در استانبولی بریزیم، آنگاه دانه‌های پودر گچ را به آرامی به آن اضافه می‌کنیم تا به این وسیله کلیه‌ی ذرات گچ در مجاورت با آب قرار گرفته و هیدراته شوند.

برای آشنایی بیشتر با روش تهیه انواع ملات گچ می‌توانید مقاله گچ کشته و گچ زنده چیست؟ را مطالعه نمایید.

دهیتراته کردن گچ

مراحل دهیتراته کردن یا به اصطلاح آب زدایی سنگ گچ در اثر حرارت و تبدیل آن به انواع گچ ساختمانی، از طریق آنالیز حرارتی فرمول بالا به روشنی مشخص می‌گردد. یکی از روش‌هایی که می توان فرآیند آب زدایی گچ را به آسانی مشخص کند روش استفاده هم زمانی می‌باشد که تحت محیط‌های هوابندی شده مانند سه سیستم کاملا” باز، هوابندی شده و نیمه هوابندی شده انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس